Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pavlice

Kulturní památky Pavlic

Kostel sv. Filipa a Jakuba

Dům č. p. 1, bývalý zájezdní hostinec

Sousoší Nejsvětější Trojice

Boží muka

Dům č.p. 1, bývalý zájezdní hostinec při císařské cestě Vídeň - Praha

Socha akademického sochaře Karla Pokorného
Sochař Karel Pokorný, národní umělec se narodil v Pavlicích. Přes mistrovskou školu uměleckého zámečnictví v Hradci Králové se dostal na pražskou uměleckou školu a na akademii. Absolvoval ji jako žák Myslbekův roku 1917. Vytvořil sochu "Sbratření", Boženy Němcové, Aloise Jiráska a jiné. Řadu let byl profesorem na Akademii výtvarných umění.

Historie

Historicky písemně se Pavlice připomínají poprvé ve 12 století. Podle zápisu z roku 1252 markrabí Přemysl daroval ves Pavlice rytířskému řádu Křížovníků s červenou hvězdou na Hradišti u Znojma. Nepatřily jim však celé. V zápisu z roku 1356 se čtou místní vládykové Albert a Turoch z Pavlic, kteří zde drželi svobodné dvory. V polovině 14. století náležela ves k panství bítovskému. V zápise z roku 1368 čteme, že Jindřich z Lichtenburka, lesní držitel Bítova, kdysi zakládal roční důchod (obročí) kláštera klarisek znojemských, daroval jim osm fůr dřeva ze svého lesa mezi Jevišovicemi a Pavlicemi.

Roku 1515 Albrecht Bítovský z Lichtenburka odtrhl Pavlice od Bítova a prodal je Janovi ze Usběnice. Z rodu usběnických se často připomíná Katruše, neteř Petra z Kunštátu a Jevišovic. Byla manželkou Voka, mladšího z Holštejna z panského rodu, která nějakou dobu hrála vyzvědnou roli v dějinách Jižní Moravy. Vok mladší bojoval zprvu po boku Hynka z Kunštátu - Suchého Čerta - poté hráli Zikmundové při obraně Znojma, později ve vojsku Zikmundově proti husitům a padl v bitvě pod Vyšehradem. Vok z Holštejna a jeho choť Katruše z Usběnic jsou ústředními osobami v historickém románu V. Jaši "Suchý Čert".

Za třicetileté války trpěly Pavlice nesmírně průtahy různých vojsk. Ležely na hlavním spoji mezi Znojmem, Jihlavou a Třebíčí, kudy často táhla vojska císařská i švédská. Po válce bylo ve vsi 15 lánů (1 lán = asi 18 ha), domů zůstalo 21 osídlených a 18 pustých. Před třicetiletou válkou byla ve vsi německá menšina, ale ve válce zanikla. V létech 1667 - 79 zůstalo mezi usedlíky 5 němců.

Od roku 1628 náležely Pavlice k panství Jevišovickému. Toto panství po bitvě bělohorské bylo konfiskováno knížeti Münsterberskému, jenž se zúčastnil českého odboje. Po roce 1645 na rozkaz císařův byl majetek oceněn na 9 119 zlatých a jako hmotná odměna prodáno císařskému vojevůdci Ludvíkovi de Souches obránci Brna proti Švédům. Kromě toho generál obdržel titul osobního císařského strážmistra a byl povýšen do stavu svobodných pánů. Roku 1743 prodala Marie de Souches jevišovický velkostatek i s Pavlicemi hraběti Janu Ugarte. Také Pavličané se účinně podíleli na rozsáhlém selském povstání roku 1821, které zachvátilo téměř všecek poddanský lid venkova od Znojma až k Jihlavě.

Daleko věhlasné bylo umění pavlických hrnčířů, lidově zvaných toufarů. Výrobky toufarů z Pavlic, Vevčic a Rouchovan se nabízely na všech výročních trzích jihozápadní Moravy. Několik vzácných výrobků uchoval děkan P. Josef Vaněk a daroval je pražskému muzeu.

Pavlický rodák Josef Purcner po dlouhých bojích roku 1882 osvobodil z německé nadvlády moravskobudějovickou radnici a stal se tam prvním českým starostou. Byl také zemským poslancem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://pavlice.cz/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA