Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Světnov

Historie
První zmínky o Světnově pocházejí z druhého urbáře žďárského kláštera z roku 1462. V tomto roce bylo ve Světnově již celkem 20 drobných usedlostí a asi 140 obyvatel. Později jejich počet vzrostl na 160. Byl mezi nimi mlynář, rychtář a 1 podsedník. Většina usedlostí (8 držitelů) vlastnila 1 prut , 9 osadníků mělo po 2 prutech.

Podle třetího urbáře z roku 1483 bylo v osadě 7 osadníků po 1 prutu 11 po 2 prutech. Z prutu odváděl každý v pravidelných ročních lhůtách po 1 groši, jednou do roka 4 vejce a 3 měřice ovsa. Rychtář držel 1 prut s týmiž povinnostmi jako ostatní usedlíci. Mlynář měl 4 pruty a platil z nich po 10 groších, jednou ročně 16 vajec, 4 koše ženného a 4 slepice. Podsedek vynášel dvakrát do roka po 1 groši. Z panské louky byli povinni odvádět o Jiřím a Havlu po 26 groších. Robotou byli vázáni k vyslání dvou pluhů.

Další zmínka o Světnově pochází z roku 1466, kdy potvrdil Jiří z Poděbrad žďárskému klášteru držení řady vsí, mezi nimi i Světnova.

Z dalších písemných zmínek si připomeneme například stížnost i na světnovského rychtáře z let 1710 – 1715 především proto, že prý „nedovedl likvidovat neposlušnost stran roboty. Rychtáře třeba vyměnit.“ Ale po dvou letech byl hejtman znovu nucen prohlásit, že „jest tu velká neposlušnost, ani roboty, ani platy náležitě vybírati nechtějí, má se tu nějaký prostředek najíti, neb sousedé jsou velice tvrdošíjní.“ Další odpor proti tíži poddanských povinností se zvedl ve Světnově ještě v roce 1782 pod vedením Josefa Berana. Projevil se dokonce interpelací u samotného vídeňského dvora. Jednání však zůstalo následkem zrušení kláštera nevyřízeno.

Světnov neměl vlastní školu. Až do roku 1808 docházely světnovské děti do školy v Zámku Žďáře. Od roku 1808 se začalo vyučovat ve Světnově, nejprve v soukromých domech, v roce 1810 byla vystavěna nová školní budova. Původně byly do Světnova přiškoleny také Škrdlovice a Cikháj. Škrdlovice byly odškoleny v roce 1821 a Cikháj v roce 1863. Roku 1875 byla světnovská škola rozšířena o druhou třídu.

Připomínáme na tomto místě i světnovského rodáka Prokopa Paeonia, básníka a profesora lékařství na Karlově univerzitě. Narodil se asi v roce 1581 nebo 1582. Psal se původně Prokop Holý, někdy také s přídomkem Světnovský.

Přednášel na Karlově univerzitě, vykonával funkci kvestora a byl i proboštem Karlovy koleje, je znám jako autor sbírky latinských pojednán í o anatomii hrudníku, do češtiny přeložil Třikrát o vznešenosti a vyvýšenosti člověka. V roce 1613 dopsal své hlavní a též i poslední dílo Lékařství v čas rány morové.

Světnov náležel až do roku 1850 do vojnoměstského panství. Po správních reformách v polovině minulého století byl začleně n do soudního okresu v Přibyslavi a tam patřil až do roku 1949. Politický okres měl v letech 1850 – 1855 v Německém (Havlíčkově) Brodě, v období 1855 – 1868 v Přibyslavi, v letech 1868 – 1884 v Polné a pak až do roku 1949 v Chotěboři. Za druhé světové války v lelech 1940 – 1945 patřil do okresu Nové Město na Moravě. Od roku 1949 patří Světnov do žďárského okresu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.svetnov.cz/#nogo, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA