Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lavičky

Současnost
Obec leží 6 km západně od Velkého Meziříčí v Křižanovské vrchovině Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 518 m. Název je odvozen podle lávek přes zdejší potok.

Památky
Na návsi stojí moderní kostel s vnitřní dřevěnou konstrukcí, vystavěný místními občany (13 tisíc hodin práce zdarma) v letech 1991-4. Jako první na světě byl zasvěcen sv. Zdislavě (25. 5. 1996).

Studna před kostelem dostala označení "Studna svaté Zdislavy, světice skutků lásky", jak dokládá plastika s nápisem na jednom z balvanů.

Mramorový křížek před kostelem připomíná 10 padlých v 1. světové válce. Opodál stojí zvonice s malým oltářem. Památkami jsou ještě dva mramorové křížky, oba z r. 1890. Jeden stojí nedaleko školy, druhý v dolní části Laviček.

Na rozcestí u státní silnice je pěkný železný křížek z r. 1887 a další 4 křížky stojí v okolí obce. Součástí obce je místní část Závist a Jestřabec.

Již tradičně se tu každoročně pořádá akce Lávka - ježdění přes rybník na kole po prkně. Záběry ze zdejšího zápolení zvítězily v televizním seriálu Natoč to.

Historie
V roce 1377 je obec uváděna jménem Lahwiczky. Lavičky byly od nepaměti při meziříčském panství. Před třicetiletou válkou zde bylo 21 domů, v roce 1790 37 domů s 234 obyvateli, v roce 1900 zde bylo 60 domů a 341 obyvatel. Začátkem 20. století byla na návsi zvonice a u školy kaplička. Pochovávalo se do Mostišť. V r. 1903 byla zakoupena vozní stříkačka, v r. 1904 byl ustaven hasičský sbor. Dne 25. 7. 1926 byl odhalen pomník padlým, který zhotovil sochař Jakub Přichystal z Jasenice u Náměště.

Turistické zajímavosti

Kostel sv. Zdislavy
O kapli v Lavičkách se začalo uvažovat, když se v sousedním Hrbově začátkem 2. světové války postavila kaple sv. Václava. Hned po válce se začaly dělat sondy na návsi. Teprve 22. března 1990 bylo vybráno místo, stejné, kde se před 45 roky dělaly první sondy. V té době se uvažovalo o zasvěcení kaple. Většina lidí byla pro svatou Annu. K její poctě byl už v roce 1969 ulit zvon, o jejím svátku bývala dříve v obci pouť. Když však byla za patronku navržena blahoslavená Zdislava, rodačka z tohoto kraje, lidé nakonec souhlasili. Při žehnání kaple sv. Václava v Blízkově u Měřína byl 29. 9. 1990 požehnán i základní kámen pro Lavičky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-lavicky.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA