Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tvořihráz

Obec se nachází na úpatí Českomoravské vrchoviny v Jevišovické pahorkatině 14 km severovýchodně od Znojma. Ze severu sousedí s obcí Výrovice, z východní strany s obcí Žerotice, na jihovýchodě s obcí Kyjovice, na jihu s obcí Suchohrdly a na jihozápadě s obcí Únanov.

Dominantami obce je budova dominikánského zámečku (1689). Zámecká kaple sv. Dominika dodnes slouží bohoslužbám. Zajímavostí jsou rozsáhlé sklepní prostory, které jsou propojeny sklepní chodbou s velikým vinným sklepem, známým dlouholetou tradicí výroby mešního vína, které se odtud rozváželo do všech dominikánských klášterů v naší zemi.

Historie

Obec vznikla kolem původní tvrze vybudované vladyky z Tvořihráze. První písemná zpráva pochází ze 14. století, kdy je zmiňována v roce 1349 Hedvika, vdova po Albertovi z Tvořihráze, která darovala svému bratrovi dvůr v Tvořihrázi. Majitelé se velmi často střídali, až tvrz zanikla během třicetileté války, zřejmě v roce 1634, kdy vyhořela a celá obec byla zpustošena.

V písemných pramenech se objevuje rovněž osada Psáry, která zanikla za války Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem. Nacházela se v místě nynějších polí směrem k hájovně sv. Huberta. Obec byla v minulosti vinařskou lokalitou a obklopovaly ji rozsáhlé ovocné sady.

Ves koupil v roce 1510 dominikánský klášter ve Znojmě a pronajímal ji různým nájemcům. V roce 1558 prodali dominikáni jeden poddanský grunt, pozdější Loucký mlýn, bratrovi majitele Žerotic. V roce 1562 bylo majiteli Žerotic pronajato celé zboží Tvořihrázské a ten zbudoval ze dvou gruntů Žerotický dvůr.

Po třicetileté válce začali dominikáni znovu v roce 1668 budovat dvůr a hospodářské budovy, v roce 1676 byl postaven pivovar a v roce 1683 založen rybník. V květnu roku 1689 zahájili znojemští dominikáni výstavbu barokního zámku s kaplí, který jim sloužil jako letní sídlo a v roce 1706 postavili kamenný most přes Jevišovku.

Zámek s zámeckou kaplí byl renovován v roce1732, kdy byl současně obnoven pivovar. Pivovar byl v roce 1742 přestavěn. Poslední svobodný dvůr v Tvořihrázi prodal dominikánskému konventu v roce 1750 Jan Václav Widman. Mniši tak získali celý Tvořihrázský statek a jejich majetkem zůstal až do roku 1948. Zámek spravoval až do roku 1990 ONV Znojmo, v současné době patří Obecnímu úřadu ve Tvořihrázi.

V 17. století postihly Tvořihráz rozsáhlé požáry, za napoleonských válek byla obec vypleněna a v letech 1831 a 1832 si vyžádala značné oběti morová epidemie.

Farní úřad se nachází v Žeroticích. Škola byla zřízena v roce 1813 a umístěna v jedné z chalup. Teprve v roce 1828 postavila obec školní budovu a před rokem 1890 byla škola přeměněna na dvojtřídní.

Spolkový život v Tvořihrázi představovala kontribučenská záložna, v roce 1898 založený vzdělávací spolek Palacký s knihovnou a v roce 1899 založený sbor dobrovolných hasičů.

Památky


Dominikánský zámeček
V roce 1689 začali znojemští dominikáni budovat v Tvořihrázi barokní zámek jako své letní sídlo, které bylo v roce 1732 renovováno. Poslední svobodný dvůr v Tvořihrázi prodal dominikánskému konventu v r. 1750 Václav Jan Widmann. Mniši tak získali celý Tvořihrázský statek a jejich majetkem zůstal až do r. 1948. Až do r. 1990 byl majetkem ONV Znojmo a sloužil sociálním účelům. Dnes je majetkem obecního úřadu Tvořihráz.

Celý objekt zámečku je podsklepen. Rozsáhlé sklepní prostory jsou propojeny sklepní chodbou s velikým vinným sklepem, ležícím mimo objekt zámku. Tento sklep má dlouholetou tradici výroby mešního vína, které se odtud rozváželo do všech dominikánských klášterů v naší zemi.

Další památky v obci

Socha sv. Jana Nepomuckého

Boží muka u silnice do Horních Dunajovic

Sýpka s rozsáhlou sgrafitovou výzdobou
Údajně základ dřívější tvrze, pivovaru a Žerotického dvora.

Historický Loucký mlýn na řece Jevišovce za obcí

Mlýn Hamr v obci

Historickými památkami je i lidová architektura některých domků

Historická budova mateřské školy z roku 1908.
Jsou v ní tři třídy. V roce 1995 byla rekonstruována a o rok později plynofikována. Každoročně ji navštěvuje kolem 30 dětí.

Současnost

Ke kulturním akcím slouží víceúčelový sál v budově obecního úřadu. Má 200 sedadel a v roce 1991 byla provedena jeho rekonstrukce. Je zde také umístěn hostinec s kapacitou 40 míst.

Sokolovna je umístěná ve středu obce v přízemní budově, v objektu je tělocvična, sociální zařízení a klubovna. Objekty pro sportovní vyžití doplňují hřiště na kopanou a odbíjenou. Připravuje se vybudování hřiště na tenis.

V obci jsou dvě prodejny smíšeného zboží a ve středu obce je postavena hasičská zbrojnice.

Soukromé služby prováděné v obci: autoopravna, stolařství a servis chlazení.

Turistika, sport a rekreace
Pro rekreaci v místě slouží hřiště ve středu a na okraji obce. Ve středu obce bude rozšířena plocha pro odpočinek a pro rekreační sport.

Středem obce protéká řeka Jevišovka, jejíž údolí západně od obce je turisticky atraktivní. Dva kilometry tímto směrem se nachází Výrovická přehrada s rekreační oblastí.

Po zelené značce zde vede turistická cesta ze Znojma a za Tvořihrází pokračuje přes Plaveč do Hlubokých Mašůvek, kde se nachází významné archeologické naleziště.

Údolím řeky Jevišovky vede atraktivní cyklotrasa po středověkých tvrzích a zámečcích - Lechovice, Žerotice, Plaveč, Lapikus, Kravsko.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=300, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA