Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nový Šaldorf-Sedlešovice

Když přijedete do Nového Šaldorfu - Sedlešovic, navštívíte vlastně tři obce: Starý Šaldorf, Nový Šaldorf a Sedlešovice. Všechny tyto obce - nyní části jedné obce, vznikly na brodech přes řeku Dyji, která současný Nový Šaldorf - Sedlešovice odděluje od města Znojma.

Modrá je dobrá, zpívá se ve známé písničce. To potvrzují i obyvatelé a především vinaři z Nového Šaldorfu - Sedlešovic. Zdejší vinné sklepy jsou hloubeny v pískovci prostoupeném vrstvami s obsahem jílu modrošedé barvy. Lokalita s "modrými" sklepy zabírá plochu 9 hektarů a vešlo se na ni více než 180 vinnných sklepů. Sklepní ulička v této obci je jednou z největších a nejmalebnějších na Znojemsku.

Část vinařů se sdružila a vytvořila Cech vinařů s vlastní - obecní vinotékou, v níž nabízí celoročně své produkty (víno lahvové i sudové a v době vinobarní i vynikající burčák). Mezi vyhlášené a dlouhodobé producenty vína patří společnost Agrodružstvo Nový Šaldorf s Modrým sklepem a vlastní prodejnou vín ve sklepní uličce. Oblíbená jsou vína z Vinařství rodiny Špalkovy, příjemné posezení ve vinných sklepech nabízí vinařské rodiny jako jsou Holzbauerovi, Nápravovi, Pavlíkovi aj.

Obec Nový Šaldorf - Sedlešovice je výborným turistickým cílem: bez problémů se zde ubytujete (v hotelu, penzionu nebo kempu), občerstvíte ve vyhlášené vinné restauraci Vinný restaurant Blanka. O ochutnání vín a možnostech posezení svědčí 180 výše uvedených vinných sklípků. Obec je dobrým výchozím místem pro cykloturistiku, pěší turistiku (blízkost NP Podyjí) i autoturistiku (nedaleký hraniční přechod v Hnanicích do Rakouska).

Přijeďte, budete mile překvapeni a spokojeni.

Historie

Obec Nový Šaldorf-Sedlešovice patří mezi historicky nejstarší osídlení v rámci lokalit, které navazovaly na královské město Znojmo. Prokazatelné stáří obce se datuje od 11. století, ovšem první zmínka pochází teprve z r. 1656.

Je tedy oprávněné se domnívat, že Nový Šaldorf vznikl teprve v druhé polovině 16. století blíže Šaldorfa Starého, který stával na pravém břehu řeky Dyje. Jednotlivé části obce Sedlešovic a Nového Šaldorfa vznikly na brodech přes řeku Dyji v blízkosti města Znojma zčásti jako osada u kupeckých cest a zčásti jako zemědělské osady. Nový Šaldorf a Sedlešovice tedy nenáleží mezi staré osady Znojemska.

Současnost
Z hlediska rozvoje území je obec stavebně i prostorově srostlá s městem Znojmem, od něhož se obec po roce 1989 oddělila. Zástavba je charakterizována rodinnými domky a vesnickými usedlostmi. Na obytnou zástavbu je napojena zemědělská výroba se svými stavbami. V Novém Šaldorfě i Sedlešovicích se nacházejí vinné sklepy s lisovnami. Část katastrálního území obce se nachází v NP Podyjí. Obec Nový Šaldorf - Sedlešovice se stará o starou zástavbu, která je spjatá s její historií. Byla dokončena oprava Poklony v Sedlešovicích a památníku Boží muka, taktéž v Sedlešovicích. Rovněž byla opravena a udržována kaplička v Novém Šaldorfě i kaplička v Sedlešovicích.

Pro zlepšení kulturního života byl obcí zakoupen v roce 1995 kulturní sál Modrý sklep. Názvem Modrý sklep není pojmenován pouze tento objekt, nýbrž celá lokalita o rozloze 9 ha čítající dalších 181 vinných sklípků, sklepů a lisoven. Tyto všechny jsou hloubeny v pískovci prostoupeném vrstvami s jílovými vložkami modrošedé barvy a vytváří tak interiérovou výzdobu sklepů. Od té je patrně odvozeno pojmenování celé lokality. Svým rozsahem i romantickým položením má areál nadmístní památkový význam a předpoklady stát se atraktivním střediskem nejen pro turisty z ČR, ale i pro hosty ze zahraničí.

Památky a zajímavosti
V obci se nalézá kulturní památka, pozdně gotický sloup, který byl postaven v Sedlešovicích na začátku 16. století jako památník rozsáhlé záplavy v obci. Po 1. světové válce bylyl u něho vztyčeny další dva sloupy se jmény padlých vojáků.

Boží muka v Sedlešovicích

Kaplička

Kaple v Novém Šaldorfu

Kaplička sv. Urbana

Kříž

Památník v Sedlešovicích

Sklepní ulička

Potok Popice

Pustý kopec

Vinařský lis

Památník - povodeň 2006

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.daniz.cz/obce/main.asp?kodob=10798, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA