Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lísek

Současnost
Naše obec se nachází v Českomoravské vrchovině v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy v nadmořské výšce 660 m. Je vzdálena 9 km severozápadně od Bystřice nad Pernštejnem a 10 km východně od Nového Města na Moravě.

V současné době žije v obci 370 obyvatel. Nachází se zde prodejna se smíšeným zbožím a hospoda "Na návsi". V Lísku je dále jednotřídní základní škola, mateřská škola, pošta a hasičská zbrojnice. Asi 2 km vzdálený jihovýchodním směrem byl postaven hotel Skalský dvůr, který nabízí restauraci, hotel i saunu a koupání v rozlehlém rybníce, zvaným Skalský. Lísek má autobusové spojení na lince Bystřice nad Pernštejnem – Věcov.

Historie
První písemná zmínka o obci se datuje k r. 1360, kdy nesla svůj původní název Lhota. Ta v té době patřila k Pyšolci a koncem 15. století byla uvedena v pernštejnském urbáři. U tohoto zboží zůstala do roku 1588. Poté byla většinou spojena s Bystřicí.

V roce 1951 byl název Lhota změněn na Lísek a nedaleká osada Lísek, jež vznikla v lesích v letech 1750 – 1771 (roku 1771 zde bylo 5 chalup), dostala jméno Malý Lísek. Téhož roku vznikl MNV Lísek a v roce 1990 OÚ Lísek.

V Lísku bývala i rychta ze 16. století, toto č. p. je však zcela přestavěno, zachoval se jen původní vjezd do dvora se zbytkem výzdoby. K obci patřil nedaleký dvůr Na Skalách, jenž tu stál zřejmě už v 16. století. V něm prožil od podzimu 1842 rok Gustav Pfleger Moravský, jemuž zde zemřel otec (jaro 1843). Ten byl v Lísku pochován. Spisovatel ve svých pamětech vzpomínal na Skalský dvůr takto: „Položení dvora toho jest veleromantické…“

Turistické zajímavosti

Kostel sv. Mikuláše
Lísecký kostel zdaleka viditelný, vytváří dominantu obce. Byl postaven náhradou za nevyhovující starý kostelík, který se nacházel uprostřed hřbitova. Původní kostel svatého Mikuláše byl postaven na počátku kolonizace zdejšího kraje ve 13. století. Býval filiálním kostelem bystřičského, později rozsošského kostela.

Starý kostel nebyl veliký. Jeho loď měřila 11 x 11 metrů a presbytář 6 x 7 metrů. Na střeše byla sanktusová věžička, kde byly původně dva a potom tři zvony. Kostel měl základní vybavení a nebyl řádně udržován. Samostatná lokálie ve Lhotě byla zřízena v r. 1785.

Byla tu postavena fara a zřízena škola. Postupné chátrání kostela došlo tak daleko, že musel být strop uvnitř kostela podepřen 16ti trámy. Věž se při zvonění hýbala, a proto musela být odstraněna. Pro zvony se zbudovala provizorní stolice mimo kostel. Pro špatný stav kostela a nedostatek prostoru pro věřící vznikla nutnost řešit, zda kostel opravit a rozšířit nebo postavit nový.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=307, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA