Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrádek

Přehled o historii obce
Archeologické nálezy z okolí Hrádku dokládají lidské osídlení území již z pravěku. Existují archeologické nálezy z doby kamenné, železné a bronzové.

Se vznikem přemyslovského království se stává řeka Dyje jižní hranicí. Český kníže Břetislav I., vládnoucí v letech 1034 až 1055, vybudoval na přechodech řeky Dyje řetězec tvrzí - hradů, mezi nimi i tvrz „Nagradku“. První zmínka tohoto místního názvu je v historických pramenech datována rokem 1045. K roku 1046 se váže první zmínka o románské rotundě svatého Oldřicha, která je v těsném sousedství stávajícího kostela sv. Petra a Pavla, jenž je postaven v pozdně barokním slohu. Roku 1342 byl již Hrádek údajně městečkem. V roce 1785 bylo potvrzeno městu Hrádku právo konat výroční trhy.

Roku 1866 zanechala na městu stopy válka Rakouska s Pruskem. Po prohrané bitvě, 3. července 1866 ustupovala rakouská armáda ve zmatku k Vídni. Na svém ústupu prošla obcí a přenocovala mezi Hrádkem a Jaroslavicemi.

Počátkem srpna 1866 se v Hrádku a okolí ubytovala pruská armáda o počtu 4 tisíc mužů s koňmi a povozy. Asi za tři dny odtáhli a zanechali za sebou spoušť, bídu, hlad a nářek.

Léta 1914 - 1918 si vyžádala 1. světová válka z řad hrádeckých občanů 91 obětí. Jednalo se vesměs o občany německé národnosti.

1. 10. 1938 nastalo období pomnichovské republiky a byl proveden odsun českého obyvatelstva do vnitrozemí.

V roce 1945 byl kamenný most přes řeku Dyji vyhozen do povětří skupinou mladých německých vojáků. Po příchodu Rudé armády byl postaven za pomoci místního obyvatelstva provizorní most dřevěný.

V padesátých letech patřila k velkým akcím výstavba závlahového kanálu a výstavba větrolamů. V červnu 1953 byly zrušeny potravinové lístky a odběrní poukazy.

Dne 9. května 1960 byl veřejnosti slavnostně předán nově vybudovaný Kulturní dům, který si občané vybudovali svépomocí. V červenci 1973 byl dokončen vodovod. V roce 1974 byly budovány asfaltové cesty, rekonstrukce mateřské a základní školy.

Historické památky

Kostel sv. Petra a Pavla
První zmínka o farním kostele je z roku 1127. 1657 po dobytí Hrádku Švédy vypleněný, 1747 obec včetně fary a kostela vyhořely. 1761 zahájena stavba nového kostela do roku 1764, vysvěcen 1767.

Románská rotunda
Kaple sv. Oldřicha je nejproslulejší památkou Hrádku. Původně karner na kruhovém půdorysu s půlkruhově vypnutou apsidou z poloviny 13. století. Jde o zbytek staroslavného zeměpanského hradu z 1. poloviny 11. století. Dlouhou řadu let se kaple používalo za kostnici a za Boží hrob. Pod kaplí je hrobka s uloženými kostmi zemřelých.

Fara
První zmínka sahá do roku 1227. Za časů náboženských nepokojů propadla celá farnost luteránství.

Hřbitov
Byl založen roku 1755, začátkem 70. let byla provedena úprava hřbitova. Dominantou je hlavní hřbitovní kříž z roku 1789.

Socha sv. Floriana
Z roku 1757, socha patrona všech hasičů stojí na náměstí v jeho jihovýchodní části obklopena mohutnými stromy. Památka byla restaurována v roce 2000.

Socha sv .Jana Nepomuckého
Z poloviny 18. století je umístěna naproti škole, památka byla restaurována v roce 1999.

Boží muka
Na konci  obce směrem na Dyjákovice  z roku 1695, byla restaurována v roce 2002.

Boží muka Panny Marie Bolestné
Z roku 1788 u vinného sklepa v obci, byla restaurovaná 2003.

Sousoší Loučení Krista s Pannou Marií
Z roku 1789 po kostelem, byla restaurovaná v roce 2005.

Kaple
Nyní zasvěcená sv. Anežce České u silnice směrem do Jaroslavic.

Sochy přemístěné ke kostelu a restaurované v devadesátých letech minulého století

Sousoší kalvárie z roku 1747

Nejsvětější trojice z roku 1782

Současnost
Současnost obce Hrádek představuje zejména její samostatné období v nových, svobodných podmínkách po roce 1989.

Ve změněných podmínkách se obec Hrádek začala rozvíjet v duchu nových možností. V roce 1990 bylo vybudováno nákupní středisko, v roce 1996 plynovod. V současné době je vybudována v polovině obce splašková kanalizace a ČOV za účasti obcí Jaroslavice, Hrádek a Dyjákovice.

Obec Hrádek se v současné době snaží vytvořit příležitost bydlení pro občany, z tohoto důvodu vystavila obec v loňském roce za pomoci SFRB výstavbu 12 bytových jednotek pro příjmově vymezené osoby. Byty byly ihned po kolaudaci obsazeny nájemníky. Postupně se začíná s úpravami v okolí nových bytů. V současné době se také připravují pozemky na výstavbu dalších bytů, teď již do osobního vlastnictví. Změnou územního plánu č. 1, kterou odsouhlasilo v roce 2005 ZO, se začaly připravovat pozemky na výstavbu rodinných domků, tzv. lokalita za mlýnem. V současné době jsou nachystané 4 stavební pozemky, na kterých se již začíná stavět.

Každý rok je provedena vyměněna části vodovodního řadu za pomoci VaK Znojemsko. Obec se také snaží postupně  opravovat  komunikace poničené kanalizací. V roce 2005 byla dokončena výstavba nového chodníku od křižovatky k telefonní budce, který navazuje na chodník ke škole. V roce 2006 se provádí výstavba chodníku od školy k Sokolovému, který má zajistit větší bezpečnost dětí při cestě ze školy. Obec Hrádek se také připravuje na II. etapu kanalizace.

Obec se zaměřuje i na zvelebování obce,v roce 2005 byl upraven park u obchodu, v roce 2006 jsme se zaměřili na park u pošty, který byl opraven za pomoci dotace od Jihomoravského kraje. Aby obec vypadala hezky, je potřeba hodně práce, takže obec využívá nabídky úřadu práce a sezóně zaměstnává veřejně prospěšné pracovníky, kteří mají velký podíl při udržování obce. Samozřejmě k líbivosti obce přispívají i sami občané, kteří si udržují okolí domů a na některé zahrádky a domky je radost pohledět. Jsme rádi, že takových domů je v Hrádku čím dál víc.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-hradek.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA