Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dyje

Dyje je malá jihomoravská obec ležící přibližně 5 km východně od města Znojma. Blízkými sousedy jsou obce Dobšice, Hodonice a Tasovice. Obcí protéká stejnojmenná řeka Dyje. Na území obce žije 401 obyvatel. Katastrální rozloha je přibližně 460 ha, což je stav k 26. 3. 2007. Obec leží v údolí řeky, která rozděluje obytnou zástavbu od rekreačních objektů a zahrad.

Historie
První zmínka o obci Dyje pochází již z roku 1283. Tehdy patřila pod Loucký klášter, který od hraběte z Dobronic koupil pan Milfron, po něm se obec kdysi nazývala. Místní jméno obce je německého původu: Muhlwren (tj.Dyje). V obci byl zámek, sídlo louckých proboštů. V roce 1280 stál na území obce kostel Sv. Vavřince, který byl za husitských válek zničen.

Poté byl v roce 1768 položen základní kámen uprostřed vesnice pro stavbu nového kostela a v roce 1775 byl dokončen a zasvěcen Sv. Janu Nepomuckému, kostel barokní. O malby se postaral Franz Anotn Maulbertsch, jeden ze stěžejních osobností evropského barokního malířství.

Kostel je památka I. řádu, která se v roce 2004 začala opravovat. Po veškerých opravách kostela by chtěla Moravská galerie v Brně v kostele pořádat výstavy.

Současnost obce Dyje
V současné době patří Dyje ke středně velikým obcím s 391 obyvateli. V obci je zaveden vodovod a plyn. Obec působí upraveným dojmem, v posledních letech došlo k rekonstrukci místních vozovek a úpravám veřejného prostranství. Svůj významný podíl mají obyvatelé obce, kteří v rámci svých možností pečují o své domy a jejich okolí, a tím vytvářejí pěkné prostředí. Zejména v jarních a letních měsících je obec plná zeleně a působí svěžím klidným dojmem.

V obci se v posledních letech budují nové domy a spousta jejich obyvatel oceňuje klid vesnického prostředí při zachování dostupnosti blízkého města Znojma, které poskytuje pracovní příležitosti a vyžití v duchu městského způsobu života.

Část obyvatel je zaměstnána v místních firmách, které postupně rozšiřují pracovní příležitosti. Budoucnost obce je též v turismu, kde se nabízí atraktivita prostředí údolí řeky Dyje a vinařské aktivity a folklór. Dostupnost obce je ideální pro cyklisty projíždějícími Znojemskou vinařskou stezkou a lze očekávat jejich zastavení a odpočinek v romantických sklepních zákoutích při degustaci dobrých vín této lokality.

Vesnice Dyje je převážně zemědělská, katastrální rozloha je přibližně 460 ha. Většina obyvatel obce dojíždí za prací do Znojma a okolí. Nachází se zde několik firem a soukromých podnikatelů. V obci není mateřská, ani základní škola, děti jezdí do Základní školy v Tasovicích.

Zájmové a společenské organizace jsou tělovýchovná jednota TJ SOKOL Dyje, Svaz dobrovolných hasičů SDH Dyje a Asociace žen Dyje.

V obci je fotbalové hřiště, hospůdka Na Růžku a nedávno byl opraven místní hřbitov. Největší dominantou je kostel Sv. Jana Nepomuckého a řeka Dyje, která obcí protéká. Okolní příroda údolí Dyje láká k cykloturistice a obcí prochází vinařská cyklostezka. Na svazích jsou vinice, které produkují kvalitní vína.

Za účelem efektivního dosažení společných cílů nestojí obec stranou dobrovolných sdružení. Jsou to především tyto:

1) Zájmové sdružení VaK Znojemsko
2) Okresní sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska
3) Energetické sdružení obcí Jižní Moravy
4) Svaz měst a obcí – akcionářů č.s., a. s.
5) Mikroregion DSO (Dobrovolný svazek obcí) Znojemsko

Cyklostezky

Obec se nachází v malebném údolí řeky Dyje na trase Znojemské vinařské stezky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-dyje.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA