Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křídlůvky

Obec leží poblíž česko-rakouských hranic asi 20 km jihovýchodně od okresního města Znojma. Nachází se v nadmořské výšce asi 200 m n. m. Jižním okrajem katastru obce protéká řeka Dyje vhodná k rybaření i koupání.

Historie

První zmínka o obci je z roku 1255, kdy Boček, hrabě z Berneka, daroval v závěti ves klášteru ve Žďáru. Toto darování (tehdejší název Krilwitz) potvrdil v roce 1277 papež Jan XXI. Vesnice náležela právem Vrbovci, kde byl soud.

Počátkem 16. století obec koupil znojemský dominikánský konvent. Křídlůvky byly rozděleny mezi dvě vrchnosti:cisterciáky žďárské a dominikány znojemské. V roce 1540 je žďárský opat Ambrož prodal Vilému Kunovi z Kunštátu.

Po druhé světové válce se noví osídlenci začali zabývat hospodařením. V roce 1949 byl připravován vstup zemědělců do JZD. Při stavbě objektů JZD v únoru 1957 byly objeveny dva hroby mohylové kultury.

Na návsi je socha svatého Antonína z počátku 19. století a kaple z roku 1845 postavená ze sbírky místních občanů.

Za minulého režimu byla obec určena k zániku a hodně mladých lidí se odstěhovalo.

V květnu 1959 byla založena TJ Dynamo Křídlůvky, která měla 65 členů. Díky nadšení fotbalistů se podařilo postoupit až do okresního přeboru. Dlouholetou tradici zde má sbor dobrovolných hasičů, kteří se pravidelně umísťují na předních příčkách okrskových soutěží. Nevyužitá budova bývalé školy byla s pomocí brigádnických akcí zrekonstruována na nový Kulturní dům.

V současné době má obec 216 stálých občanů a 104 objektů s číslem popisným (stav k 26. 3. 2007).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kridluvky.cz/index.php?ID=1, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA