Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Havraníky

Vinařské zajímavosti
V Havraníkách je zajímavostí několik kopaných sklepů v délce několika set metrů a dokonce i kilometrů!

Tyto sklepy byly kopány nejen pro vinařské účely, ale i pro těžbu jemného písku, určeného pro omítky. Sklepy se kopaly v zimě, kdy nebyla ve vinicích práce a písek se vozil hlavně do Vídně.

V Havraníkách je v současné době na prodej u realitní kanceláře Reality Recom malovaný sklep, který se nachází na konci Sklepní ulice.

Historie v datech

1200 - Německý zeman Rudger založil vinice v Hnanicích a Havraníkách. Poprvé je zde zmiňována vinice Havraník. Pravděpodobně vznikla i ves Havraníky.

1220 - Založení fary a kaple sv. Linharta (6 let před vznikem města Znojma!) v obci Havraníky.

1269 - Rytíř Alšík z Havraníků dostal církevní desátky z havranických vinic, které dříve patřily klášteru premonstrátů ve Znojmě-Louce.

1274 - Alšíkovy desátky přiděleny opět Louce, majiteli Havraníků jsou královští správci vojenské pevnosti Vranov.

1314 - Část obce si koupil šlechtic Ota z Káje.

1317 - Ota z Káje (hrad na rakouské straně Dyje) si koupil od pánů z Vranova další část obce. Havraníky měly vysokou cenu, vzhledem k drahým vinicím.

1330 - Havraníky mají vlastního faráře.

1377 - Hynčík z Lipé a Vranova prodal část obce křížovníkům na Hradišti.

1425 - Husité táhli kolem Havraníků a vypálili sousední obec Temnici (mezi Hnanicemi a Havraníky).

1494 - Devět mlýnů patří klariskám ze Znojma, z toho 3 patřily k Havraníkům.

1505 - Křížovníci si přikupují další část obce a osadníků udělují právo odúmrtí, to je: své majetky mohli poddaní dědit.

1508 - Premonstráti nakupují část úrody.

1509 - Křížovníci zastavují část obce, v Havraníkách stojí panský dvůr a "Zehenthaus" - desátkový dům výběrčího desátků z Louky. Obec se nazývá Kaidling.

1540 - Část obce koupil Zdeněk Meziříčský z Vranova. Klaristky vyměňují svůj havranický mlýn za jiný s křížovníky.

1666 - Křížovníci koupili panský dvůr a stavějí nový vrchnostenský dvůr a krčmu v obci na dnes neznámém místě.

1670 - Sedláci mají vozit vodu na Hradiště. Skončila 30letá válka, v Havraníkách je jen 40 gruntů obydlených, kostel zůstal vykraden a nemají faráře.

1696 - Havraničtí Němci se hlásili k protestantské víře, proto jim znojemštzí jezuité zabavili majetek, ale křížovnici majetek vysoudili zpět.

1723 - Byla založena pozemková kniha obce.

1731 - Založena škola.

1734 - Havraníky vyhořely.

1750 - Sedláci musí robotovat.

1752 - Přestavba kaple sv. Linharta.

1772 - Vznik samostatné fary.

1777 - Skončilo nevolnictví.

1784 - Zrušen Loucký klášter a placení desátků.

1810 - Opětné zavedení robot.

1815 - Stavba kostela sv. Linharta.

1827 - Zrušen starý hřbitov u kostela a vysvěcen nový.

1827 - Nové vybavení kostela.

1848 - Definitivní zrušení poddanství, přes Havraníky projíždí v kočáře císař Ferdinand V. Dobrotivý. Vyšel obecní zákon, obec má voleného starostu, ne vrchností jmenovaného rychtáře.

1860 - Postavena fara.

1890 - Sčítání občanů 133 domů, 695 katolíků, Němců, 100 žáků.

1918 - Vznik Československa, němečtí obyvatelé se stávají menšinou.

Památky

Mezi památky v obci patří především kostel sv. Linharta, budova fary a spousta drobných staveb.

Kostel sv. Linharta (Leonhardta)
Dřívější havranický kostel byl položený jako ten nynější uprostřed obce (jak se dá soudit podle nalezených základů). Skládal se nejprve jenom z prostoru nynějšího presbytáře a při vzrůstajícím počtu obyvatel byl roku 1750 rozšířený, zaklenut místo tehdejšího palachového stropu klenbou a opatřen kůrem, který byl podoben tomu dnešnímu. Stěny byly později podepřeny zvenčí a vyztuženy šikmými, přistavěnými opěrnými pilíři. Kostel byl pro nebezpečí zřícení v r. 1811 snesen po základy. Bohoslužby se konaly v márnici na hřbitově a později v sakristii, která byla pod věží.

Stavba nového kostela byla započata 14. 4. 1813 a byla dokončena v roce 1816 a kostel byl potom 15. 9. 1816 slavnostně vysvěcen. Z klášterního kostela ve Vratěníně 1784 zrušeného řádu bosých augustiánů dostal kostel 16 dýhovaných lavic, varhany s pedály s 12 mutacemi a hlavní oltář s obrazem ze starého kostela se sv. Leonardem. Dva postranní oltáře - epištolní strana - sv. Antonín Paduánský, evangelická strana - Útěk do Egypta. Významnější opravy kostela se konaly v r. 1834 a 1890. Interiér kostela prošel v letech 1992-1993 zatím poslední renovací.

Fara byla postavena roku 1860
Starý hřbitov se nacházel u kostela, dodnes je na východní straně kostela kamenný náhrobek. V roce 1823 byl přeložen mimo obec.
Nápis na bráně hřbitova - "Křesťanské pole k zasetí semen, která nesetlí".

Sousoší Loučení Krista s P. Marií
Další památky v obci - u kostela je sousoší Loučení Krista s P. Marií z roku 1747, ve vsi je barokní plastika sv. Jana Nepomuckého z 18. stol. a na návsi barokní socha sv. Floriána z r. 1767.

Turistické zajímavosti

Skalky
Nacházejí se mezi obcemi Šatov a Havraníky, území je přírodní památkou o rozloze 10,9 ha. U skal se drží teplomilná vegetace.

Havranické vřesoviště
Jde o nejrozsáhlejší vřesoviště na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírodní rezervací, vstup do něj mimo značené cesty není dovolen.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.havraniky.cz/index.php, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA