Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lančov

Obec Lančov se rozkládá v jihozápadní části okresu Znojmo ve výšce 427 m nad mořem. Svojí polohou území obce Lančov navazuje na velmi zajímavou a tvarově bohatou část krajiny v okolí Vranovské přehradní nádrže. Rozloha katastru obce je 1 509 ha. K 30. 5. 2007 je v obci hlášeno k trvalému pobytu 241 obyvatel.

Znak obce Lančov
V únoru roku 2002 převzali z rukou tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Václava Klause, v té době úřadující starosta obce Lančov pan Jankůj Miroslav a místostarosta pan Jaroslav Krutiš, dekret o udělení znaku a praporu obce Lančov.

Nejstarší období historie Lančova připomínají zkřížené ostrve pánů z Lipé a Lichtenburka a další významné držitele, hr. z Althannu připomíná geometrické řešení štítu a zlatý pohár v červené hlavě štítu. Pohár (resp. nádoba na mast) je také atributem sv. Maří Magdalény, patronky lančovského (pův. románského kostela). Modrá pata štítu evokuje barvu vody (Lančovská zátoka Vranovské přehrady řeky Dyje). Vše opakuje i list praporu.

Historie

První písemné zmínky o Lančově ze 14. století mluví o sídle na loukách okolo malého potoka, který však za obcí pozvolna otvírá stále širší kouzelné údolí a přivádí svou vodu až do Dyje. Lančov patřil v nejstarších dobách k zeměpanskému statku vranovskému, při němž se připomíná v listině ze dne 28. září 1323, kdy král Jan Lucemburský směnil zeměpanské statky kromě jiného i Vranov s příslušným Lančovem, s panem Jindřichem z Lipé za Tachov v Čechách.

Později se Lančov stal samostatným statkem, po kterém psal se vladycký rod z Lančova pak znovu přešel Lančov k Vranovu.  Roku 1516 prodal Lančov Albrecht Bítovský z Lichtenburka  Artlebovi z Boskovic a roku 1552 s týmž statkem prodal Zdeněk Meziříčský z Lomnice Lančov s farou a právem patronátním nejvyššímu pražskému purkrabí Wolfovi Krajířovi z Krajku. Od té doby je Lančov neustále příslušenstvím vranovským a má s ním společné osudy.

Kulturní památky

Farní kostel zasvěcený sv. Maří Magdaléně
Hlavní kulturní památkou obce je farní kostel zasvěcený sv. Maří Magdaléně, stavba pozdně románská z počátku 13. století.

Lančovský dvůr
Dalším významným objektem byla jistě v dřívějších dobách samota za obcí – Lančovský dvůr, který byl dříve panským dvorem (Luitgardenhof, patřící Luitgardě – hraběnce Stadické).

Současnost
V obci Lančov a v jejím okolí  jsou příznivé podmínky pro zájmové aktivity, kterými je např. myslivost, rybaření, cykloturistika, pěší turistika apod. Do území obce zasahuje velká část přehradní nádrže Vranov, která je dnes rekreační oblastí celostátního významu. Nejznámější  jsou zde lokality Lančovská zátoka a Stříbrná zátoka (Vlaštovčí záliv), kde se nachází téměř 500 chat sloužících k individuální rekreaci i střediska dětských letních táborů.

V obci je prodejna se smíšeným zbožím a přímo na návsi dvě pohostinství a novinový stánek. Restaurace s venkovním posezením se nachází i v rekreační oblasti. Mezi nejznámější rekreační střediska sloužící jak k rodinné rekreaci, tak k akcím firemním (školení, motosrazy apod.) patří osada „Pohádka“ a rekreační středisko „Pohoda“. Na území obce se nachází i velké fotbalové hřiště a v budově občanské vybavenosti na návsi obce jsou pořádány taneční zábavy a různé další kulturní akce. Svoji tradici má v obci již řadu let stavění a kácení máje a krojovaná pouť.

Tipy na výlet

Státní zámek Vranov nad Dyjí - www.zamekvranov.cz

Státní hrad Bítov - www.hradbitov.cz

Státní zámek Uherčice - www.pruvodce.com/uhercice

Vranovská přehrada - www.vranovskaprehrada.cz

Kulturně sportovní centrum Sýpka v Jevišovicích - bowling, kuželky, bazén, sauna, relaxační a perličková vana, restaurace - více informací naleznete na www.sypka.wz.cz a www.jevišovice.cz, (odkaz Kulturní akce- Jevišovické kulturní léto 2007).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obeclancov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA