Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kuchařovice

Kuchařovice jsou samostatnou středně velkou obcí ležící tři kilometry severovýchodně od města Znojma, v nadmořské výšce 298 m.

Historie

Že bylo území v okolí obce osídleno mnoho tisíc let předtím, než se započal náš letopočet, dokazují pozůstatky osídlení a nálezy pazourkových nástrojů z období mladého palelitu (100 tisíc až 10 tisíc let př. n. l.). Postupem času procházela lidská pokolení od loveckého způsobu života k zemědělství - k obdělávání půdy a chovu skotu. Tato doba přinesla i objev výroby hliněných nádob - keramiky. Předměty z vypálené hlíny jsou známy již z dřívější doby, ale keramické nádoby se objevují až v tomto období.

Nálezy kultury nejstaršího zemědělského lidu s lineární keramikou se u nás nacházejí poměrně často. Jsou to různé střepy z větších či menších nádob barvy světlehnědé až světlešedé s čarami nebo vrypy. Rovněž nálezy zbytků moravské malované keramiky ukazují na osídlení území v mladší době kamenné.

Z období 1000 až 800 let před naším letopočtem pochází hradiska lidu popelnicových polí na Deblínku a Starém zámku.

První doložená zmínka o Kuchařovicích je v darovací listině z roku 1220. V ní je uvedeno, že znojemský kastelán Jimram daroval Louckému klášteru kromě jiného i lán pole v Kuchařovicích.

Původní název obce je pravděpodobně odvozen od osobního jména "Kuchař", jiný možný výklad: ves lidí Kuchařových. V latinsky psané již zmíněné darovací listině se Kuchařovice píší Cvlcharuitz. Historické prameny nás seznamují s minulostí obce a s událostmi v ní nejprve sporadicky, s postupem staletí pak stále obšírněji.

Z období 13. až 17. století se dochovalo jen málo zpráv. Do roku 1293 byla část majetku spravována staroboleslavskou kapitulou. K roku 1405 zde byl vladycký statek. Podle lánových rejstříků z roku 1671, které udávají stav a vývoj po třicetileté válce, patřila část obce městu Znojmo, několik usedlostí a dvorů i s desátky náleželo klášteru v Louce a zbytek byly většinou svobodné statky.

Vroce 1776 patřily městu Znojmo kromě několika statků i hospoda a rybník. V literatuře jsou Kuchařovice charakterizovány jako vyspělá zemědělská obec se zelinářstvím a vinařstvím.

Hospodářské poměry na počátku 20. století dovolily vznik a rozvoj malovýroby. V obci vzniklo mlékařské družstvo a existovaly výrobny leštidel a tuků, dřevěného zboží, okurkových konzerv a kysaného zelí. Z drobných živnostníků působili v obci kováři, obuvníci, kolář, řezník, krejčí, truhlář, kožešník, pekař, holič, čalouník i prodejce tabáku. V současné době je v obci samoobslužná prodejna smíšeného zboží, specializovaná prodejna drogistického zboží, barev a laků, vyhledávaná zákazníky ze širokého okolí.

Obec je východiskem vycházek do přilehlé lesnaté oblasti, a přestože sama je ukryta v dolíku, z jejích výse položených míst se otevírá nádherný výhled do okolní krajiny a za příznivých podmínek jsou vidět vrcholky rakouských Alp. Na severovýchodním návrší stojí od roku 1952 budova meteorologické stanice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kucharovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA