Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žerotice

Historie
První písemné zmínky o obci pocházejí ze 13. století. Dne 24. září 1237 papež Řehoř IX. potvrzuje premonstrátskému klášteru v Zábrdovicích ves Žerotice. V roce 1253 je v archiváliích zmiňován žerotický farář, v roce 1259 vladyka Cuzikraj ze Žerotic a v roce 1270 rozhodoval olomoucký biskup spor o majetek žerotického faráře s jeptiškami z Brna.

Žerotická fara se připomíná v roce 1253, v roce 1725 vyhořela a přestavěna byla v roce 1831. Farní kostel sv. Martina byl vybudován po husitských válkách a až do počátku 17. století patřil sektě novokřtěnců. Žerotický hřbitov byl společný pro celou farnost, tvořenou Žeroticemi, Želeticemi, Kyjovicemi, Domčicemi a Tvořihrází. Farní pamětní kniha byla založena roku 1712, školní kronika se datuje od roku 1725 a matrika počíná rokem 1773.

Hrad, jehož zříceniny jsou ještě patrné, byl vybudován v 16. století. Archeologické nálezy v okolí obce obsahují bronz a popelnice z pravěkého popelnicového pohřebiště. Na Rabštejnkách byly objeveny odpadkové jámy a hlazené kamenné nástroje.

V letech 1725 a 1870 vypukly v žeroticích požáry, jimž padla za oběť značná část obce, v letech 1832 a 1866 pak epidemie cholery. Žerotice silně utrpěly v letech 1805 a 1809 za válek s Napoleonem.

Škola byla v Žeroticích již koncem 17. století. Školní budova byla roku 1826 přestavěna. Do roku 1890, kdy byla v sousedních Želeticích postavena německá škola, byla škola v Žeroticích utrakvistická, protože značná část dětí pocházela z rodin německých dělníků a úředníků z Želetic. Od té doby byla žerotická škola ryze česká, dvojtřídní.

Posledními majiteli Žerotic a jejich statku byli od roku 1711 majitelé sousedních Želetic, hrabata Berchtoldovi.

Památka

Hrad Žerotice
Zřícenina hradu ležící na jižním okraji vesnice, jedenáct kilometrů severovýchodně od Znojma. Původně pravděpodobně tvrz přestavěná na patrový hrádek a stejnojmenná ves jsou připomínány k r. 1259.

Plánek nalezený počátkem 18. století potvrdil předpoklad postupně narůstající základ celoobvodové zástavby a odhalil existenci arkády na východní, nejvíce zdevastované straně. Do hradu se pravděpodobně vcházelo po mostě z jižní strany přes příkop, který je dnes narušen silnicí vedoucí kolem hradu.

Do dnešní doby je zachována na severozápadní straně část objektu s jednou renesančně klenutou místností, vedle které stály dvě věže, které se v roce 1988 zřítily. Dále je zachováno obvodové zdivo na východní straně do výše prvního patra s opěrnými pilíři, torzo hranolové věže a kolem nepravidelného rozvrhu sevřeného zalamovaným oválem zdi jsou zbytky původně obezděného příkopu. Po roce 1358, kdy byla tvrz prodána Adamem ze Žerotic pánům z Veitmile, byla za jejich držení rozšířena a přestavěna.

Označována byla jako tvrz i hrad. Po roce 1559 byly Žerotice přestavěny na renesanční zámeček ze Zástřizlů. Později barokní úpravy provedli Blierové, ale později Žerotice opustili a přestěhovali se na nedaleký zámek do Želetic. V roce 1643 hrad dobyli a vypálili Švédové a od té doby je uváděn jako pustý.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zerotice.com/menu.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA