Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křepice

Historie
"Obec Křepice leží v jihovýchodním cípu soudního okresu hrotovského a jest se sousedními Stupešicemi nejjižněji ležící obcí na Hrotovsku“ – tolik doslovný přepis z obecní kroniky.

Křepice náleží mezi nejstarší osady okresu. Jako v celém regionu i zde byly nálezy z doby prehistorické. Dokladem je místo dodnes zvané „Hradisko“, které ja bohaté na archeologické nálezy.

Jméno Křepice se objevuje v zakládací listině Louckého kláštera ve Znojmě jako osada původně klášteru darovaná. Původ slova se odvozuje od osobního jména Křepek nebo Chřepek. Kronika se dále zmiňuje o nejstarších budovách. Jsou jimi kaple a ještě starší je zvonice u této kaple. Věta „Stavení ostatní náležející rolníkům a domkařům ani panský dvůr nepoutají pozorovatele starobylostí ani výstavností.“  -  dokládá, že obec Křepice nebyla nikdy obcí velkého významu. V roce 1689 zde bylo jen 14 domů a roku 1910 čítala obec 51 čísel s 263 obyvateli.

První světová válka si vybrala oběti i z řad občanů Křepic. Celkem pět se jich nevrátilo domů. Ostatní měli to štěstí a se svými blízkými se opět setkali. Meziválečná léta byla vyplněna starostí o vzhled obce, vybudováním obecní knihovny a školy.

Událostí, která otřásla celou obcí byla úkladná vražda obuvníka Antonína Kudrny v roce 1924 Josefem Januszem z Rešova v Haliči. Byl odsouzen ke 20 letům těžkého žaláře.

V r. 1925 bylo provedeno rozparcelování „panského dvora“ a půda přešla do vlastnictví domkařů a současně bylo dokončeno scelování. Pozemky byly též částečně odvodněny a tato akce trvala několik let.  Od r. 1927 má obec silnici vedoucí z Přeskač do Mikulovic. Za 11 let byla kolaudována silnice do Běhařovic.

A od roku 1936 byla zřízena civilní protiletecká obrana a též služba požární a samaritní. V tomto roce též bylo rozhodnuto připojit měšťanskou školu k obvodu mikulovickému. Rok 1938 a 1939 se promítl i do života Křepic. Přistěhovalo se ze Sudet několik rodin do obce. Projížděli tu fašističtí vojáci po zabrání Československa Hitlerem. Byly nařízeny oslavy jeho narozenin v obci. Také jízda po pravé straně pod pokutou a zákaz shromažďování.

Ve válečných letech byl zatajován skutečný počet domácího zvířectva i obilí kvůli výši dodávek. U zemědělců v Křepicích muselo v r. 1941 pracovat několik Židů na německý rozkaz.  Panovala nedůvěra mezi lidmi a došlo k udání dvou osob a jejich vyšetřování gestapem. V r. 1943 mlýny nesměly bez povolení mlít, máselnice a odstředivky na mléko byly zaplombovány. Vše se ale obcházelo, jak se dalo.

V roce 1944 se přistěhovali do prázdných domů Němci z Rumunska. Byly též vyvlastňovány domy s obyvateli. Objevil se jugoslávský partyzán a za pomoc byli tři občané odvlečeni do koncentračního tábora. V r. 1945 před osvobozením byly ve vsi stavěny dřevěné zábrany  proti tankům a Němci opouštějí vesnici.

Únorový převrat roku 1948 nezpůsobil mnoho změn. Tato skutečnost se projevila až v pozdějších letech. Byli také jmenováni vesničtí boháči v roce 1952 a ostatní získáváni ke společnému hospodaření. KSČ má v obci největší vliv. Vzniká zemědělské družstvo.

V r. 1960 je obec součástí okresu Znojmo. Objevuje se na polích první kombajn. O rok později je odbahňován rybník. Roste počet elektrických spotřebičů. Další roky se již nevymykají životu v ostatních obcích se socialistickým způsobem života.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.severznojemska.cz/krepice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA