Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Starý Petřín

Pokud směřujete po silnici od Lančova na Podhradí, objeví se před Vámi napřed Jazovice a krátce nato Starý Petřín. Křižovatkou v obci doprava pokračujete na Podhradí a odbočíte-li doleva, jste zanedlouho v Novém Petříně.

Historie
Historie přisoudila blízkým sousedům společné osudy. První zprávou o Starém Petříně je směnná smlouva krále Jana Lucemburského, kterou uzavřel 28. září 1323 s Jindřichem z Lipé o příslušnosti k vranovskému panství. Jsou tu zmiňovány již oba Petříny (Petryn et iterum Petryn). S Vranovem byl r. 1515 prodán Albertem Bítovským z Lichtemburka do majetku Artlebovi z Boskovic a r. 1552 Zdeněk Meziříčský z Lomnice prodává totéž moravskému purkrabí Volfovi Krajířovi z Krajku. Ke St. Petřínu patřila ještě osada Křeslík, zmiňovaná r. 1493, avšak r. 1563 je prohlášena Václavem Krajířem z Krajku za pustou.
    
V místě byla německá škola již v roce 1674. Název obce  prodělal několik změn, když původně byl Horním Petřínem, německy Alkürchen Petrein, Alt-Petrein, Petrein. Lidová pověst tvrdí, že obec je velmi stará, měla už existovat za Cyrila a Metoděje, kteří tu kázali a stáli u založení kostela Stětí sv. Jana Křtitele. Tento kostel je řazen mezi dvanáct nejstarších na Moravě, něm." Zwölferein". Další pověst uvádí, že kostel byl pobořen husity, což však není potvrzeno. Naposledy byl přestavěn r. 1806. Obec byla osídlena v 16. století ještě českým, později německým obyvatelstvem s českou menšinou.

V roce 1900 bydlí v obci 299 občanů a z toho jen 18 české národnosti. Kromě zemědělské činnosti pracovali místní ve dvou mlýnech, na pile  a v lihovaru. Volební výsledek v r. 1935, za účasti 170 voličů přinesl jednoznačnou převahu německé Bund der Landwirte, která dostala 103 hlasů.

Nový Petřín, něm. Neupetrein,  byl vždy spojen s osudy St. Petřína, avšak v jedné z nejmenších obcí regionu bývalo silněji zastoupeno české obyvatelstvo. Místní památkou je kaple Panny Marie pomocnice.

Jazovice, jejichž název zněl dříve snad Jezevčí, něm. Jasowitz, jsou připomínány stejně se St. Petřínem r. 1323. Další zmínka o prodeji obce je z r. 1351 do majetku Unkovi z Jazovic. Kolem roku 1515 obec zpustla, později znovu dosídlena, neboť 1552 kupuje obec zemský purkrabí Volf Krajíř z Krajku již obydlenou. Významnou památkou je místí kaple sv. Michala archanděla.

Současnost

Jazovice a Starý Petřín leží na frekventované silnici Vranov-Podhradí, nejsou však zatím významnými turistickými lokalitami. Nový Petřín je potom patrně nejklidnějším místem vranovska vůbec, neboť leží zcela stranou cestovního ruchu. V jeho okolí jsou menší rybníky.

Kulturní památka

Z památek je nejvýznamnější barokní kostel Stětí sv. Jana Křtitele z 18. stol., postavený na středověkých základech s farou. Závěsný obraz a oltářní obraz z okruhu dílny J. Winterhaltera ml. Socha Jana Nepomuckého.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vranovsko.cz/obce/start.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA