Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohdalov

Obec Bohdalov je vzdálena 11 km od Žďáru n. Sáz. a 26 km severovýchodně od Jihlavy. V roce 1999 získala obec znak a prapor. Obecní úřad má působnost i v obci Chroustov.

Historie
Z první písemné zprávy z r. 1349 je známo, že Bohdalov, v německých textech pod názvem Bochdalau, byl tehdy již městečkem a patřil k hradu Osové v okrese velkobítešském. Byl v majetku pánů z Ronova. V letech 1448 – 1551 vlastnili Bohdalov páni z Pernštejna postoupením od Václava Šturma z Ronova a Mitrova. Za dob správy tímto slavným rodem byl v městečku postaven pivovar, vinopalna, měšťanům bylo uděleno právo várečné.

V roce 1551 prodali Pernštejnové Bohdalov Václavu Chroustenskému z Malarov a Chroustenic. Koncem 16. století však tento rod přesídlil do obce Černá a městečko tak ztrácelo na významu. Po roce 1620 Bohdalov připadl italským hrabatům Collalte San Salvatore, pod jejichž správou bylo obyvatelstvo utiskováno robotou a nebyla respektována městská práva.

Od poloviny 19. století se mohli obyvatelé Bohdalova znovu dovolávat svých práv. Docházelo k výraznému zvelebení městečka, v obci se rozvíjí průmysl a to především zásluhou významného rodáka, říšského rady a poslance zemského sněmu Jana Nepomuka Heimricha. Jeho přičiněním byl v roce 1874 založen Sbor dobrovolných hasičů Bohdalov, který v letošním roce oslavuje již 128. výročí svého trvání a tím se řadí mezi nejstarší hasičské sbory na okrese.

Turistické zajímavosti
Obci vévodí dominanta - kostel sv. Vavřince, který je postaven ve slohu barokním, byl založen asi v 2. pol. 13 stol. a v letech 1736 – 1759 přestavěn. V r. 2001 byla provedena oprava střechy a nová fasáda kostela.

V období 20. a 30. let dvacátého století se v obci rozvíjel politický život, kulturní a osvětová činnost, probíhala pozemková reforma, stavěl se družstevní lihovar, zdravotní středisko, cihelna, silnice. Po II. světové válce vedla obnovená svoboda k nebývalému ruchu ve veřejném životě obce, v r. 1948 otevřen kulturní dům, v r. 1958 ukončena výstavba obecního vodovodu, v r. 1965 otevřena hasičská zbrojnice, v roce 1973 byla zahájena výuka v nové budově ZŠ, v r. 1982 se Bohdalov dočkal nové MŠ.

Dobré jméno republiky, ale i Bohdalova šířili ve světě autokrosoví závodníci, několikanásobní mistři republiky, rodáci p. B. Křesťan st. a p. B. Křesťan ml., který se stal v roce 1987 mistrem Evropy v autokrosu.

V posledním desetiletí se v obci úspěšně rozvíjí podnikatelská sféra, proběhla transformace zemědělského družstva, pokračuje nová výstavba rodinných domů. V obci působí několik zájmových sdružení, která svou činností nejen zviditelňují obec, ale podílejí se i na organizování kulturních či sportovních akcí v obci. Mezi ně patří dobrovolní hasiči sklízející úspěchy na soutěžích ve všech věkových kategoriích, fotbalisté, jejich družstva dorostu i mužů postoupila do vyšších soutěží, chovatelé, kteří pořádají v obci velké výstavy.

Dále zde působí místní myslivecké sdružení, místní organizace zahrádkářů a kapela Bohdalověnka, která doprovází většinu akcí konaných v obci. Bohdalovští divadelní ochotníci působili v obci od roku 1910 až do roku 1972, tradice ochotnického divadla byla v Bohdalově znovu obnovena v r. 1992 a spolek se každoročně představuje nastudováním divadelní hry. V minulých letech se zapojila do ochotnického divadla i bohdalovská mládež uvedením dětských divadelních představení.

Bohdalov láká turisty především nově vyhlášeným Bohdalovským přírodním parkem se spoustou rybníků, rašeliništi a bohatou faunou. Bohdalov je jeho centrem, tento park však sahá až k obcím Budeč, Nové Veselí, Matějov.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bohdalov.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA