Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zálesí

Historie
Obec leží uprostřed lesů na staré kupecké cestě Jemnice - Znojmo v blízkosti jezera Vranovské přehrady.

Nejstarší písemný záznam z katastru se datuje do roku 1243, sama obec ale byla založena až v roce 1786 či podle jiných pramenů 1779. Vznikla tím, že moravský místodržící Schröffel z Mansberga vyvlastnil část panských pozemků a budovy starého dvora a rozdělil je mezi deset rolníků, kteří přišli ze sousedních obcí. Podle tohoto šlechtice také nesla vesnice své první názvy - Mansberg (Mansperk) a Schröffelsdorf (Šreflová),vedle nich se později používalo také Kuliv a Kůlna. Název Zálesí pochází až z roku 1950.

Pozemky pro vznik obce poskytlo v osmnáctém století také město Znojmo, kterému dodnes patří část lesů v okolí Zálesí. Při cestě zvané Na hraničkách, která oddělovala pozemky Znojma a bítovského panství, byly na paměť založení obce vysazeny tři lípy. Ty jsou dnes památkově chráněny.

K obci patřily také dvě samoty. Tzv. Nové Dvory, kde byl panský dvůr s lihovarem, zájezdní hostinec a čtyři domky. Dnes jsou organickou součástí Zálesí. Druhá samota Augustinův dvůr se nachází asi 3 km od obce směrem na Nové Syrovice.

Až do roku 1920 neměla obec vlastní samosprávu, ta byla společná se sousedními Chvalaticemi. S těmi byla opět spojena po začlenění do Velkoněmecké říše v roce 1938. Obě obce byly sloučeny pod novým názvem Waldsee. Na poli za vesnicí směrem na Blížkovice vyrostla v roce 1939 celnice, protože tady vedla hranice mezi Říší a Protektorátem.

Válka skončila v Zálesí v noci z 8. na 9. května 1945. Po osvobození se Zálesí stalo opět samostatným až do roku 1980, kdy bylo přičleněno pod MNV ve Štítarech. Tento stav trval do roku 1990, od kdy má vesnice opět svoje zastupitelstvo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://zalesi.blog.cz/0702/hlavni-stranka, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA