Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petráveč

Obec se nachází 3 km jihovýchodně od Velkého Meziříčí v Křižanovské vrchovině Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 485 m. Dříve se obec jmenoval i Petrovice, Petraves a Petrova Ves.

Petráveč patřívala farnímu obročí ve velkém Meziříčí a do zemských desek byla vložena jako majetek děkanství. Je totožná s Malou Lhotou, jež byla už v r. 1456 mnoho let pustá. Tehdy byl řešen majetkový spor o tento majetek mezi meziříčským knězem Benešem a vrchností.

Petráveč vznikla v 17. století jako pokračování Malé Lhoty, nový název se objevuje v r. 1641. Zdejší vrchnostenský dvůr se nazýval Dub (Dubov) a náležel děkanovi. Místní jméno "Děkanův dvůr" stále přetrvává. V trati Na Kalištích se kutala železná ruda v Nesměřském údolí.

Na návsi stojí kaple Panny Marie z r. 1814 a nad ní kamenný kříž (1904). Za obcí u silnice do Velkého Meziříčí stojí vysoký dřevěný kříž a u rozcestí proti vjezdu do obory kříž kamenný (1899). Ve velkomeziříčském zámku se zachovala nástěnná malba s výjevem lidové slavnosti v oboře Petráveč.

Území obce sahá až za dálnici Brno - Praha. V katastru obce zbudoval stavitel Antonín Vlach v r. 1593 "Vysoký most". Tato technická památka byla později součástí známé císařské silnice z Vídně do Prahy. Z významnějších akcí, dokončených v nedávné době je přestavba kulturního domu, kde sídlí obecní úřad a je tam prodejna potravin a hostinec; dále je to výstavba nového tenisového hřiště.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=240, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA