Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jaroslavice

Historie
Městečko na potoce Daníži se rozkládá v úrodné nížině v nadmořské výšce 189 metrů, asi 17 km od Znojma, přímo na státní hranici s Rakouskem.

Okolí Jaroslavic bylo osídleno již v době kamenné, jak o tom svědčí naleziště sídliště lovců mamutů.

Památky

Renesanční zámek
Z historických památek, které připomínají bezmála 900 let starou historii obce, je nejzajímavější renesanční zámek spolu s přilehlým parkem s kašnou.

Nejprve zde stále dřevěná tvrz, později hrad, který byl několikrát vypálen. V 16. stol byl vystavěn renesanční zámek, v němž byly provedeny barokní úpravy v 17 stol. italským stavitelem Domenikem Martelim.

V letech 1730-36 byla provedena druhá barokní přestavba podle návrhu Fišera Emanuela z Erlachu (osobní přítel hraběnky Palavicini). Stropní freska v zámecké kapli je od Antona Maulpertsche. Jaroslavický zámek měnil často majitele, a tím posledním byl August von Spee.

Od roku 1945 byl zámek vlastnictvím státu a od roku 1990 obce. Nyní zámek vlastní firma Dr. Hochfellner - Jaroslavice. Zámek je nepřístupný a nynější majitel zámek plánuje rekonstruovat.

Farní kostel svatého Jiljí
Je vystavěn v letech 1788-91 s třemi oltáři a dvěma zvony. Kostel zdobí barokní vyřezávané lavice a malovaná okna. Oltářní obrazy jsou od J. Höfflera, plastický výzdoba je od O. Swiegela.

Další památky.
Pranýř z doby hrdelního práva (ulice Hrádecká), Mariánský sloup (nachází se na Náměstí u artézské studny). Další významné barokní sochy jsou umístěny v zámeckém areálu, u kostela, na fotbalovém hřišti a v polích za obcí. Jsou to sochy sv. Donáta, sv. Antoníny, Sv. Jana Nepomuckého, Nejsvětější Trojice aj.

Škola
Zmínka o první škole v Jaroslavicích je ze 17. století. Od roku 1826 byla zavedena povinná školní docházka od šesti let. Dne 9. října 1898 byla na počest nastoupení na trůn císaře Franze Josefa I. zahájena výstavba nynější školy.

Po II. světové válce došlo k velkým politickým a národnostním změnám. Z obce bylo odsunuto německé obyvatelstvo a přicházeli reemigranti z celé Evropy. Německá škola byla zrušena a převedena na českou. V této škole se vyučuje dodnes.

Radnice
Od roku 1850 se Jaroslavice staly střediskem soudního okresu a byl zde zřízen i berní úřad. Oba úřady byly zprvu umístěny na zámku. Tamní prostory však nestačily a tak došlo v roce 1889 k výstavbě radničního komplexu. Zde byly umístěny úřadovny okresního soudu, daňového úřadu, pozemkového úřadu, policie, dále věznice, byty úředníků, žalářníka a obchůdky. Radniční věž s hodinami se stala symbolem obce. Nyní se zde nachází obecní úřad, včetně matriky a stavebního úřadu.

Kostel
Farní kostel je zasvěcen svatému Jiljí. Vystavěn byl v letech 1788-91 v klasicistním stylu, slavnostně vysvěcen a zpřístupněn byl 9. prosince 1792. Má tři oltáře a tři zvony. Jeho chloubou jsou vyřezávané lavice a malovaná okna. Oltářní obrazy jsou dílem J. Hofflera a plastickou výzdobu provedl O. Schweigel. Daleko delší historii má zdejší fara, o níž se prameny zmiňují již v roce 1325. Od poloviny 16. století byla fara luteránská, od r. 1609 katolická. V současné době patří kostel i fara římskokatolické církvi.

Současnost
Jaroslavice mají jednu z nejhodnotějších bonit půdy v okrese Znojmo, a to pro zdejší teplé a suché klima. V celé obci převládá úrodná černozem a ve zvlněném reliéfu smytá černozem.

V nivě řeky Dyje se nachází ještě hodnotnější lužní a nivní půda. Průměrná roční teplota je 9 stupňů C, průměrné roční srážky 500 až 550 mm. Daří se zde zejména obilovinám, kukuřici, slunečnici, ale také ovoci a vinné révě. Největším zemědělským producentem je zde firma Jaroprodukt, spol. s r.o.

Známý je též Jaroslavický rybník o rozloze 245,57 ha. Souží výhradně chovu kaprů a jiných ryb. Každoročně se zde konají tradiční výlovy. Sportovní rybáři se zde mohou zakoupit povolenku a chytit třeba i 10kilového kapra.

Krajinný ráz a ekosystém
Jaroslavicemi protéká potok Daníž, který se vlévá do Mlýnské strouhy. Krajinný ráz tvoří Jaroslavická pahorkatina s nadmořskou výškou téměř 300 m n. m. Nejvyšším bodem na území mikroregionu je vrch V pustinách, na hranicích s Rakouskem, dosahující nadmořské výšky 280,1 metrů.

Území kolem vodních toků a ploch hrají důležitou ekologickou úlohu. Vytváří se zde plochy zachovaných přírodních porostů. Jaroslavický rybník je přirozeným hnízdištěm velkého množství vodního ptactva. Tato oblast byla navržena do sítě Natura 2000 jako území na ochranu ptactva.

Vinařství

Jaroslavice jsou obklopeny rozhlehlými vinohrady a vyznačují se rozvinutým vinařstvím. Patří ke znojemské vinařské oblasti. Zdejší teplé klima a nížinatá oblast s úrodnou půdou svědčí zejména těmto odrůdám: Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Ryzlink vlašský, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Rulandské modré. V Jaroslavicích je ve vinném archívu firmy Znovín Znojmo, a. s., uloženo nejstarší víno České republiky. Jedná se o Modrý Portugal, ročník 1945, kterého zde zbývá posledních 7 lahví. Firma Znovín Znojmo zpracovává ve svém středisku v Jaroslavicích bílá i červená vína o ročním objemu asi 160 vagónů.

V Jaroslavicích je mnoho pěstitelů vinné révy. Vinaři se zde prezentují se svými vzorky vín na tradiční oblastní výstavě vín, která se koná většinou poslední sobotu v dubnu. Veřejné ochutnávce předchází odborná degustace, kde jsou vína ohodnocena. Nejlepší vinaři jsou pak odměněni hodnotnými cenami s vinařskou tématikou. Organizátorem akce je Obec Jaroslavice a Znovín Znojmo, a. s.

Tradice

Dne 2. září slaví svátek svatý Jiljí - patron zdejšího kostela. K příležitosti oslavy tohoto církevního svátku pořádá jaroslavická mládež první sobotu v září tradiční krojované hody. Jaroslavická mládež zve občany na večerní veselou hodovou zábavu v kyjovských krojích. Tyto kroje jsou převzaté, neboť kultura a zvyky po válce přistěhovaného obyvatelstva byly rozmanité. K neodmyslitelné tradici patří také stavění máje a poté její dražba na hodové veselici.

Sport

Nejdelší sportovní tradici zastává (má v obci) sportovní klub Sokol, který byl založen roku 1947 panem Vladimírem Renátem a farářem Františkem Nemášem. V současné době je v Jaroslavicích fotbal nejrozšířenějším sportem.

Jaroslavicemi vedou cyklistické a vinařské stezky, které jsou zejména v posledních letech turisty hojně využívány. Počátkem června zde organizujeme amatérský cyklistický závod „Údolím na kole“, dále pak turnaj sponzorů v malé kopané, volejbalový turnaj rodin, nohejbalový turnaj „O džbán plný vína“ a další akce.

Turistika a cyklostezky v okolí Jaroslavic

Okolí Jaroslavic je lehce dosažitelné na kole a obcí prochází vinařská stezka. K pobytům u vody láká rybáře Jaroslavický rybník.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-jaroslavice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA