Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Suchohrdly u Miroslavi

Z historie
Archeologové dokládají osídlení území naší obce již v neolitu. Nálezy z této doby jsou však řídké.  Rovněž o původu názvu obce se vedou diskuse. Názor, že název je odvozen od "suchého hrdla", tedy  přechodu přes tehdejší močál, není spolehlivě doložen. Nezachovalo se žádné původní ústní podání či mýty.

První písemné  známky o obci Suchohrdly u Miroslavi  se datují k roku  1360, kde jsou uváděny jako tvrz jménem Sucherle.  Dobový  zápis hovoří o tom, že tehdejší majitel Pavel z Holsteinu v tomto roce  "prodal za 200 hřiven tvrz  Sucherle a zpustlou osadu jménem Prokletý panu Bohuslavu z Náměště."

Dalšími  majiteli jsou  Štěpán z Braneku, Dorota ze Stonařova a Jimram z Jakubova. Ten prodává roku 1381 tvrz a osadu Prokletý Ratiboři z Myslibořic a jeho manželce Offce. Rod Myslibořiců je držitelem tvrze a osady do roku 1385, kdy se stává  majitelem Archleb z Myslibořic a jeho manželka  Helena z Křižanova.

Dalšími  držiteli  pak jsou synové  Heleny  z Křižanova, Jan a Milota. V roce 1437 se jako majitelka objevuje další Helena z Křižanova, která sňatkem s Dobešem z Cimburka spojuje osady Sucherle a Našiměřice. Dalšími  následujícími majiteli jsou  Proček z Kunštátu a Opatovic, Václav z Kukovic s manželkou Annou z Poděbrad. Tento šlechtic po smrti manželky ztrácí panství a roku 1446 se stává posledním majitelem osady a statku Znata z Kukovice.

Současnost
V listopadu 1989 dali občané Suchohrdel jasně najevo svůj názor na "rozvoj" obce v rámci města  Miroslav. Že na příslušnost k domovské obci nezapomněli a občany Miroslavi se nikdy necítili být.  Téměř jednomyslně se vyslovili pro znovuobnovení samostatnosti obce, které také k 1. 1. 1990 dosáhli. Z městské periférie se tak opět stala obec Suchohrdly u Miroslavi.

Přes  skromné počáteční podmínky byla v obci hned v roce 1990 obnovena výuka na základní škole. Byla dokončena výstavba  vodovodu (rozvod vody po obci). Obec byla zařazena do programu investiční výstavby Českého Telecomu a byla plně telefonizována. V letech 1999 - 2000 byla obec plynofikována.

Po létech stagnace se opět rozbíhá výstavba rodinných domů. Obnovila se činnost mysliveckého sdružení. V obci i nadále aktivně působí Tělovýchovná jednota, zejména  oddíl kopané, Svaz chovatelů drobného zvířectva, svaz zahrádkářů, místní pobočka Moravského rybářského svazu. Naproti tomu po roce 1989 zcela ustala činnost Sboru dobrovolných hasičů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.suchohrdlyumiroslavi.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA