Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jiřice u Miroslavi

Historie
Nejstarší známá data z dějin naší obce dle kroniky začínají od roku 1350. V tom čase náležely Jiřice klášteru jeptišek sv. Kláry ve Znojmě. Dosud známým nejstarším farářem byl Jan a byl v roce 1387 zapsán jako posluchač na Karlově universitě. Jeho nástupcem byl Petr z Račic r. 1411. Kolem roku 1560 sem přišli též hlasatelé protestantismu a získali značný počet obyvatelstva.

Třicetiletá válka zasadila zde tvrdé rány. Od roku 1633 do r. 1678 byla duchovní správa přenesena do Troskotovic, kostel byl řadu let v rozvalinách. Nový kostel byl zbudován jen pro Jiřice a stál na místě nynějšího a v jeho bezprostřední blízkosti se nacházel hřbitov.

Současný kostel sv. Anny byl postaven v roce 1903. Škola byla založena již před r. 1652 a stávala proti nynější farní budově. Roku 1805 postavena nová škola na severní straně kostela. Nynější školní budova byla postavena r. 1908. Obyvatelstvo Jiřic i okolních obcí bylo téměř úplně německé, byla zde jen německá škola a v kostele se též mluvilo jen německy.

Bitva u Slavkova
Do Jiřic s převážně německým obyvatelstvem přišli Francouzi 18. 11. 1805. Byli to vojáci Muratova předvoje. Z nich 8 důstojníků přespalo na faře. Druhý den přitáhlo k obci 16 tisíc mužů Lannesova sboru. Odpočívali několik hodin na okolních lukách. Obce jim musely dodat chleba, maso a víno. Maršál se svým štábem obsadil faru. V poledne přijel od Znojma sám Napoleon. Osobně zajel na faru, neboť se mu zdálo, že vojáci příliš dlouho zahálejí. Nakonec ale i on vypil dvě sklenky místního vína. Tyto události popisuje stará školní kronika.

Ke konci II, světové války byly Jiřice bombardovány, bylo poškozeno několik obytných domů a malá věžička vedle hlavní věže kostela byla shozena. Celkem však škody nebyly tak veliké jako v okolních obcích.

Po skončení války se do Jiřic přestěhovali krajané z Jugoslávie z okolí Daruvaru. Byli to příslušníci I. československé brigády Jana Žižky z Trocnova v Jugoslávii se svými rodinnými příslušníky. První sem přijeli počátkem října 1945. Z původních 203 popisných čísel bylo utvořeno jen 130 obytných domů, některé musely být zbourány. Vyučování v české škole bylo zahájeno po nutných opravách školy 26.11.1945. Řídícím učitelem byl ustanoven ONV v Moravském Krumlově Štěpán Cenek.

Památky


Kostel sv. Anny
Dominantou obce je kostel sv. Anny ve slohu neorománském.

Socha sv. Jana Nepomuckého
Baroko z mušlového vápence z roku 1724 umístěná před kostelem.

Starý židovský hřbitov

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jirice.cz, na kterých najdeme další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA