Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lesonice

Obec Lesonice se nachází v klidné severní části Znojemska nedaleko Moravského Krumlova. Rozkládá se v mírném údolí na ploše 661 ha. Obec je obklopena lány polí a z východu pak převážně
listnatým lesem, který navazuje na Krumlovský les vedoucí k Dolním Kounicím jako poslední výběžek
Českomoravské Vysočiny před Pálavou.

Historie

Osídlení lesonického prostoru v době prehistorické dle početných nálezů a vykopávek počíná již v mladší době kamenné. Nedaleko současné obce na vrcholu Leskoun se nacházelo útočné hradisko. I po době stěhování národů byly Lesonice dle archeologických nálezů osídleny Slovany. Obec byla vždy ryze slovanská, a jak se píše v místní kronice, obyvatelé obce říkají – moravská. Od názvu vrcholu Leskoun (dříve Lysoň), popřípadě z důvodu rozsáhlého zalesnění v minulosti
mohl vzniknout i současný název obce.

První zmínka o Lesonicích pochází z roku 1190 a týká se záznamů o převodu pozemků katastru obce (tehdy Lissnitz). Písemný záznam z roku 1349 dokládá existenci panského dvora v Lesonicích v držení Zdeňka z Lipé, jednoto z majitelů Moravského Krumlova.

V roce 1866 obcí táhla pruská vojska, která se rozložila po sousedních obcích.

Osudy místních lidí poznamenala i 1. a 2. světová válka.

K panskému dvoru, později velkostatku patřila ta nejlepší půda a rodiny, zpravidla malozemědělci,
vlastnily pouze malou výměru půdy. Příslušníci těchto rodin ve velkostatku pracovali.

Současnost
Areál velkostatku, který později využívalo JZD, je v současnosti v neudržovaném stavu bez využití. V roce 1924 byla místními lidmi vybudována Sokolovna, která v současnosti, společně se hřištěm,
slouží ke sportovním a kulturním účelům. Občanům je k dispozici prodejna smíšeného zboží a k rekreačnímu využití je v místě také koupaliště. Turisté mohou do obce zavítat i prostřednictvím cyklostezky.

Dlouholetou tradici v obci má malotřídní škola, kterou navštěvují jak místní žáci, tak i žáci z okolních obcí.

Aktivní je organizace místních hasičů a členové TJ Sokol. Z kulturních aktivit lze připomenout znovuobnovení tradice konání místních slavnostních hodů, každoročně v měsíci srpnu.

V současné době žije v obci 185 obyvatel. V regionu je vysoká míra nezaměstnanosti, za prací je třeba dojíždět. Územní plán obce, nedávno vypracovaný, by měl vést k efektivním rozvoji současného stavu obce a přispět ke zkvalitnění života všech občanů.

Zajímavosti
K zajímavostem obce patří místní zvonice, dále pak je v obci umístěna socha Jana Nepomuckého
a pomník padlých z I. světové války.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lesonicemk.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA