Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vracovice

Historie
Dnes nenápadná ves, ležící vpravo u silnice Znojmo - Vranov n/D, má za sebou bohatou a zajímavou historii a ve své době nebyla obcí nevýznamnou. První zmínka o ní pochází z 28. září 1323 v listině krále Jana Lucemburského, kterou mění s panem Jindřichem z Lipé statky Vranovské, za statky Tachovské v Čechách. Německy byla obec zvána Edenthurn.

Dne 22. ledna 1406 a následně roku 1407 dochází k majetkovým plněním mezi Kunkou, vdovou Petrovou z Vracovic a jistým Přechem z Kojetic a zdá se, že v té době byly Vracovice místem samostatným. Jinak však obec vždy patřila k panství vranovskému, o čemž je další doklad z roku 1515 , kdy je prodal Albert Bítovský z Lichtemburka pánu Artlebovi z Boskovic. Tady je zajímavostí historická zmínka o tom, že v roce 1516 byla obec nalezena pustou. Později náležely do majetku Nového Hrádku, jak patrno z listiny pocházející z r. 1618 a tehdy se připomíná v obci dvůr a tvrz.

Obyvatelstvo bylo převážně německé a příliv českého živlu je spojen s obdobím po třicetileté válce, kdy tu bydlelo 28 procent českého obyvatelstva. Ve století XVII. je obec opět převážně německou, teprve kolem roku 1900 se počty obou národností vyrovnávají.

Kaple sv. Michala Archanděla, postavená r. 1761, k níž byla r. 1802 přistavěna sakristie, chovala do r. 1874 nejsvětější svátost.  Ke Vracovicím však patřily dobově významné osady a stavby, dnes zaniklé. Na mapě Moravy z roku 1818 je zanesena v lesích mezi Olbramkostelem a Vracovicemi bezejmenná zřícenina hradu. Historie však o tomto zajímavém místě má nemálo informací.

Patrně r. 1239 založil v těch místech vranovský purkrabí Vilím Šenk hrádek, nazvaný po něm Šenkenberk. Dalším vlastníkem tohoto sídla, s malou vsí okolo, byl Jindřich ze Šenkenberka, který je v listině krále Jana Lucemburského takto jmenován a v pozdějších majetkových posunech jmenován ještě v letech 1337, 1338 a 1343. Název pak zmutoval k podobě Šimberk, ve které je znám dodnes. Od r. 1353 do 1370 pak existují doklady o častějším střídání držitelů místa. Pak následuje třicetiletá pomlka a pokračují změnami z let 1406 až 1418.

Dále už prochází Šimberk dějinami jako místo zpustlé i se vsí, jak patrno z dokladů počínajících se rokem 1517. Domněnka o zničení hradu za války Matyáše Korvína s Jiřím Poděbradským není spolehlivě prokázána. V okolí jsou ještě připomínány osady Hypice (Nepicz, Telčice (Telchitz) a Vlkov, později zaniklé.

Významným sídlem byla ještě Bažantnice, místo později (1923) spojené katastrálně se Šumnou. Před první světovou válkou byly Vracovice obcí ryze zemědělskou a v místě pracoval ještě lihovar a později mlékařské družstvo a záložna. V r. 1935 přišlo k volbám 150 občanů a své hlasy rozdělili Sudetendeutsche Partei (75), Bund der Landwirte (41) a česká Agrární strana obdržela 15 hlasů.

Současnost
Obec leží na silnici Znojmo - Vranov nad Dyjí, není však přes svoji historickou velikost dnes příliš turisticky navštěvovanou.

Kulturní památky
Významnými památkami jsou kaple sv. Michala Archanděla (1761), sochy sv. Jana Křtitele a Jana Nepomuckého, kouzelný barokní most a boží muka (18.stol).

Hrad Šenkemberk
Založený kolem roku 1239, který je však již od r. 1516 zpustlý a dnes jsou znatelné jen základy a zbytky původních zdí.

Zajímavost

V okolí je několik rybníků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vranovsko.cz/obce/start.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA