Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křídlůvky

Obec leží poblíž česko-rakouských hranic asi 20 km jihovýchodně od okresního města Znojma. Nachází se v nadmořské výšce asi 200 m n. m. Jižním okrajem katastru obce protéká řeka Dyje vhodná k rybaření i koupání.

Historie

První zmínka o obci je z roku 1255, kdy Boček, hrabě z Berneka, daroval v závěti ves klášteru ve Žďáru. Toto darování (tehdejší název Krilwitz) potvrdil v roce 1277 papež Jan XXI. Vesnice náležela právem Vrbovci, kde byl soud.

Počátkem 16. století obec koupil znojemský dominikánský konvent. Křídlůvky byly rozděleny mezi dvě vrchnosti:cisterciáky žďárské a dominikány znojemské. V roce 1540 je žďárský opat Ambrož prodal Vilému Kunovi z Kunštátu.

Po druhé světové válce se noví osídlenci začali zabývat hospodařením. V roce 1949 byl připravován vstup zemědělců do JZD. Při stavbě objektů JZD v únoru 1957 byly objeveny dva hroby mohylové kultury.

Na návsi je socha svatého Antonína z počátku 19. století a kaple z roku 1845 postavená ze sbírky místních občanů.

Za minulého režimu byla obec určena k zániku a hodně mladých lidí se odstěhovalo.

V květnu 1959 byla založena TJ Dynamo Křídlůvky, která měla 65 členů. Díky nadšení fotbalistů se podařilo postoupit až do okresního přeboru. Dlouholetou tradici zde má sbor dobrovolných hasičů, kteří se pravidelně umísťují na předních příčkách okrskových soutěží. Nevyužitá budova bývalé školy byla s pomocí brigádnických akcí zrekonstruována na nový Kulturní dům.

V současné době má obec 216 stálých občanů a 104 objektů s číslem popisným (stav k 26. 3. 2007).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kridluvky.cz/index.php?ID=1, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA