Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Suchohrdly

Obec Suchohrdly leží 4 km severně od Znojma v kopcovitém terénu posledních výběžků Českomoravské vysočiny, při okresní silnici Znojmo – Mor. Krumlov. V horní části obce je silnice protnuta u budovy Obecního úřadu silnicí vedoucí z Dyje do Kuchařovic.

Na jihovýchodním a jižním okraji obce se příkře zvedá z části zalesněný kopec zvaný „Hájek“, který zmalebňuje pohled na panoráma Znojma. Z „Hájku“ se směrem na východ a jihovýchod otvírá rozhled do Dyjsko-svrateckého úvalu až k Pálavským vrchům a jižním směrem do Rakouska. V letech 1947-1948 byl pod „Hájkem“ nad hřbitovem vybudován rybník o rozloze 1 ha. Dnes čeká na obnovu.

Historie

Název obce Suchohrdly se poprvé vyskytuje v listině Louckého kláštera v roce 1226. Původ tohoto podivně znějícího jména je slovanský. Jak časté prameny dokládají, jméno obce Suchohrdly je odvozeno od vlastnosti obyvatel a znamená „lidé se suchými hrdly“. Asi na tom něco bude, vždyť je známo, že zdejší starousedlíci se téměř výlučně zabývali vinařstvím, místní vína byla velice kvalitní a vozila se až do Vídně.

Obec Suchohrdly se připomíná v listině z XIV století. Obec patřila pod Loucký klášter, ale když se občané v r. 1580 vzdali katolické víry, vypověděli klášteru povinnost. Obec nejvíce utrpěla bojem v r. 1805 a 1809. Od dubu pod „Hájkem“ řídil Napoleon r. 1809 bitvu.

V lese „Purkrábka“, který náležel ke znojemskému hradu údělných knížat z rodu Přemyslovců se nachází staré hradiště a popelnicové hroby z doby hallstadské. V lese je rybník „Bohnický“.

Po bitvě na „Bílé hoře“ nastala germanizace Suchohrdel. I když se do obce přiženilo a přivdalo mnoho českých občanů ze sousedních obcí, obec se hlásila především k německé většině. Česká menšina v r. 1890 představovala pouze 105 občanů, ostatních 522 občanů se hlásilo k německé národnosti.

Současnost

Turistická ubytovna
Turistická ubytovna nabízí ubytování. V podkroví jsou ubytovací kapacity – počet lůžek (1x šestilůžkový pokoj,1x dvoulůžkový pokoj).

Informační středisko s přístupem na internet. Prostory vytváří zázemí pro školící semináře a rekvalifikační kurzy. Uvedené prostory nabízíme k pronájmu firmám, úřadům, společenským organizacím.

Knihovna nabízí služby čtenářům s využitím internetu. V současné době probíhá stěhování knih – zahájení půjčování bude oznámeno.

Pro společenské využití je k dispozici formou pronájmu vinný sklípek, další požadavky lze předem dohodnout.

Cukrárna vybízí k trávení volného času – posezení v cukrárně s terasou, pro děti využití dětského koutku.

Informace pro ubytování na Havranově domu:
- správce p. Vladimír Forejt mobil 721 211 497, 731 868 622
- e-mail: forejt@obec-suchohrdly.cz
- obecní úřad – telefon/fax: 515 22 56 90

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-suchohrdly.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA