Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobrá Voda

Historie
Obec Dobrá Voda byla zřejmě založena v 1. polovině 13. století při kolonizaci pralesa na českomoravském pomezí. V té době patřil zdejší kraj Přibyslavovi z  Křižanova, který byl bohatým velmožem ve službách českého  krále Václava I.  Za své služby českému králi od něho dostal rozsáhlé území prostírající se od Německého (dnešního Havlíčkova) Brodu až ke Křižanovu – území do té doby neosídlené porostlé neproniknutelným pralesem.

Přibyslav byl synem  moravského šlechtice Zbyslava z Bratčic. V Křižanově, který jako osada již zřejmě  existoval,  (stopy osídlení jsou již z doby hradištné  - tedy z doby, která trvala až do roku  1100 po Kr.), vystavěl  hrad a kostel  a řídil odtud  osazování svého panství. Jeho ženou byla Sibyla, dvorní dáma královny Kunhuty, manželky českého krále Václava I., která přišla do našich zemí v doprovodu královny zřejmě z království  obojí Sicílie.

Přibyslav a Sibyla byli rodiče sv. Zdislavy, která se jim narodila zřejmě v Křižanově někdy kolem roku 1220.  Zde v Křižanově prožila své mládí a podle tehdejšího způsobu se odtud provdala jako velmi mladá za  Havla z  Markvartic, královského diplomata a pána na hradě Lemberku u Jablonného v Podještědí v severních Čechách. Havel z Markvartic na severu Čech  působil ve stejném smyslu jako Přibyslav na Křižanovsku. Kolonizoval české severní pohraničí.

Dobrá Voda patřila tedy před rokem 1251 Přibyslavovi z Křižanova, který ji zřejmě založil,  stejně jako okolní  Ořechov, Kadolec, Sviny, Loučky (zaniklá ves), Kundratice, Libochovou a Kozlov.   Z okolních obcí nebylo v té době Jívoví ani Vídeň.

Přibyslav z Křižanova byl  významným velmožem své doby, a protože, jak o něm praví kronikář Jindřich  ze Žďárského kláštera,  byl více mnichem než  šlechticem,  velice podporoval nově  vznikající církevní instituce, zejména kláštery. Po neúspěchu svého bratra Jana z Polné založit v prostoru u dnešního Nížkova klášter cisterciáckého řádu, se o  tento podnik snažil sám. Za tímto účelem zakoupil od svého bratra část pozemků, zřejmě za symbolickou cenu a snažil se o uskutečnění  svého plánu.

Podporoval i jiné řeholní řády, zejména brněnské minority, v jejichž  kostele byl  po své smrti v roce 1251 pohřben.  Svůj záměr založit  v hraničním pralese klášter  už proto  neuskutečnil. Shromáždil pro tento účel prostředky a splněním své poslední vůle ustanovil svého zetě Bočka z Obřan a Kunštátu, kastelána znojemského kraje, který se stal se svojí manželkou  Eufemií - Přibyslavovou dcerou, majitelem Křižanova. Ihned po Přibyslavově smrti  začal  Boček  plnit poslední vůli svého tchána a  založil  za Žďárem v roce 1252 klášter nazvaný Studna Panny Marie a usadil v něm cisterciácké mnichy z kláštera v Nepomuku.

Turistické zajímavosti
Kaple sv. Cyrila a Metoděje se začala stavět v roce 1877 na místě bývalé zvoničky za starosty Vincence (Václava) Vítka č. 4. Nová kaple byla vysvěcena v roce 1879.  Kaple má jednu zvláštnost, že oltář je obrácen směrem k západu. Tuto úpravu prý prosadili zdejší familianti navzdor ostatním sousedům, aby měli hlavní vchod od své části obce.

V roce 1911 byla kaple opravována a byl na ni dán  pozinkovaný plech.  V roce 1913 byl pořízen nový oltář postavený firmou V. Doležala z Bučovic za 983 K. Na tento účel věnoval E. Teuber, velkostatkář z Křižanova 500 K. V roce 1917 byly z kaple rekvírovány pro válečné účely 2 zvony o váze 120 a 80 kg za náhradu 600 K.  V roce 1919 byl pořízen nový zvon. V roce 1924 byly pořízeny 2 korouhve za 1000 Kč.

Na tento účel věnovalo sdružení venkovské omladiny 685 Kč a veřejná sbírka vynesla 405 Kč.  V roce 1936 byl u vchodu do kaple vysvěcen dřevěný misijní kříž. V roce 1946 byl zřízen po úpravě rybníčka před kaplí parčík a v roce 1948 bylo do kaple zavedeno elektrické osvětlení. V roce 1965 byla opravena vazba, opraveno  oplechování střechy a opravena omítka.

V roce 1990 byl pořízen  a slavnostně posvěcen další  zvon ulitý v roce 1969 v Martinicích zvonařem Knossem a bylo na něj nainstalováno elektrické automatické zvonění.  Mimo to byl pořízen ještě  nový zvon ulitý známou  zvonařkou Leticií Dytrichovou. Také tento zvon má automatické zvonění, které naistalovali Stan. Pekárek otec a syn č. 91, Dvořák Josef č. 28 a Hubl Alois č. 113.

Takže dnes jsou na věži tři zvony. Na pořízení zvonů byla v obci anonymní sbírka, která vynesla přes 33 tisíc Kč. Zautomatizováním zvonění  zanikla práce obecního zvoníka, kterou naposledy vykonávala Turková Marie č. 44. V roce 1999 byla do kaple provedena přípojka plynu. V roce 2001 byla  opět obnovena venkovní fasáda kaple včetně výměny venkovní dlažby a oprava kříže před kaplí. Po dokončení těchto oprav se kaple  stala skutečně reprezentačním objektem uprostřed obce.

Současnost
Od 1. července 1990 je Dobrá Voda opět samostatnou obcí a k 31. 12. 2001 v ní žije 342 obyvatel. V obci je veřejný vodovod (dokončen 1995), plynovod (dokončen 1999) a kanalizace, která byla vybudována  v padesátých letech a nyní bude nutná její  postupná  rekonstrukce. Je zde mateřská a malotřídní základní škola (1. až 3. ročník). Školní budova je průběžně opravována (plynové topení, nátěry, oprava fasády a celková výměna střešní krytiny). Kaple byla opravena v roce 2001 a kulturní dům na počátku roku 2002 (plynofikace, obklady sálu, vybroušení parket a rekonstrukce sociál. zařízení).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-dobravoda.info/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA