Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zblovice

Historie
O této obci, která se rozkládá v nejsevernějším cípu vranovského regionu, není mnoho písemných dokladů. Patřila vždy do panství bítovského. Vznik lze předpokládat někdy kolem počátku čtrnáctého století. Velmi romantické místo leží stranou spojových silničních tahů, avšak v přírodě o to krásnější, na svahu Suché hory.

Zblovice, něm. Zblowitz, už s tímto názvem, jsou zmiňovány r. 1612, kdy byly prodány Janem Volfartem Štrejnem, společně s Bítovem, pustým Cornštějnem a oběma Dešovy, Fridrichu Jankovskému z Vlašimi. Původní obyvatelstvo bylo z jedné třetiny německé, ale po třicetileté válce 1618 až 1648 se poměr obrací zcela ve prospěch Čechů. Lze očekávat, že jako majetek bítovský, prošla obec stejnými majetkovými přesuny.

Ze Zblovic byl zásobován vodou hrad Bítov a proslulý byl zdejší lom s dobrým stavebním kamenem a výnosné vápenné pece. Obec měla hodně řemeslníků, kteří pracovali zpravidla v zahraničí. V roce 1900 bylo obydleno 34 domů a v nich žilo 162  občanů, Čechů, katolického vyznání.

Památkou obce byl také mohutný, "Starý dub" u cesty z Bítova na Dešov, který měl na počátku 20. století výšku 5,36 m, vysoký byl 29 m a odhadované stáří bylo 600 až 700 let.

Volby v r. 1935 dopadly ve prospěch českých stran takto: ČSL 32, ČNS 21, AGR 16, ČSD 11 hlasů a NOF (Nár. obec fašistická) pouze 14 hlasů, což byl vedle Oslnovic zcela výjimečný výsledek v kraji.

Současnost
Obec leží stranou hlavních turistických tahů, ale její poloha v pěkném přírodním prostředí je navýsost zajímavá. Nabízí přístup do okolních zajímavých přírodních scenérií jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty.

Kulturní památka
V obci stojí malá kaple se zvonicí.

Zajímavost

Suchá hora
Přirozená dubová bučina s bohatým porostem. (Chráněné území).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vranovsko.cz/obce/start.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA