Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vranovská Ves

Současnost
Obec Vranovská Ves se nachází 16 km od Znojma, na hlavním tahu 1/38 směrem na Jihlavu. Rovněž do Moravských Budějovic je to zhruba 15 km. Tento tah je vlastně bývalou císařskou silnicí spojující Vídeň s Prahou. Někdy bývá též označována jako Formanská cesta. Odtud pochází i název svazku obcí, do něhož patří i naše obec. Připomínkou původní trasy je zachovaný most v nedalekém Gešlovém Mýtě se sochou sv. Mikuláše. Tato komunikace rozděluje obec na dvě části. Pravá část po směru na Jihlavu se místně nazývá Jevišovská strana a patřila kdysi k Jevišovickému panství. Levá část patřila k panství Vranovskému.

Z výše uvedeného plyne rovněž název ulice – Jevišovská. Na levé straně je místní název ulice – Františkánská. Ostatní ulice názvy nemají. I tyto uvedené názvy však nejsou oficiální. Součástí obce je i místní část Hostěrádky, na kterou narazí cestující ještě pod kopcem, než přijede do obce samotné.

Zde je nepřehlédnutelnou dominantou Ranč 1/38 – budova bývalé keramiky. Za ní se nachází polesí Hostěrádky patřící k Městským lesům Znojmo. Tato část obce je v dnešní době opět téměř vylidněná. V kopci pak nelze přehlédnout odpočívadlo s restaurací Ham – Ham. Při průjezdu obcí se po levé straně mihne nejvyšší budova v obci – bývalá škola, dnes budova Obecního úřadu. To byste však museli po pár desítkách metrů odbočit z hlavní silnice doleva.

Pokud pojedete dále na Jihlavu, všimnete si vlevo nejen rybníka, na němž v současné době hospodaří místní rybářský spolek, ale i statku – bývalého zájezdního hostince Zlatá koruna, nejstarší budovy v obci (pochází z roku 1662). Poté co jej minete, uvidíte kapli sv. Stanislava a za ní směrem na Pavlice Hotel Club (rovněž budova bývalé keramiky), a před ním areál místního TJ Dynamo Vranovská Ves. Posledním domem v obci je dům č. p. 31 s krásnou věžičkou. Nejbližšími obcemi v okolí jsou – Olbramkostel (po cestě ze Znojma), Pavlice (dále směrem na Jihlavu), Šumná (odbočka – dále směr Vranov nad Dyjí).

V současné době zde žije 270 obyvatel. Základní škola zde byla zrušena pro nedostatek žáků v roce 1977. Místní děti dojíždějí do školy v Kravsku, nebo ve Znojmě. V roce 1995 se podařilo zahájit činnost mateřské školy. Tato v obci fungoval do 31. 12. 2002. K 1. lednu 2003 přešla pod Základní školu Pavlice, jako její detašované pracoviště. Školka byla zrušena k 31. 12. 2005, a to především z finančních důvodů. Provoz školky se stal vzhledem k počtu přihlášených dětí neekonomický. Nyní se zde nachází prodejna SD Jednota Moravský Krumlov.

Ve stejné budově se nacházejí rovněž prostory Obecního úřadu, a to jak úřední místnost, tak místnost zasedací a obřadní, a sklady. Rovněž je zde v prvním patře zřízena obecní knihovna, která byla v roce 2002 zařazena do sítě knihoven a v roce 2006 byla vybavena připojením na internet. Za budovou je dětské hřiště, které slouží pro děti z mateřské školy, ale i pro ostatní děti. Záměrem obce je toto hřiště nadále zvelebovat. V roce 1990 proběhly v obci demokratické volby. Díky nim se zde opět po několika letech vytvořilo samostatné zastupitelstvo a obec tím získala opět možnost spravovat sama svůj majetek.

V roce 2006 byl definitivně schválen územní plán obce. Na územním plánu se pracovalo od roku 1997.

Historie

Dějiny celkem mladé vesnice Vranovská Ves (před rokem 1945 též Freinersdorf), založené kolem roku 1786, sepsal František Václav Peřinka v Znojemském okrese Vlastivědy moravské, vydané v Brně roku 1904. Mnoho dosud nevyužitých pramenů k místním dějinám před rokem 1850, poskytnou archivy bývalého panství vranovského a jevišovského, ke kterým Vranovská Ves patřila. Uloženy jsou ve Státním archivu v Brně. Místní část Hostěrádky je ještě starší a spadala pod panství vršavské (Fryšava).

Bohužel mnoho písemností, především z první republiky bylo zničeno po záboru obce v roce 1938, a písemnosti z doby okupace pak byly přestěhovány do místní školy a tam dány do školního sběru. Písemnosti uložené v archivu byly schovány obecním sluhou.

Kronika obce sepsaná po roce 1948, obsahuje ve své první části alespoň částečný popis historických událostí po roce 1918 a sepsala je letopisecká komise ve složení Eduard Tománek, Antonín Lichý, František Doležal, Jan Svoboda a kronikář Jaroslav Peřinka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vranovska-ves.cz/index.asp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA