Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Uheřice

Historie
V Uherčicích, které leží v mírně zvlněné krajině na pravém břehu Blatnice, se scházejí cesty od Vratěnína, resp. hraničního přechodu Drosendorfu, od Lubnice a od Podhradí nad Dyjí.

Míní se, že název pochází od etnika Uherových či Ungerových, což by potvrzovaly změny názvu obce v historických dokumentech: 1312 Ungerschicz, 1481 Ungeršice, 1564 Nowe Uherczicze, 1672 Ungerschütz, 1720 Ungarschitz a 1846 Uherčice, něm. Ungarschitz. Tyto názvy dokládají také fakt, že obec byla národnostně smíšenou.

Archeologické naleziště slovanských mohyl v místě svědčí o tom, že tato lokalita byla osídlena už v 9. století. Uherčice se v písemných dokladech prvně uvádějí r. 1312 v souvislosti s darováním obce cisterciáckému klášteru v Oslavanech. Za husitských válek a nepokojů po nich ves zpustla a stala se majetkem Krajířů z Krajku. V r. 1493 prodala abatyše Kateřina díl obce Lipoltovi z Krajku, což potvrdil  král Vladislav II. a nový majitel vystavěl v Nových Uherčicích r. 1548 tvrz.

Na jejím místě vyrostl 16. století rozsáhlý renesanční zámecký komplex, v době baroka obohacený hodnotnou štukovou a malířskou výzdobou interiérů. Další dobové dokumenty z let 1564 až 1733 jsou výčtem změn majitelů Uherčic, mezi kterými lze jmenovat např. Adama Volfa Krajíře, Volfa Štrejna ze Švarcenavy, císařského rady Jakuba Berchtolda, generála jezdectva Donáta Heisslera z Heitersheimu, Antonína Hartiga a konečně hraběte Tomáše Vinciguerra Collalta, jehož rod vlastnil obec až do r. 1945.

Zdejší obyvatelstvo se v r. 1821 připojilo k robotní vzpouře a odpíralo vrchnosti robotu. Kromě zemědělců pracovalo v obci několik řemeslníků a známý byl zdejší chov ušlechtilých ovcí. Prosperoval tu lihovar, vápenka, pila, mlýn, lom, cihelna a dokonce i pivovar. Obyvatelstvo v roce 1880 představovalo 479 osob, z toho 224 české a 255 německé národnosti, kterýžto poměr se v r. 1921 změnil na 562 osob ve složení 453 Čechů a 93 Němců. Volby v r. 1935 se konaly za účasti 309 voličů a strany dostaly hlasy takto: Republikánská strana čes. venkova 79, Čs. sociální demokracie 60, ČSL 31, Národní obec fašistická 31 a z německých Henleinova Sudetendeutsche Partei 64 hlasů. Přes převahu českého živlu byla obec r. 1938 zabrána nacistickým Německem.

Na cestě z Uherčic do Dešné leží Mešovice, v nadmořské výšce 439 m, jejíž název je odvozen od osobního jména lidí Mešových. Proměny názvu v historii lze sledovat od roku 1348, kdy se znamená název Nespitz, 1371 Messowicz, 1501 Messowicziech, 1846  Mešovice, německy Nospitz. Ves byla osídlena německým obyvatelstvem se silnou českou menšinou.

Poprvé je připomenuta r. 1348 s majetkovým převodem u Vratěnína, který Karel IV. udělil jako léno Jindřichovi z Waldsee. Dalšími majiteli obce byli od r. 1480 Krajířové, 1493 Zikmund Krokvicar, 1498 Jindřich z Lichtemburka, 1536 Jetřich Dobrovodský, 1564 Adam Volf Krajíř, 1565 Volf Štrejn ze Švarcenavy a r. 1619 se dostala do majetku Jakuba Berchtolda a pak už nesla osudy Uherčic, ke kterým náležela.

O robotní vzpouře 1821 byly v zárodku potlačeny tendence o připojení se k odpírání roboty. Roku 1880 měly Mešovice 200 obyvatel, z toho 31 Čechů, při sčítání r. 1921 199 obyvatel, z toho 67 a tento poměr se ustálil až do okupace. Obec měla výhradně zemědělský charakter, z řemeslníků pouze kovář, z živnostníků obchodník se smíšeným zbožím.. V roce 1935 přišlo k volbám 121 voličů a dali 76 hlasů Sudetendeutsche Partei a české Republikánské straně 24 hlasů.

Současnost
V obci se sbíhají silnice od Podhradí, Vysočan a Vratěnína, kde je silniční celní přechod pro osobní vozidla do rakouského městečka Drosendorf. Na návsi je malý rybník s ostrůvkem.

Kulturní památka

Renesanční zámek
Je ze 16. stol. a svými hodnotami a stylovou ojedinělostí se řadí mezi nejcennější historické památky v republice. Od roku 1996 probíhá jeho generální památková obnova.

Část zámku - vstupní arkádové nádvoří, část hlavního nádvoří, zámecká kaple, komorní divadlo a několik renesančních místností, jsou zpřístupněny veřejnosti.

Zajímavosti


Uherčická louka
Rybník s navazujícími rašelinnými loukami s výskytem úpolínu evropského.

Bílý kříž
Les a lesostep na skalnatých svazích s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. (Chráněné území).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vranovsko.cz/obce/start.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA