Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stošíkovice na Louce

Obec Stošíkovice na Louce se nachází asi 15 km od Znojma ve směru na Moravský Krumlov.
Území Stošíkovic patří k soustavě Vněkarpatských sníženin, celku Dyjsko-svrateckého úvalu, ve kterém se dále vyčleňuje podcelek Drnholecké pahorkatiny. Nadmořská výška je asi 197 m n.m. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 9,2°C. Průměrný roční úhrn srážek byl naměřen asi 447 mm. Okolí obce je odvodňováno potokem Skalička, který je levostranným přítokem Jevišovky.

Historie

Obec Stošíkovice představuje typickou osadu vzniklou kolonizací zdejší pohraniční oblasti znojemského kraje především ve 13. století. Mnohdy jazykově původně slovanské lokality byly v této době osazovány ať již coby zeměpanský (tj. markraběcí) majetek nebo feudální léna - výsluhy (původně služebných šlechticů z prostředí správního znojemského hradu a údělu), především německými kolonisty.

Jazykově byla tato oblast německá až do změn nastalých po roce 1945. V těchto pohraničních oblastech se také převážně formovala držba mocných a vlivných panských rodů, jimž přecházela dřívější léna ve zpupné (tj.aloidní) deskové statky.

Obec byla německy nazývána Tesswitz an der Wiese. Pojmenování podle profesora Wisnara vychází z osobního jména Těšek, osada se původně jmenovala Těškovice - jméno Stošíkovice vzniklo prý teprve splynutím slov "z Těškovic," z čehož časem vznikl lidový název Stuzikovice, Stosíkovice, Stoškovice....
Mezi nejvzácnější památky obce patří sousoší Nejsvatější Trojice a socha sv. Jana Nepomuckého.

Památky

Sousoší Nejsvatější Trojice
Na volném prostranství návsi je umístěn hranolový sokl s rytým rámem a nápisem: ANNO MDCCXXXI, nahoře je ukončený římsou, na soklu je toskánský sloupek, nesoucí ve vrcholu sousoší Nejsvatější Trojice: sedící Bůh Otec (bez tiary) drží šikmo v klíně krucifix s korpusem, při levém rameni Boha Otce paprsčitá svatozář (avšak Holubice Ducha Svatého dnes schází). Sokl a sloup jsou vyrobeny z pískovce, sousoší z mušlového vápence. Datuje se do roku 1731.

Socha sv. Jana Nepomuckého
Nachází se na okraji vsi domu č.1 na hranolovém, zvonovitě vybraném podstavci s vysokou trnoží a výraznou ukončující římsou. Zde stojí socha světce v silně podživotní velikosti, obvyklého odění, klerika, rocheta, mozzeta přes ramena, na hlavě baret, obě ruce tisknou k hrudi krucifix s korpusem. Socha je zhotovena z mušlového vápence a datuje se do čtvrtiny 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=162, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA