Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Rožínka

Historie
Obec byla nazývána  také Rožínka opatská nebo Roženka. Je to ves ležící asi 7 km JZ od Bystřice na vyvýšené rovině při silnici z Bystřice ke Zvoli. Domy ¨jsou podél silnice z obou stran, od sebe.
R. 1483 měla 8 domů, 1674  obydlených domů a jeden pustý, r. 1834 28 domů a 199 obyvatel, r. 1900 32 domů 173 obyvatel všechny katolíky kromě 4 evangelíků.

K Horní Rožínce vztahujeme tyto zprávy:
Roku 1366 zapsal Hertvík ze Zvole věnem Kačně na ½ 2.hř. platu v Rožence 15 hř. Gr. V roce 1385 prodál Roženku Mikšík z Radinovsi Matyášovi ze Smržova, jinak z Ostrova, jenž ji zase r. 1390 odprodal Mikulášovi z Kojetína.

Ale Hereš z Ostravy (Ostrova) činil odpor, právě, že má dobře právo na zboží Matyášovo. Mikuláš převedl manželku svou Zdenku, z věna jejího na Kojetíně na ves Rožinku a zapsal jí tam 25 hř., ale již roku 1392 zase převedl její věno na Kojetín na dvůr, neboť Matyáš a Hereš z Ostrova se srovnali a Hereš postoupil Rožinku Čeňkovi z Ronova.

R. 1406 měla v Rožince věno Bětka, vdova Smilova ze Zvole, která se dostala do sporu s Janem Hlaváčem z Ronova; Hlaváč poháněl ji, že pobrala nadbyt muže svého, dva koně, odění a 30 hř., na němž měl Hlaváč svůj základ, a Bětka zase Hlaváče, že jí věno v Rožence držel šest let, pak že jí věno vrátil, než úroky zadržel, lesy zmýtil a zboží opustil a k tomu, chtěje odtud pryč, sruby rozvozil.

Věno své v Rožence zanechala Bětka dceři své Kateřině, která ovdověvši po Bohuslavovi z Drnovin přijala r. 1437 své děti na spolek jeho, z nichž Jan z Drnovin postoupil tento plat z 50 hř. r. 1446 Petrovi ze Zvole. Ves Roženku však samu držel dědic po Janu Hlaváčovi Václa Sturm z Ronova a Mitrova, který prodal r. 1433 Horní Rožinku Hynkovi ze Zvole.

Po Hynkovi zdědil Horní Roženku bratr jeho Petr ze Zvole, který byl farářem ve Zvoli a později v Letovicích. Petr závětí svou z r. 1488 odkázal k faře faráři volskému lán Holíkovský a ves Roženku s rybníkem pode vsí, jenž slove na Holíkovském, se vším příslušenstvím; ze vsi té neměl pak žádný odmrtí bráti. Poněvadž pak zároveň odkázal Zvolu s kostelním podacím klášteru žďárskému, byl také farář volský na zboží klášterním. Když v 17. stol. fara Volská byla obsazována duchovními klášterními, čítala se také Rožínka Horní, které se odtud také Opatská říkalo, ke zboží klášternímu. U něho zůstala do roku 1784 a ostatní osudy měla jako Zvola.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=396, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA