Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Výrovice

V malebném údolí řeky Jevišovky, která se prodírá skalisky, jež uchvacují pozorovatele svými podivnými a bujnými útvary se nachází obec Výrovice (dříve také Vejrovice, Vírovice, Weirowitz).

Vesnice leží přibližně 13 km od okresního města Znojma. Rozloha obce je 498 hektarů. Díky své poloze a pro svoji poměrně malou osídlenost spadá pod několik větších celků (např.):
- farnost, matrika, dětský lékař - Mikulovice
- stavební úřad, policejní okrsek - Prosiměřice
- lékař, pošta - Horní Dunajovice (pošta do 1998 - Plaveč)

Údolí mezi obcemi Plavec a Výrovice vyplňuje Výrovická údolní nádrž, ležící na řece Jevišovce. Původně byla určena pro závlahy, nyní slouží i pro letní rekreaci. Členitý pahorkatinný reliéf na krystalických metaforovaných horninách je místy zahlazen překryvy mladších sedimentů, mezi nimiž dominují spraše a sprašové hlíny.

Na plně využívaném území mírně převažuje orná půda nad zalesněným územím. Poměrně velké plochy zaujímají porosty akátů, které plní stabilizační úlohu na příkrých svazích údolí, skalnatých srázech a především v komplexech strží. Častá jsou bylinná lada s keři na plochách obtížně využitelných zemědělskou výrobou - zejména temena a svahy navazujících vyvýšenin. V této oblasti se nachází i několik druhů chráněných rostlin.

Historie

(něm. Weirovitz/, také Vírovice, Vejrovíce).

Dne 14. května r. 1299 král Václav I. daroval ves Výrovice znojemským klariskám.

Dne 1. září 1350 byl velký a malý desátek vsi Vyrovic příslušenstvím farního beneficia mikulovského a byl mikulovským farářem a zároveň olomouckým kanovníkem Wernerem darován klášteru benediktinek v Pustiměři i s patronátem fary mikulovské.

Roku 1605 je abatyší znojemských klarisek Anna Vejrovská. Roku 1637 koupily klarisky ze Znojma Horní mlýn výrovský od Pavla Buchty ze Želetic. 10. března 1640 koupily od něho také Dolní mlýn výrovský.

K roku 1643 se připomíná, že pivní šenk ve Výrovicích byl majetkem Václava Hr. z Hodic.

1. května 1704 učinily klarisky se svými výrovskými poddanými vyrovnání o obecní pastvy při řece Jevišovce.

Když byl 22. května 1782 zrušen klášter klarisek ve Znojmě, připadly Výrovice moravskému náboženskému fondu, který je r. 1796 spojil s panstvím luckým a prodal r. 1827 i s ním vídeňským bankéřům Emanuelu a Leopoldovi z Liebenberka de Zsittin. To však již nebylo všechno panství výrovské, neboť dne 10. 2. 1783 nařídil císař Josef II., aby dvůr Výrovský byl rozdělen na 13 stejných dílů, které r. 1782 byly zčásti prodány rustikalistům. Horní mlýn výrovský byl již oddělen také, neboť jej koupil 1. 1. 1790 Jan Stangl.

Kulturní památky

Kaplička Panny Marie Lurdské
Výrovická kaplička je kulturní památkou. Rozhodnutím tehdejšího ONV Znojmo byla v r. 1989 kaplička Panny Marie Lurdské zapsána do seznamu nemovitých kulturních památek Jihomoravského kraje. Kdy byla postavena, není však známo. Špatně čitelný letopočet na vazbě krovu má jednoznačné jen první dvě číslice, a to 1 a 8. Jisté rovněž je, že ji uvádí katastrální mapa z r. 1829.

Více než staletí pak sloužila jako zvonice. V r. 1885 hrozila sesutím, z tohoto důvodu byla opravena a zvýšena o 1,3 m, dán nový krov a střecha pokryta šindelem. V souvislosti s oslavami 40 let dobrovolných hasičů v r. 1937 došlo opět na opravu. Byl dostavěn strop, dveře přesunuty z jižní strany na východní a zároveň tato stavební památka lidového charakteru dostala eternitovou střešní krytinu.

V r. 1986, zároveň s rekonstrukcí místní požární zbrojnice, byla obnovena fasáda, zhotoveny nové dveře, vyměněn strop a vadné krovy, instalován okapový žlab.

Sochu P. Marie Lurdské zrestaurovala odborná dílna v Jihlavě a paní Irena Schwartzová obnovila malbu Krista na kříži. Při posvícení (2. neděle v říjnu) je sloužena pravidelné Mše svatá.

Turistické tipy na výlety

Výrovická přehrada nabízí spoustu atraktivních sportovně-turistických vyžití. Navštivte autocamping "Výr".

Znojmo:
Kulturní a historické královské město (asi 10km):
- Znojemská rotunda
- Jihomoravské muzeum
- Radniční věž
- Chrám sv. Mikuláše
- Vlkova věž
- Znojemské podzemí
- Znojemský hrad
- Loucký klášter
- Znojemské historické vinobraní
- Znojemská přehrada
- Aquapark

Ostatní lokality:
- Hrad Bítov (39km)
- Zřícenina Cornštejn (37km)
- Vranovský zámek a vranovská přehrada (27km)
- Zámek a přehrada v Jevišovicích (13km) - nejstarší kamenná přehrada v Evropě
- Slovanská epopej Alfonse Muchy v Moravském Krumlově (21km)
- Renesanční vodní mlýn ve Slupi (27km)
- Národní park Podyjí - Thaytal - s hraniční řekou Dyjí - zřícenina Nový Hrádek (30km), hraniční přechod a hrad Hardegg (26km), proslulá vinice Šobes (20km)
- Vinné sklepy v Šatově - Malovaný sklep, Moravský sklípek (20km)
- Muzeum motocyklů v Lesné (27km)
- Křížový sklep v Příměticích - druhý největší křížový sklep na světě (10km)
- Golfový sportovní areál "Královská vinice" v Těšenicích (12km)
- Nákupní zóna Freeport na hraničním přechodu Hatě (24km)

Rakousko:
- Zámek Riegersburg (50km)
- Safaripark Gänserndorf (90km)
- Hlavní město Vídeň (95km)

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vyrovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA