Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zvole

Turistické zajímavosti
Českomoravská vrchovina v okolí Zvole svou krajinou přímo vybízí k vycházkám a vyjížďkám na kole. Malebná krajina má své kouzlo v kterémkoli období. Obec Zvole se rozprostírá jihozápadně od Bystřice nad Pernštejnem. Obcí prochází "Santiniho cyklotrasa", která turisty provádí po nejvěhlasnějších památkách okresu.

Z turistických cest prochází obcí "červená", která přivádí turisty od Bystřice nad Pernštejnem a dále pokračuje na Olešínky, Bobrovou, Radešín a dále.

U soutoku říčky Olešná s Bobrůvkou křižuje turistickou cestu "modrou", která přichází údolím Olešné od Branišova a pokračuje nádherným údolím Bobrůvky. Po návštěvě "Westernového městečka" u Šiklova mlýna pokračuje přes Belatkův mlýn, Okrouhličky, Zábršův mlýn na Strážek a Mitrov.

Kostel sv. Václava
Kostel je dominantou obce a honosnou stavbou, která si zaslouží úctu a obdiv všech návštěvníků Zvole. Do dnešní podoby byl vystavěn v letech 1713 - 1717 podle projektu Aichla Jana Blažeje Santiniho, významného stavitelé, jehož rodina má italské kořeny. Stavebníkem byl opat žďárského cisterciánského kláštera Václav Wejmluva, jehož monogram "W" se objevuje spolu s křížem na vrcholu průčelního štítu. Vlastním stavitelem byl zedník Kašpar Parous, který později pracoval na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Oktagon nese kopuli, jejíž zastřešení má znázorňovat tvar Svatováclavské koruny. Kostel byl vysvěcen v roce 1722.

Historie
Obec nese ve svém názvu symboliku vůle a svobody (z vůle). "Kostelní podací" se připomíná ve Zvoli již v roce 1307 a v kronice z roku 1483 se uvádí, že zde žilo 23 usedlých obyvatel a 2 mlynáři. Po 350 letech v roce 1834 zde již bylo 88 domů a 614 obyvatel a na přelomu 20. století (1900) ve Zvoli žilo 692 obyvatel v 96 domech. Velká většina vyznávala katolickou víru   - 670 věřících, pouze 22 občanů byli evangelíci.

Ve Zvoli kdysi byla tvrz, ale o místě, kde stála, se nezachovala žádná zpráva. Roku 1365 měl Ondřej ze Zvole svobodný dvůr, 3 lány a 2 chalupy. Dále jsou uváděna jména Hertvík ze Zvole, Čeněk ze Zvole, Hynek z Ronova, Ješek Hlaváč a farář Petr, kteří měli v obci majetky.

V kronikách jsou zaznamenány různé převody majetků, dědictví i koupě. Velkými majiteli "zboží  zvolského" byli Čeněk ze Zvole a farář Petr. Ten roku 1492 v závěti odkázal celý svůj majetek cisterciátskému klášteru ve Žďáře a vymínil si, aby za něho každým rokem byly slouženy bohoslužby. Další majitel - Čeněk ze Zvole - prodal o rok později (1493), také klášteru, své majetky za cenu 500 zlatých uherských. Tím celé obce Zvole i Branišov patřily žďárskému klášteru a to až do roku 1784, kdy císařem Josefem II. byl klášter zrušen. Jeho majetek v obci připadl tzv. náboženskému fondu, který přiděloval získané majetky různým šlechticům (buď bezúplatně nebo prodejem). Tak "zvolské zboží" bylo přiděleno radešínskému panství.

Nejstarší část obce je směrem k Bobrové. Jmenuje se Konvent a má jistě souvislost s klášterem. Podle ústního podání v této části obce byl i hřbitov, kde byli pochováváni občané v době epidemie morů (17. století, denně až 9 pohřbů). Když morová pohroma ustoupila, byla na poděkování Bohu postavena boží muka, která po různých opravách stojí dodnes.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA