Kadov
Počátky obce Kadov úzce souvisejí se založením tamních železáren v pol. 17. století. Avšak již v odhadu novoměstského panství z r. 1587 bylo u obce Fryšava uvedeno, že v místě "Na Kadowie" má 6 fryšavských osadníků louky a obec pastvisko. Toto místo podle nejnovějších poznatků je třeba hledat na území fryšavského katastru, a to pod Fryšavou po levé straně silnice ve směru z Kadova.
Toto území těsně přiléhá k hraničnímu lesu na hranici obou katastrů. Areál případné zaniklé vesnice zahrnoval nejen výše uvedenou louku, nýbrž také hraniční les a snad i část pozemků u Kadůvku. Není vyloučeno, že již dříve bývala v tomto místě zaniklá stejnojmenná vesnice (14. stol.), jejíž název sem byl přenesen osadníky povolávanými z jižní Moravy. Obec stejného jména leží na Znojemsku asi 8 km JZ od Moravského Krumlova.
Na tomto pustém místě v zalesněné oblasti nechal majitel novoměstského panství F. M. Kratzer ze Schönsberka postavit v rozmezí let 1646/1651 a 1660 dvě vysoké pece na výrobu železa (na Kadově a patrně u Podmedlovského mlýna). Při této huťi si začali dělníci stavět domky a obhospodařovat vymýcené paseky. Tak začala vznikat obec Kadov, uváděná podle lánského rejstříku novoměstského panství poprvé v roce 1656. Kadov zůstal trvale u novoměstského panství.
V r. 1749 dostala obec pečeť, ve znaku má beránka s křížem. K obci patří samoty Kadůvek (bývalý Josefský panský dvůr založený v r. 1720/1727), Podmedlovský mlýn, kde v roce 1723 stála také pila a Kadovská pila (mlýn založen v r. 1760). V letech 1850 až 1870 patřila ke Kadovu Krátká. Kolem r. 1860 měla politická obec Kadov (i s Krátkou) 750 obyvatel, ředitelství hutí, školu, 2 mlýny, 3 hospody, 1 pekárnu, 3 řeznictví apod. V roce 1976 byl Kadov přičleněn ke Sněžnému, od roku 1990 je samostatnou obcí.
Kadovská železářská huť, založená v roce 1651, byla v provozu až do roku 1874, kdy byla zrušena. Železná ruda pro huť se těžila v mnoha okolních vesnicích, ale také na několika místech přímo na Kadově. Jedním z těchto míst je poloha "Vápenice“ (v Mostinkách) při silnici na Nové Město na Moravě, kde se těžil i vápenec (při výrobě železa rovněž nutný) a Rovné doly situované u novoměstské silnice ¨naproti Vápenici.
Na výrobu surového železa navazovaly zkujňovací výhně, které železo zušlechťovaly a které byly zpočátku na Kuklíku, ve Vříšti a v Líšné, později i na jiných místech (Křižánky a Milovy). V roce 1741 je jedna výheň uváděna také přímo na Kadově. Řízení těchto podniků měl v rukách tzv. šichtmistrovský úřad, který sídlil na Vříšti (nyní penzion Panský dům) a od r. 1864 přímo na Kadově (dnešní Kadovský dvůr).
Kadovské železárny vyráběly užitkové i ozdobné předměty. Užitkové předměty především pro zemědělství, řemesla i stavebnictví (litinové potrubí, sloupy, litinové střešní tašky). Z ozdobných předmětů zejména známé kadovské litinové kříže, dezertní talíře, ale i náramky, prsteny, náušnice aj. Mezi r. 1685 a 1699 se tu vyráběla i munice (dělostřelecké granáty a koule).
Největšího rozmachu dosáhla výroba železa v 18. a v 1. pol. počátku 19. století. V roce 1783 byl kadovský podnik objemem výroby druhý největší na Moravě (18 % celozemské produkce) a zdejší železo bylo označováno za nejlepší na Moravě.
Některé výrobky kadovských železáren je možné zhlédnout v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě a litinové kříže porůznu v okolí (např. u kostelů na Fryšavě a ve Sněžném, v Novém Městě na Moravě, na rozcestí u Vříště aj.).
Železná huť stála na návsi po pravé straně silnice na Herálec u říčky Fryšávky. V době největší slávy pracovali při huti 80 dělníků (stav 1848). Ještě dnes lze v tomto místě nalézt zbytky zdiva. V nízkém domku před kamenným mostkem bývala tzv. šlosárna, kde se upravovaly odlitky železárny. Za bývalou školou v lese se ještě dnes nacházejí zbytky dřevěného uhlí, které zde bylo páleno v milířích.
Turistické zajímavosti
Podmedlovský mlýn
Byl založený někdy kolem roku 1720. Podle některých zpráv byl postaven na místě Kadovské nové huti. Tyto zprávy se však dosud nepodařilo doložit. Jednalo se o panský mlýn pronajímaný mlynářům na 3 roky. Podle popisu z roku 1755 byl mlýn vybaven jedním kolem na vrchní vodu, jedním mlýnským složením, pilou jednuškou se svěrákem na vytahování pily a 4 stoupami na výrobu krup V roce 1897 byla pila jednuška nahrazena rámovým katrem.
Kadůvek
Bývalý Josevský dvůr (po hraběnce z Hohenzolern, představené Ústavu šlechtičen Marie školské v Brně) založený vrchností zřejmě v roce 1727, pro obdělávání polností vznikajících na mýtinách po vykácení lesů pro potřeby pálení dřevěného uhlí.
Kadovská pila
Kadovský mlýn - V r. 1760 postavil panský tesař a sekerník Franz Neumann (* asi 1704) na svůj náklad (1370 zl.) na panském pozemku mlýn a vyhloubil příkop, kterým svedl vody Fryšávky na svůj náhon.
Kopaniny
Místo kde se pálilo dřevěné uhlí pro Kadovské hutě. V místě se nacházelo deset velkých milířů. Jejich průměr činil až patnáct metrů a hloubka základů kolem 1,5 m. Odtud se dřevěné uhlí dopravovalo po železnici postavené v roce 1841 k vysoké peci. Vozy byly tlačeny ručně a železnice byla postavena na náspu náhonu. Zbytky náspu lze spatřit nad Halámkovým domem.
Kadovský dvůr
Počátky tohoto stavení mohou spadat již do 70. let 17. stol., kdy se připomínalo 10 hamerských koní a koňák Matouš Kopecký se dvěma pacholky. Před rokem 1702 již byla postavena stáj pro voly, která po roce 1767 dostala vrcholně barokní podobu (masivní pilíře, křížová klenba, pasy).
V hutích
Na místě dnešního výletiště stávala huť. Z hutě jsou dodnes zachovány pouze roh zdi ze skladiště ve svahu nad kioskem.
Galerie pomníků
Náves okrášlenou alejí lip zdobí několik pomníků:
- Pomník kadovských železáren odhalen slavnostně 17. 6. 2001 Stojí za nohejbalovým hřištěm.
- Kříž hraběnky Pauli z Dückher-Haslau vytesaný z hořického pískovce, odhalený v roce 1914.
- Pomník prezidenta T. G. Masaryka od sochaře Julia Pelikána. Odhalen 9. 9. 1928, v červenci 1940 odstraněn, 5. 8. 1945 obnoven, v roce 1988 busta prezidenta odstraněna a nahrazena plamínky, a v létě 1990 byl pomník obnoven do původního stavu.
Kadovský zvon
Takřka opomíjenou památkou, jež dosud uniká pozornosti našich odborníků, je náš zvon. Není příliš rozměrný a je vyroben patrně z kadovské litiny. A poněvadž je vyroben z litiny, je jeho hlas naříkavý a naléhavý, ne příliš melodický, jak by se slušelo na bronz nebo zvonovinu.
Hospoda
Kadovská hospoda je vyhledávána turisty je vyhledávána pro svoji rázovitost a familiární prostředí.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA