Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Střítež

Historie
Obec Střítež (podle starších pramenů též Stříteř) se nachází na jižním svahu příkrého hřebene táhnoucího se podél toku říčky Nedvědičky od západu od Dolní Rožínky východním směrem k Nedvědici. Nejvyšší vrcholky okolních kopců dosahují výšky téměř 600 m n. m.

Ves leží odpradávna na hranici pásu lesů a obdělávané zemědělské půdy, z čehož povstalo i její jméno Střítež.

Střítež náleží mezi obce starobylé, její první historicky zmiňovaní majitelé - sourozenci vladyckého rodu Vrchoslav, Filip a Markéta ze Stříteže jsou uváděni již v roce 1356, tedy v době vlády císaře a krále Karla IV. Obec tedy musela existovat již před tímto datem, podle dohadů asi půl století.

O sto let později, roku 1452 však již získává Střítež koupí Jan z Pernštejna, čímž se obec stává na několik století součástí Pernštejnského panství, v jehož držení se vystřídala řada rodů, od pánů z Pernštejna, přes Adama Licka z Rízmburka, Kathrýny z Katharu, Liechtenstein-Castelcorny, Stockhamery, rod Schröfflů z Mansberka až po hraběcí rod Mitrovských z Nemyšle. Ještě v průběhu 16. století však žili potomci původních vladyků píšících se ze Stříteže, ačkoli majetek ve vsi již žádný nedrželi. Jejich znakem byl s největší pravděpodobností znak shodný se znakem vladyků z Pavlovic - štít se třemi jablky.

Za třicetileté války byl celý kraj silně vypleněn švédskými vojsky, která neúspěšně obléhala nedaleký hrad Pernštejn, takže ještě v roce 1675 čítala Střítež jen 15 osedlých domů, v roce 1790 bylo domů 21, v nichž žilo celkem 163 obyvatel, v roce 1834 bylo domů 33 s 284 obyvateli a v roce 1900 domů 37 a jen 221 obyvatel. Všichni se hlásili k českému jazyku a katolické víře. Dnes čítá obec 57 domů ale pouze 102 stálých obyvatel. Řada domů slouží v současnosti k rekreačním účelům.

Do dnešních dnů se původní zemanská tvrz nezachovala, lze však důvodně předpokládat, že se nacházela v místech dnešního statku s č. o. 1. Z nejstarší zástavby se do dnešních dnů zachoval, i když v částečně upravené podobě, jen roubený dům č. o. 4, všechny ostatní domy prošly pozdějšími přestavbami.

Ve středu obce stojí kaplička se zvonicí, zasvěcená Duchu svatému. Stavba nese stopy tzv. selského baroka, nedaleko kapličky je budova bývalé školy z roku 1853, dnes sídlo obecního úřadu s kulturní síní sloužící veřejnosti.

Nedaleko obce se nachází i několik málo tzv. smírčích kamenů, většinou památek na historicky doložené tragické události uplynulých staletí.

V obci působí od roku 1885 Sbor dobrovolných hasičů.

K obci náleží i malá osada Nivy, ležící asi 1 km jihozápadně od Stříteže směrem ke zřícenině Bukovského hradu (lidově zvaného Lísek). V katastru obce se nachází i několik rekreačních chat, zvláště směrem na jih od obce na hranici jeho lesnaté části.

Turistická zajímavost

Hrad Buková – Lísek
Při cestě ze Stříteže směrem jihozápadním vedoucí k osadě Nivy narazíte asi po 500 m západně od obytných stavení na pokraji lesa na nenápadnou leč půvabnou hradní zříceninu hrádku Buková, v místním lidovém podání označovaný jako Lísek. Jeho velikost i majestátnost původní stavby si člověk uvědomí teprve při pohledu od západu, zezdola z místa soutoku potoka přitékajícího od vsi Bukov a periodicky vysychajícího potůčku pramenícího severně v lese Borovinka.

Na strmém skalním ostrohu, dnes porostlém smrky a náletovými dřevinami se tyčí zbytky kamenných zdí kdysi pevného hradního paláce, korunovaného uprostřed vyšší válcovou věží mohutných stěn. Hrad dokola chránil hluboký hradní příkop dosahující až 7 metrů hloubky, na severní a východní části, kudy byl k hradu jedině volný přístup, byl příkop zdvojený s navršeným valem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.stritez.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA