Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vepřová

Současnost
Obec Vepřová se nachází na náhorní rovině v nadmořské výšce 650 m nad mořem, s nejvyšším bodem 692 m na Henzličce. První zmínka o vzniku obce se datuje roku 1502.

Obec Vepřová patří už od dávné minulosti z větší části k farnosti borovské a z menší části k farnosti losenické.

Je zde základní škola s 1. - 5. postupným ročníkem (založena 1784), mateřská škola s celodenním
provozem, prodejna Jednoty, budova OÚ, ve které se nachází také hasičská zbrojnice.

Pro kulturní a sportovní využití slouží sportovní areál, kde se pořádají letní taneční zábavy, fotbalová
a nohejbalová utkání.

Okolní příroda poskytuje vděčné cíle turistickým, cykloturistickým nebo lyžařským výletům. K zajímavostem CHKO Žďárské vrchy patří např. Mlýnský potok - Uhlířky, Branty, Ranská jezírka. Zdejší lesy jsou rájem houbařů a jejich návštěva vás obohatí o krásné prožitky z poznávání přírody.

Historie
Ves dostala jméno po místu, kde se chovalo mnoho vepřů. V roce 1502, kdy věnoval Hynek Boček z Kunštátu odůmrť Polné u Přibyslavi, patřila k přibyslavskému panství i Vepřová. Až do roku 1850 zůstala součástí panství Polná-Přibyslav. Poté patřila politicky nadále do Čech (od roku 1884 Chotěboř). Ve Vepřové pracoval mlýn s pilou a v okolí se těžilo ložisko železné rudy. V roce 1786 byla ve Vepřové postavena první dřevěná škola. Při velkém požáru v srpnu 1914 vyhořelo 8 stavení a zemřel 1 člověk.

Turistické zajímavosti
Kaple ,,Nejsvětější trojice" uprostřed návsi, stojí ve Vepřové od roku 1861. U vchodu byly v roce 1922 zasazeny dvě mramorové desky se seznamem padlých v I. světové válce. V roce 2001 byla provedena generální oprava kaple.

Obec Vepřová patří už od dávné minulosti z větší části k farnosti borovské a z menší části k farnosti losenické.

Kaplička sv. Václava
Při silnici k Račínu, nedaleko Liškova rybníka stojí krásná kaplička sv. Václava. Tu postavil ve svém lese rolník Štefa z Vepřové na památku 1.000 výročí mučednické smrti našeho patrona. Posvěcení se konalo v neděli 22. 9. 1929 ve 2 hodiny odpoledne. Po poledni vyšel od kapličky v obci průvod občanů a družiček. Za doprovodu hudby a kněží se ubíral ke kapličce sv. Václava, našeho patrona. Zde měl promluvu důstojný pán Tomáš Obršlík z Velké Losenice, kapličku poté posvětil borovský farář Jaroslav Bartoš. Dříve stál na tomto místě dřevěný sloup s obrazem Blahoslavené Panny Marie.

Kaplička v obci
První kaplička na naší návsi byla postavena v roce 1733. Zvonek, který byl do kapličky zavěšen, visel dříve na lípě stojící na zdejší návsi. Tento zvonek byl opět zavěšen do nové, rozšířené kapličky, která byla postavena roku 1861.
Ve staré kapličce visely tyto obrazy:
Hlavní obraz – Vyobrazení zarmoucené matky Boží, držící v náručí svého mrtvého syna, s poznámkou rok 1733, a šest stejně velkých, asi 24 coulů vysokých a 18 coulů širokých postranních obrazů – obraz sv. Jana Nepomuckého, sv. Víta, sv. Jakuba apoštola, sv. Havla, sv. Vojtěcha a sv. Štěpána prvomučedníka. Tyto obrazy byly malované na dřevě, celkem vkusné, autor byl neznámý. Hlavní obraz prý daroval tehdy největší sedlák v obci, pan Lacina číslo 3, ostatní darovali menší rolníci.

Z vkusného uspořádání bylo zřejmé, že se naši předkové dohodli na tvaru a velikosti obrazů, aby to lahodilo oku i duši. „ Museli být sousedé svorní, radili se o to vesměs a nepochybně, že o to požádali svého duchovního pastýře…“, píše se v kronice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.veprova.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA