Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Borovnice

Turistické zajímavosti

Církevní stavby - kostel
Se stavbou evangelického kostela bylo započato v dubnu r. 1886 na pozemku darovaném k tomuto účelu prvním kurátorem a zakladatelem sboru Františkem Martinovským.

Kostel postavil stavitel Veselský z Poličky. Je 15,5 m dlouhý a 8,5 m široký, s věží původně dřevenou, která byla v r. 1913 nahrazena věží zděnou 25 m vysokou. 15. srpna 1886 byl kostel dostavěn a odevzdán věřícím k užívání. U kostela se nachází církevní hřbitov, založený v r. 1886.

Církevní stavby - kaple
O katolické kapli sv. Anny (sv. Annu má ve znaku obecní pečeť) v naší vesnici se hovoří již v r. 1714. Tato kaple byla při rušení kostelů v době josefínské v roce 1790 odsvěcena a zbořena. V roce 1900 byla z milodarů věřících vystavěna kaple nová, a sv. Anně ji zasvětil ThDr. R. Neuschl. Byl na ni zakoupen krásenský zvon v roce 1904. Před kapličkou stojí kamenný kříž s železným Kristem.

Rychta
Statek č. 1 vedle kostela je bývalou rychtou, která byla založena v r. 1849. Právě zde bývala továrna na škrob, sirup a cukrovinky.

Roubenky
V obci se zachovala řada památek lidového stavitelství. Jde o roubené chaloupky i statky.

Výstavní dům
Výstavní dům č. p. 36 v pseudogotickém slohu vystavěl v roce 1861 podnikatel Kalášek. Budova měla sloužit klášteru, po bankrotu se majitel zastřelil a dům byl vydražen. Ve dvoře se zachoval Kaláškův plastický portrét. Před domem stojí velký kamenný kříž.

Tříkrálový kámen
V ústřední části obce se je k vidění plochý Tříkrálový kámen, jenž pochází z řeky Svratky. Je na něm umístěna plaketa Mistra Jana Husa z roku 1920 od akademického sochaře Julia Pelikána z Olomouce. Na kameni jsou vytesány letopočty 1415 - 1915 - 1918 a po stranách vysazeny 2 lípy. K tříkrálovým kamenům se váže pověst, která praví, že po hrozné a krvavé válce, ve které od krve až voda Svratky se začervená, tři králové na nich poobědvají a uzavřou mír.

Rybník
V horní části obce se nachází rybník "pančák" - panský rybník. Rybník i okolní lesy patřily hraběti Belcredimu, jehož potomci dnes své majetky opět spravují. Rybník mají v současnosti v pronájmu rybáři z Litomyšle. Každoročně dochází k jeho výlovu. V minulosti bylo možné projíždět se po hladině rybníka na pramici. Dnes slouží rybník nejenom místním obyvatelům ke koupání a odpočinku, v zimě se zde pořádají hokejová klání.

Lesy
Lesy v okolí Borovnice jsou vyhlášeny jako ráj houbařů. Vyskytují se zde lesní porosty jehličnaté i listnaté. Vhledem k tomu, že v okolí není žádná velká továrna ani jiný znečišťující prvek, jsou zde lesy čisté a zdravé.

Památky v okolí obce

Jimramov
Historické městečko založené r. 1235. Roku 1643 byl Jimramov vypálen Švédy, po vydání tolerančního patentu byl střediskem evangelíků. V obci se nachází renesanční zámek z r. 1586, původně gotický kostel barokně přestavěný. Jimramov je rodištěm spisovatelů bratří Mrštíků a spisovatele Jana Karafiáta - autora Broučků. Rodné domy všech tří spisovatelů se nachází v ústřední části obce.

Štarkov
Zřícenina hradu ze 13. stol. nedaleko Nového Jimramova, podle legendy sídlo loupeživého rytíře. Dodnes jsou zachovány zbytky okrouhlé věže, hradních zdí a nádvoří, z části je zachová hradní příkop. V poslední době zde byl prováděn archeologický výzkum a fixace zříceniny.

Dalečín
Zřícenina hradu Dalečín. Datum založení hradu není známo, první písemná zmínka o něm je z roku 1358, kdy hrad přešel do rukou pánů z Pernštejna. Podle stavebních prvků se předpokládá jeho vznik kolem roku 1340 - tzv, lucemburská gotika.

Polička
Středověké opevnění. Ve 14. století se k obraně města začaly budovat mohutné kamenné hradby, zpevněné devatenácti baštami. Tento souvislý hradební pás obklopuje celé historické jádro města a patří dnes k nejzachovalejším v Evropě.

Svratouch
Lovecký zámeček, nyní Rekreační zařízení OP Prostějov.

Historie
Vznik osady Borovnice podle dostupných zápisů je datován do doby po roce 1437, ale již dávno předtím,v roce 1269 se mluví o potoku Borovnickém. Snad proto Borovnickém, že protékal borovým pralesem, a proto není vyloučeno, že u naší obce jde o jméno přenesené.

Borovnice leží na pravém břehu řeky Svratky, v nadmořské výšce asi 515 m n. m. a má polohu sever - jih.

Nejstarší písemnou zmínkou o osadě je dosud známý soupis výběrky Bystřických v roce 1483, kdy rychtář z Borovnice odváděl příspěvek od 20 usedlých. Byla to osada na tehdejší poměry velká a rychtářství zastával některý pernštejnský panoš. Podle toho patřila k hradu Pernštejnu a povstala na kolonizačním území.

Dravá horská bystřina, při níž byla osada založena, měnila svůj tok, a protože tvořila zemskou hranici, stala se zdrojem častých pomezních sporů. Poprvé se o tom dovídáme v r. 1487, kdy Vratislav z Pernštejna urovnal dávné vleklé spory s měšťany poličskými, jako majiteli sousedního území.

V r. 1500 při utvoření jimramovského díli pernštejnského panství, byla k němu připojena také naše osada a od té doby sdílela jeho osudy. V r. 1731 - 1738 byl rychtářem v Borovnici Jan Martinů.

V r. 1749 dostala naše osada Borovnice vlastní pečeť. Na pečeti byl obraz sv. Anny a letopočet 1748.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://sweb.cz/borovnice/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA