Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vranov nad Dyjí

Historie
V roce 1848 panství Vranov, kraj Znojemský. V latinských textech Wranow, Vranoue, Vranov, Wren, v německých Fren, Frain.

Již v Kosmově kronice je k roku 1100 zmínka o hradu Vranov, s jehož historií je spjat vznik a vývoj obce a později městečka. Původně byl hrad zeměpanským majetkem, roku 1323 byl dán do zástavy Jindřichu z Lipé, později ho získali Lichtenburkové. Za třicetileté války bylo městečko popleněno, ale hrad odolal švédskému dobývání. V r. 1665 vyhořel.

Nový majitel Michal Jan II. z Althanu zahájil přestavbu původně gotického hradu na reprezentativní barokní zámek. Autorem projektu byl architekt evropského významu Jan Bernard Fischer z Erlachu. Roku 1799 byla založena proslulá manufaktura na výrobu kameniny a wedwoodu. V průběhu 19. století, kdy panství vlastnily polské hraběcí rodiny Mniszků a Stadnických, byl vybudován rozsáhlý přírodně-krajinářský park.

Popis znaku
Na červeném štítě je hradební zeď ze stříbrných kvádrů bez cimbuří. Uprostřed je otevřená brána s vytaženou modrou mříží a po obou stranách malé branky půlkruhem zaklenuté a zavřené. Nad brankami vyčnívají nad zdí dvě okrouhlé věže rovněž stříbrné, každá s jedním polokruhově zaklenutým oknem v dolním poschodí a se dvěma obdélnými okny v horním patře, se třemi stínkami cimbuří a špičatou modrou střechou. Nad branou mezi věžemi hradební zeď, zvýšená jakýmsi polokruhovým štítem, na kterém stojí černá vrána s křídly k letu pozdviženými.

Pamětihodnosti


Zámek

Kostel Nanebevztí Panny Marie

Rotunda sv. Ondřeje

Morový sloup na náměstí

Socha sv. Jana Nepomuckého

Turisttické tipy na výlet


Zřícenina Cornštejn

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Státní zámek Uherčice

Státní hrad Bítov

Zřícenina Nový Hrádek

lodní doprava na přehradě

turistický vláček

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ouvranov.cz/Main.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA