Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Našiměřice

Obec Našiměřice je velmi stará, v roce 2006 roce oslavila 770 let od první písemné zmínky o Našiměřicích v kronikách (r. 1236).

Historie

Obec Našiměřice byla od pradávna staročeskou vladyckou vsí, ležící v dolíku rozsáhlé úrodné Dyjskosvratecké nížiny, 217 m n. m., 8 km jihovýchodně od města Moravského Krumlova. Už starý slovanský název svědčí o jejím původu. Jméno je patrně odvozeno od osob Našomír nebo Našimír, je tedy patronymické (podle CDM, r. 1236 de Nasmariz a Nasmeritz, 1244 de Naschemerische).

Již v dávné době bývaly Našiměřice samostatným panstvím. Na místě za kostelem stával před rokem 1240 hrad a byla zde i románská věž kostela, která později shořela. V Našiměřicích byla kolébka českého vladyckého rodu se znakem vzpřímeného vlka. Mezi jeho nejstarší známé předky patří Vlk
z Našiměřic (1236 - 1272), který byl od roku 1259 majitelem statku. Synové vlka, bratři Rancíř, Bernard a Jenec, jsou uváděni v letech 1263 - 1275. Později následoval Jenec (1278 -1298).

V letech 1312 až 1322 je psán v listinách jako držitel Otto z Našiměřic, který žil současně s Jencem z Našiměřic (1325), nazývaným Černý. Ten přistoupil roku 1349 jedno role své manželce Anně. Kolem roku 1349 - 1350 zde drželi nějaké zboží bratři Hartleb, Jindřich a Smil, majitelé hradu Bukoviny u Hostimi. Roku 1355 spolčili své statky Oldřich z Našiměřic a Blud z Králic, jenž držel také statek v Petrovicích.

Oldřich z Našiměřic dal připsat roku 1358 své manželce Markétě ze svého statku v Našiměřicích majetek za 125 hř., když dostal svolení od svého bratrance Smila z Police. Současně přijal Budislav z Našiměřic i svého příbuzného Štěpána z Bránek na 1/2 farního patronátu a 3 hř. ročního platu do spolku. Roku 1365 postoupil Jan z Bohutic své manželce 10 hř. ročního platu, již v roce 1368 jej prodal Filipovi z Jakubova. Sazemka ze Zelovic postoupil Oldřichovi ze Želetavy 1/6 hradu, l/6 ovocného sadu a dvůr v Našiměricích, který to všechno prodal r. 1371 Jimramovi z Jakubova.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasimerice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA