Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Těšetice

Obec se nachází v Jihomoravském kraji, 9 km od města Znojma na hlavní silnici Znojmo - Moravský Krumlov, v nadmořské výšce 236 m. V obci žije ve 160 trvale obydlených domech 503 obyvatel, z toho 263 mužů a 240 žen. Průměrný věk je 39,1 let.

Obec a okolí v současnosti
Těšetice jsou samostatnou katastrální obcí 9 km severovýchodně od Znojma na hlavní silnici směrem do Moravského Krumlova. Únanovský potok protékající Těšeticemi od západu k východu, dělí obec na část severní - menší a část jižní - větší. Severozápadně nad obcí bylo objeveno a prozkoumáno staré sídliště dávných obyvatel. Jihovýchodně se nachází objekty Pomony, a. s., kde je částečná živočišná výroba. Poslední výběžky Českomoravské vysočiny končí planinou Jevišovickou a u Těšetic přechází v úrodnou rovinu, s nadmořskou výškou 236 metrů.

Těšetice leží na rozhraní útvaru prahorního a mladších třetihor (miocen). Nejvyšší bod v okolí je v lese Purkrábka (na západ) "Deblínek", který je 355 metrů nad mořem. Lesy jsou západně od Těšetic, většinou smíšené, ale nejsou však v katastru obce. Zde je jen několik akátových hájků, při potoku vrby, olše a nově vysázené topoly.

Se Znojmem a okolím jsou Těšetice spojeny dobrou okresní silnicí. Přepravu obstarávají autobusy Čas Service, a. s., a Psota, s. r. o., které jezdí několikrát denně oběma směry. V obci se nachází dvě autobusové zastávky a veřejná telefonní budka. Nejbližší železniční stanice je v Hodonicích - 8 km a ve Znojmě - 9 km. Poštovní úřad je v Prosiměřicích - 3 km a denní donášku pošty obstarává poštovní doručovatelka uvedeného úřadu. Obec je plně vybavena inženýrskými sítěmi (plynofikací, odpadní kanalizací včetně vlastní čističky, vodovodem a telefonní sítí).

Podnebí je mírné, průměrná roční teplota asi + 8 oC. Ročních srážek dešťových kolem 450 mm, což nasvědčuje tomu, že jsou zde suchá léta a mokrých roků je velmi málo.

V obci je mateřská škola, která vznikla přebudováním dětských jeslí, které byly v roce 1969 zrušeny. Provoz v adaptované budově začal 3. září 1973.

Obecní úřad je od listopadu 1990 - prvních demokratických voleb - samostatný a do samosprávy je voleno 7 zastupitelů z řad občanů obce.

Pro kulturní akce byl vybudován kulturní dům v hodnotě 1milionu Kč, který byl slavnostně otevřen dne 8. května 1960. V letech JZD Mír Práče, byl přebudován nákladem 2,5 milionu Kč na kinokavárnu.
Dne 9. srpna 1995 však z dosud nevyjasněných příčin vyhořel a přestože se krátce začalo s jeho úplnou obnovou (v roce 1996), tak z finančních důvodů byla stavba přerušena a čeká na dokončení, společně s přebudovávanými klubovnami, kde by měla být samoobsluha Jednoty a jednopokojové byty.

U potoka, při okresní silnici se nachází hasičská zbrojnice, kde je umístěna strojní stříkačka a potřebný materiál sloužící k lokalizaci požáru. Nachází se zde dočasně přemístěná obecní knihovna a prodejna ovoce a zeleniny Pomony a.s. Těšetice.

Pro sportovní vyžití bylo v roce 1951 vybudováno hřiště pro kopanou a o dva roky později dokončen plavecký bazén o rozměru 15 x 46 metrů. Tento však byl pro nevyhovující stav přebudován a v roce 1978 předán znovu k užívání. Původní šatny TJ Sokol Těšetice, byly rovněž přebudovány v současné restaurační zařízení s terasou a novými záchody a to v roce 1994. Ke službám obyvatel slouží dvě soukromé hospody a obchod se smíšeným zbožím Jednoty se sídlem v Moravském Krumlově.

Výměra obce činila v roce 1951 701 hektarů. Z toho orné půdy bylo 577 ha, připadající na JZD 460,34 ha, záhumenky družstevníků 24,90 ha a soukromý sektor 91,76 ha. V zemědělství vynikala obec v obilnářství, zelinářství, vinařství a sadařství. Krásný býval pohled nejen na lány výborné pšenice, ječmene, žita, kukuřice, ale i cukrovky a brambor. Od roku 1952 se pěstoval s velkým úspěchem po delší dobu tabák a paprika. Pěstování výborných znojemských okurek se stalo tradicí. Jedinečná a nádherná na pohled je vinice severně od obce. Západně od obce na rozloze 90 ha se rozprostírá sad Pomony, a. s., Těšetice, ve kterém se pěstují třešně, višně, jabloně a bohatá bývá úroda meruněk a broskví. Sadařství a vinařství stojí v Pomoně, a. s., Těšetice na prvním místě.

Z lovné zvěře zaujímá první místo zajíc, koroptev, bažant a v lese srnci a zbytky jelenů. Ze zvěře škodné - dravců srstnatých - se v okolí vyskytuje hlavně liška, tchoř a méně kuna. Z pernatých dravců škodí nejvíce jestřáb, krahujec, káně obecná a v zimě káně rousná. Vyskytuje se i užitečná poštolka. Některý rok se zhoubně vyskytují myši a není vzácností větší výskyt syslů.

Historie

Název obce Těšetice pochází od osobního jména Těšata. Do roku 1260 vlastnil Těšetice Jindřich z Dobelic, který dne 25. února 1260 daroval svůj dvůr v Těšeticích Louckému klášteru za roční plat dvou hřiven.

Od této doby přecházely Těšetice až do roku 1620 do rukou různých majitelů. Po roce 1620 byly panu Pertoltovi Bohobudovi z Lipého zkonfiskovány a v roce 1625 i se statkem krumlovským, k němuž připadly, prodány knížeti Gundakarovi z Lichtenštejna.

Po třicetileté válce byla osada sice německá, ale měla značnou českou menšinu. V osadě bylo tehdy 16 lánů, 4 domy osedlé, 3 nově pusté a 26 starých pustých. Rolí nově obdělaných bylo 110 měr, rolí starých pustých 1562 měr a vinic starých pustých 144 měr.

Poddanské poměry: Těšetice platily o sv. Jiřím a sv. Michala 43 zlatých a 57 krejcarů, dávaly 32 slepic, 167 vajec a týdně robotovalo: 11 sedláků po 3 dnech se 2 koňmi, 4 půlláníci po 3 dnech s 1 koněm a 19 čtvrtláníků po 3 dnech pěšky.

Že byla osada poněmčena teprve v pozdních dobách, dosvědčují některá česká jména tratí, jako například : Nádavka, Holitška, Sadky a Hájky. Rozloha obce 676 ha, skoro vesměs plodné půdy. Obecní pozemky měly v roce 1896 22 ha výměry. Roku 1673 byla prý pole pustá a ves téměř liduprázdná. V roce 1772 měla obec 337 obyvatelů, v roce 1834 v 68 domech 436 obyvatelů, v roce 1890 v 89 domech 516 obyvatelů a v roce 1900 498 obyvatelů, zemědělců většinou německé národnosti.

Na místě nynějšího kostela stála nepatrná kaple, která byla zbourána a v letech 1843 - 1847 nahrazena dnešním kostelem, nákladem moravského náboženského fondu. Dne 18. června 1848 byl kostel slavnostně požehnán, zasvěcen Nejsvětější Trojici a odevzdán bohoslužbám.

Místní fara byla zřízena v roce 1821. Protože nebyla používána a udržována, byla dne 20. října 1956 zbourána a vyzískaný materiál byl použit na stavbu již bývalého kulturního domu, který v roce 1995 vyhořel.

Škola byla postavena z náboženského fondu v roce 1829, přestavěna byla v roce 1892 nákladem obce a moderně zřízena v letech 1973 - 1974 nákladem 130 tisíc Kč. Pro stále ubývající počet žáků byla v roce 1984 uzavřena a přebudována nákladem obce na ubytovnu a jídelnu.

Historie však není úplná, protože se nedochovaly záznamy zejména z doby po 30leté válce, až po naše nové osvobození v roce1945, kdy i tato, kdysi česká, ale poněmčená obec, byla definitivně osvobozena.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tesetice.cz, na kterých najdete další informace.   

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA