Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kuklík

Historie
Nejstarší zpráva o vsi je z roku 1534, kdy na opisu listiny, jíž dal Jan z Pernštejna Novému Městu výhradní výčep piva v 18 okolních vesnicích, připojil písař poznámku, že není doložena nová ves Výmyslice. Tak se totiž zpočátku jmenoval Kuklík.

V roce 1564 již byla obec Výmyslice uvedena mezi vesnicemi, které dal Vratislav z Pernštejna do zástavy Novému Městu. Protože vesnice nebyla uvedena v roce 1500 při dělení pernštejnského panství na díly, vznikla tedy asi v období 1500 až 1534.

Název vesnice byl pravděpodobně přenesen z jižní Moravy, odkud sem byli povoláváni osadníci. Přibližně 5 km na JZ od Moravského Krumlova leží obec stejného jména.

Název Kuklík se objevuje v listinných zprávách až v roce 1568 v souvislosti s mlýnem na Kuklíku. V zápisu do purkrechtní knihy v tehdejším Německém v roce 1590 je teprve vysvětlena souvislost těchto dvou názvů vesnice. Obec tedy patřila od počátku k novoměstskému dílu pernštejnského panství a sdílela s ním jeho osudy. Nový název obce bývá odvozován od místního rybníka Kukla.

Obec má pečeť z roku 1808, v horní části znaku je běžící kůň a ve spodní části květina.

V roce 1927 byl při úpravě silnice neopatrným zacházením s dynamitem rozmetán dům č. 13 a o život přišly dvě osoby.

Nynější mlýn č. 21 byl založen pravděpodobně až v polovině minulého století. V roce 1934 vyhořel. V posledních letech byl přestavěn na penzion.

V roce 1976 byl Kuklík přičleněn ke Sněžnému, v roce 1990 se opět osamostatnil.

Na Kuklíku byla v roce 1651 postavena zkujňovací výheň, která spolu s výhněmi na Vříšti a v Líšné zpracovávala surové železo z kadovských vysokých pecí. Tato výheň je zmiňována naposledy v roce 1770. Nacházela se v místě č. 17 v horní části obce na říčce Fryšávce. Od 2. poloviny 18. století byla na Kuklíku těžena železná ruda a to na několika místech. Doly u Kuklíku byly v roce 1834 jedním z největších zdrojů železné rudy pro kadovské železárny. Poslední zmínka o dolech na železnou rudu na Kuklíku je z roku 1875, kdy je koupil hrabě Mitrovský pro štěpánovské železárny. Tamní vysoká pec však byla v provozu jen do roku 1876.

Nedaleko od části Chobot byl v roce 1964 prováděn rudný průzkum. Jedna z bývalých štol je dodnes zachována a je jedním z nejvydatnějších zdrojů pramenité pitné vody v celé oblasti.

Turistické zajímavosti
V obci jsou dva chráněné stromy. Na Kuklíku u č. 10 lípa malolistá s výškou 22 m a v části Chobotský dvůr lípa velkolistá s výškou 25 m a obvodem kmene 820 cm. V dolní části obce se zachovala hráz rybníka Kukla, protržená v roce 1848. Rybník zadržoval vodu pro sklárnu ve Vříšti a pro zkujňovací železářské výhně ve Vříšti a v Líšné.

Přesto, že Kuklíkem nevede turistická značka, je obec Kuklík výborným východiskem pro turistiku ve Žďárských vrších.

Náročnějším turistům se nabízí ubytování v penzionu Kukla, těm skromnějším pak v penzionu Na Mlýně.

Množství cest vinoucích se mezi jednotlivými částmi obce, kolem romantických zákoutí se starými statky a roubenými chalupami potěší všechny návštěvníky. Stačí si vzít turistickou mapu a vybrat si některou z těchto cest a po chvíli chůze místy turistickým ruchem ještě málo dotčenými, se dostanete na některou z turistických značek, vedoucích k nejznámějším místům oblasti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zdarskevrchy.cz/kuklik/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA