Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysočany

Historie
Jako přirozená vstupní brána od západu do kraje bítovského a vranovského, jsou položeny Vysočany na hraně pravého břehu Želetavky, která se pod nedalekým hradem Bítov vlévá do Dyje. Na příkrém vjezdu do obce po silnici od Bítova, jsou postaveny domky tak, že mezi nejníže a nejvýše položeným je výškový rozdíl alespoň 40 m. Nedaleko odtud, směrem k nynějšímu Bítovu stojí zřícenina hradu Corštejn, tedy kraj navýsost zajímavý. Původ názvu je sotva zpochybnitelného českého původu, německá podoba - Wissokein.

Protože obec patřila vždy do majetkového svazku s Bítovem, lze sledovat její osudy v těchto vlastnických proměnách. První písemný záznam z r. 1424, na den sv. Doroty dokládá postoupení niv a lesa kaplanem od sv. Vavřince sedlákovi Janu Mertovi. Od r. 1498 byla propuštěna s okolními osadami králem Vladislavem II. z manského závazku pána Burjana Lichtemburského z Bítova. Lidmila Bítovská pak propouští Vysočany r. 1574 z t.zv. práva odúmrtního.

Další prodej obce i s tehdejším panským dvorem provedl r. 1612 Volf Štrejn ze Švarcenavy do držení Bočkovi Jankovskému z Vlašimi. Ještě roku 1869 patří do bítovského panství. Vysočany byly obydleny českým obyvatelstvem .Počátkem nového století bydlí v obci 246 obyvatel Čechů, katolíků a pracuje tu mlýn a další mlýn s pilou, kolem r. 1930 cihelna. K volbám 1935 přichází 154 voličů, kteří své hlasy rozdělily mezi české strany takto: ČNS 50, AGR 49 a ČSL 36 hlasů, kdežto Gajdovi fašisté se obešli se 3 hlasy. Obdobně volily Oslnovice a Zblovice.

Současnost

Obec je vystavěná na strmém svahu na silnici od Bítova, rozvádí silnice na rekreační oblast Oslnovice a napravo do přírodní úchvatné scenérie, nepoznamenané civilizací, k mlýnům v údolí Želetavky.

Kulturní památky
Významnými památkami jsou Palliardiho hradiště u Koberova mlýna (zbytek slovanského sídliště a pohřebiště), dva kříže z 19. stol., pomník padlých v i. světové válce, malá kaple v horní části obce, mlýny na Želetavce. Pod strmým srázem přímo pod obcí, ve vodách dnešního jezera Vranovské přehrady, je zatopen původní Bítov.

Zajímavosti
Nedávný masivní sesuv půdy na silnici od Bítova, který přerušil příjezd do obce z tohoto směru, způsobil však relativně malé hospodářské škody a naštěstí nestál lidské životy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vranovsko.cz/obce/start.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA