Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dlouhé

Současnost
Obec se rozkládá na náhorní rovině v nadmořské výšce 555 m, 9 km jihovýchodně od Nového Města na Moravě. Je kryta ze všech stran vrchy porostlými lesem. Rozloha katastrálního území obce činí 843 ha a hraničí na severu s obcí Křídla, na severozápadě s Novou Vsí, na západě s Radešínskou Svratkou, na jihu s Bobrovou, na jihovýchodě s Branišovem. Půdorys obce má podobu prodloužené elipsy, uprostřed níž kdysi býval velký a hluboký rybník (ještě dříve dva) - v roce 1984 upraven na požární nádrž.

Z historických pramenů se dovídáme, že kolem rybníka byly po všech stranách postaveny domy a mezi každým byla buď zahrádka, nebo polní cesta. Jen v severní části byla větší skupina hospodářských domů, které tvořily jádro obce. Na jižním konci byl velký panský dvůr.

Ze samot patří obci Ježkov (Frankfurt)- pozůstatek bývalé železné huti a Zátoky - panská myslivna postavená roku 1876.

Do obce vedlo šest cest, z nichž silnice II. tř. od Nové Vsi k Bobrové byla postavena v úseku Dlouhé - Bobrová roku 1887 a v úseku Dlouhé - Nová Ves roku 1893 bez finančních investic obce. Na jaře roku 1895 se začala stavět spojovací silnice do Radešínské Svratky. V současné době vedou do obce dvě silnice III. třídy - do Bobrové a od Nové Vsi. Asfaltovaná cesta do Račic a polní cesta do Branišova, Křídel a Radešínské Svratky jsou i dnes využívány.

Historie
Za nejstarší určitou zprávu o obci musíme dosud uvažovat zápis v zemských deskách z roku 1407, kdy převedl Milota z Křižanova za souhlasu svých společníků Erharda ze Sakl a sestry Eleny z Křižanova Annu ze Střítěže, manželku Prokopa ze Svratky, z dřívějšího věna v Lomu a zajistil jí věno 50 hřiven grošů na platu ročně. 5grošůod poplatníků z poloviny vsi Dlouhé. Anna současně učinila dědicem tohoto věna svého manžela.

Z toho můžeme soudit, že osada byla založena koncem 13. století nebo počátkem 14. století majiteli zboží lomnicko-křižanovského a že ti tu usazovali dočasně své panoše. K nim nebo k rodině lokátorově patřil asi starý vladycký rod, usazený na Telečsku a píšící se "de Dlúhé". Z tohoto rodu Dobroslav z Dlouhého získal roku 1391 od Jindřicha z Jindřichova Hradce ves nynější Horní Meziříčskoo na Telečsku. Z jeho synů známe Ctibora z Dlouhého a Jana z Meziříče u Strmilova. Žádný z nich však v naší osadě nesídlil.

Spory v rodině a žaloby na majitele, pány z Křižanova, zachovaly také zprávy o naší osadě, která tím jistě nemálo trpěla. V té době vyhrál totiž Sezama z Tasova některé žaloby na Zikmunda z Křižanova a byla mu proto exekučně odevzdána část Zikmundova majetku, a to roku 1407 ves Dlúhá v hodnotě 70 hřiven grošů, roku 1412 les u vsi Dlúhá v hodnotě 20 kop grošů a téhož roku polovice lesů v hodnotě 50 kop grošů. Ještě nebyla obec vyplacena z jednoho záboru a již byla zase s obcí Křídla v roce 1417 soudně odevzdána Petrovi z Janovic jako zástupci Anny z Rojetína (vdovy po Ješkovi ze Zvole) v hodnotě 15 kop grošů a v roce 1418 byla v Dlouhém přidělena dědicům po Ješkovi ze Zvole jedna a půl kopy ročního platu ze Zikmundova majetkového podílu.

Další postupným dělením se stalo, že polovinu osady měl Hynek ze Zvole a druhou polovinu příbuzný Zich ze Svratky. V roce 1446 je sestry Machna a Anežka z Křižanova žalovaly, že neprávem drží jejich dědictví po bratru Janovi. Proti tomu se Hynek hájil podáním žaloby na rukojmí Vojislava z Nové Vsi a Smilka z Radyněvsi, kteří za zemřelého Jana z Křižanova ručili.

Také žďárský klášter se domáhal roku 1447 náhrady 60 hřiven na Hynkovi za vybrané desátky ze vsi, což skončilo dohodou. Ze žaloby vysvítá, že osada byla přifařena k Horní Bobrové, a proto desátky patřily klášteru jako majiteli této fary. Zichova půlka vsi zabírala 5 lánů, jak je patrné z věna jeho manželky Kunky z Janovic. Tímto ze Zich bránil proti Anežčině žalobě. Zich spor vyhrál, neboť soud vydal roku 1447 nález, že má k věnu na Dlouhém právo.

Vkladem Janovi z Pernštejna roku 1464 dostala se i tato osada k majetku pernštejnskému. Král Vladislav dal zapsat své právo, které mu příslušelo právem odúmrtním ve vsi Dlouhém na Moravě, teprve v roce 1494 Vratislavovi z Pernštejna, což však mělo asi jen formální význam, aby se napravilo nějaké dřívější opominutí v zápisech zemských desek V té době nastalo oddělení osady od dosavadního statku křižanovského a připojení k Pernštejnu s povinností dovážet ročně 18 klád k pile pod zámkem.

U hradu Pernštejn nezůstala však obec dlouho, neboť již roku 1500 byla připojena k Novému Městu. Od té doby se také vedly v novém Městě gruntovní zápisy, které se zachovaly. Z nich se dá usoudit, že v osadě rychtářský úřad nebyl již spojen s určitým gruntem; 1556 je tu Martin rychtář, 1562 - 64 Vít rychtář, 1564 zase Martin.

Okolnost, že se tu nezachovala původní svobodná rychta, dokazuje, že byla osada časem připojena správou k jiné. Z odhadu při prodeji panství v roce 1587 vidíme, že to byla osada drobných zemědělců v lesích, neboť tu bylo velké hájemství. V té době bylo rychtářství pod správou Jozefa rychtáře, po jeho smrti v roce 1606 se ujal úřadu Pavel Hlavinka. K vdově Jahaně se téhož roku přiženil Matouš, syn Mikuláše Sablíka ze Slavkovic a rychtářem se stal on. V roce 1615 je však rychtářem Pavel hlavinka, kterého však toho roku zabil Vítek Andreášů z Křídel. Za tento čin byl sťat. Poté v roce 1616 nastupuje rychtář Václav.

Turistické zajímavosti

Zvonička sv. Floriána
Původní stará dřevěná zvonice stávala na kopečku za Nepeřilovými. Stavby nové kaple byla provedena za starosty Jiřího Hlavatého.

Postavit zvonici s menší kapličkou rozhodlo zastupitelstvo v roce 1874 nákladem 600 zl. Obraz sv. Floriána věnovala paní Rosa Milius - Malovetz, velitelka dámského ústavu šlechtičen "Marie Školské" v Brně, jiné materiály uvádějí jako dárce obrazu představenou velkostatku Růženu Milius-Malavcovou. V roce 1999 uplynulo 125 let od jeho postavení. Celkový stav budovy byl značně neuspokojivý, proto se obec rozhodla pro generální opravu.

Na doporučení ing. arch. Košťálové z Brna bylo rozhodnuto pro rekonstrukci v rozsahu podřezání a izolace zdí, opravy krovu, výměny krytiny, zhotovení a úprava okolí kapličky. Po zvážení stavu obrazu sv. Floriána byl zhotoven obraz nový. Obraz namaloval pan Jan Florian ze Staré Říše. Kovářství Josef Tulis věnovalo nový kovaný kříž, který byl pozlacen. Po této generální opravě byl zavěšen nový zvon, který Dlouhému věnoval bobrovský farář páter Jan Daněk v roce 1992.

Po generální opravě kaple v roce 1999 byly na jaře 2000 dodělány drobné úpravy okolí. V neděli 23. července byla celá dlouhodobá akce dovršena mší svatou a posvěcením zvonu a obrazu sv. Floriána.

Pomník
Současný pomník padlým byl postaven v roce 1924. Zub času na něm však zapracoval tak, že již jeho vzhled nebyl důstojnou památkou zesnulých v obou světových válkách. Vzhledem k této situaci byl pozván odborník, který naznal, že mramorová deska byla znehodnocena tak, že ji nebylo možné řádně opravit a navrhnul výrobu desky nové. Zároveň byly obnoveny nápisy na křížku, u kterého se konají rozloučení na poslední cestě našich spoluobčanů. Cena těchto oprav je 26 tisíc Kč. Dále bylo opraveno prostranství okolo pomníku, byl postaven taras a plot. Práce se uskutečnily v roce 1999, náklady činily 58 tisíc korun.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=333, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA