Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Medlice

Historie
Obec Medlice se nachází v severní části okresu Znojmo. Jméno obce je patrně odvozeno od osobního jména Medla. Název z největší pravděpodobností vznikl z pověsti, která praví, že na "Nových Nivách" bývala stavení zvaná Medlánka. Osada byla po vpádu Maďarů do říše Velkomoravské zničena. Obyvatelé po odvrácení nebezpečí založili novou osadu na nynějším místě pod názvem Medlice.

Okolí obce bylo již od starověku osídleno, jak tomu nasvědčují četné nálezy při silnici do Horních Kounic. Nehluboko pod povrchem byly na poli nalezeny hroby kultury únětické asi ze 17. století před Kristem. V listinách jsou zmínky o Medlicích z roku 1273 až 1285, kdy je jmenován Ludvík z Medlic. Později přecházejí Medlice do majetku pánů z Kunštátských z Jevišovic. Za bojů Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem zabavil Matyáš roku 1468 veškeré statky pana Zajímače, který byl horlivý husita a daroval je městu Znojmu. Po odchodu vojsk se ale zpět zmocnil svého majetku Boček, dědic po p. Zajímačovi.

V roce 1629 koupil obě sloučené části Medlic Alexandr Elbogner. V té době se zde pěstoval jak chmel, tak i vinná réva. Po celou dobu existence obce nelze mluvit o vývoji obyvatel, kteří byli zcela závislí na vrchnosti, jíž patřila veškerá půda. Poslední pamětník panské roboty jistý výměnkář Jan Pelech zemřel v roce 1935, jemuž chyběl do 100 let pouhý měsíc. Vyprávěl, že ještě robotoval na panském půl dne. V březnu 1852 bylo jednáno o výkupu z robotní povinnosti pro obec Medlice. Zaplatilo celkem 11 láníků, 10 půlláníků a 1 čtvrtláník.

Přes Medlice přešla třicetiletá válka. V roce 1645 trýznili obyvatele 26 týdnů Švédové, lidé se schovávali v podzemních chodbách. Z roku 1805 až 1809 pocházely hroby francouzských vojáků, jichž část táhla od Přeskač přes Medlice na Horní Kounice. 1866 prošla vojska rakouská a pruská a rekvírovala dobytek, brambory a oves. Přebývala v obci 3 dny.

První světová válka odvelela 69 mužů. Ne všichni se šťastně navrátili domů. Obyvatelstvo muselo plnit různá nařízení, odevzdávat tzv. válečné kovy. Zprávu o zhroucení Rakouska a zřízení samostatné Československé republiky podal 28. října 1918 poštovní úřad ve Višňové a pak ještě dělníci , kteří se večer vrátili ze Znojma.

15. březen 1939 v půl osmé ráno byl pro Medlice těžký. Obecní posel sezval občany do školy. V slzách si všichni uvědomili počátek 2. světové války. "Závadné" knihy z obecní knihovny byly uschovány, taneční zábavy zakázány. Dle evidence přídělových lístků bylo v r. 1939 427 osob. V průběhu války měly Medlice štěstí, že četník z Višňové byl vlastenec a s ostatními poslouchal cizí stanice, za což byl při zjištění trest smrti. Gestapo si zde vybralo svou daň. Řídicího učitele Jindřicha Moudrého a rolníka F. Hrůzu. Ten se již z Flossenbürgu nevrátil. Přišli také 4 soukmenovci z Říše s rodinami a usadili se v určených, pro ně připravených vysídlených obydlích.

Objevila se zde i partyzánská skupina "Alois". V 5 hodin odpoledne 17. dubna 1945 odjíždějí němečtí "umsiedleři" a projíždějí ustupující vojáci wermachtu. Medlicím je určeno dodat povozy s obilím pro fašisty. Partyzáni však tomu zabránili. 6. května odpoledne přijeli višňovští četníci s trikolorami a s dekretem pro starostu. Stal se předsedou místního národního výboru. 8. května 1945 ve 3 hodiny přijelo auto se sovětským plukovníkem. Přivezl konec války.

Škola po válce byla jednotřídní s 37 žáky. Tento počet se udržoval po dlouhou dobu. Po roce 1960 začal počet dětí klesat a v roce 1969 má obecná škola jen 17 žáků. V obci 31 let učil a později se stal ředitelem Ferdinand Koubek. S jeho odchodem do důchodu r. 1977 byla činnost školy ukončena a žáci začali dojíždět do Višňové.

Medlice byly vždy zemědělskou oblastí. Období po r. 1948 nastaly změny. Vzniklo Jednotné zemědělské družstvo a s ním socialistický způsob hospodaření. V současné době jsou Medlice upravenou obcí s nově opraveným rybníčkem mimo vlastní zástavbu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.severznojemska.cz/medlice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA