Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hamry nad Sázavou

Historie
Někdy mezi lety 1357 až 1409, se na území dnešních Hamrů nad Sázavou, v poměrně hlubokém údolí řeky, která dala obci přívlastek, objevuje první železárna, hamr. Vše souvisí s nálezy železné rudy, která se v širším okolí začala těžit kolem roku 1300. Tehdy se už totiž těžba zdejšího stříbra nevyplácela a místní limolit, hnědel, krevel a ocelek má celkem dostatečných 20 - 30% železa.

Aby mohla být v oblasti Hamrů nad Sázavou založena několikasetletá tradice výroby a zpracování železa, bylo však nutné ještě dvou dalších surovin - vápence a dřevěného uhlí. Ložiska vápence se našla brzy, okolní prales poskytl i dostatek kvalitního dřeva, a tak se zde v polovině 15. století setkáváme už se 4 železárnami - v části dodnes zvané Šlakhamry je to Flexlinův hamr, v Najdeku Václavův, v Dolních Hamrech hamr Fiklův a konečně v Hamrech Horních je to hamr Heršův.

Vlastním majitelem hamru ovšem samozřejmě nebyl hamerník zodpovědný za chod železárny, ale vrchnost. Tou byl v této oblasti žďárský cisterciácký klášter a na druhé, západní straně, páni z Ronova.

A právě Čeněk z Ronova v roce 1409 zabírá 5 klášterních hamrů. To v praxi znamenalo, že hamerníci vyrábí železo pro něj a ne pro mnichy. Klášter se ovšem odvolal k soudu, ten mu vyhověl a ronovský uchvatitel musel pod hrozbou exkomuninace statky vrátit. Pro nás je tento soudní spor důležitý především proto, že se v příslušných dokumentech uvádějí jména železáren, a tím tak potvrzují jejich existenci.

Všechny železárny na území dnešních Hamrů nad Sázavou, občas úspěšné, občas s úspěchy menšími přežívají většinou nejpozději do přelomu 17. a 18. století. Hamerníci jsou poměrně často středem ekonomických zájmů šlechty či zámožnějšího měšťanstva, protože ti v nich a v jejich železárně vidí způsob, jak svému majetku přilepšit. Proto si šlechta často osobuje správu nad železárnami, měšťané hamry či jejich části i s pracujícími kupují. Postupem času se rozšiřují, stávají se z nich rozlehlé panské dvory, jakým byl například Frendlův statek v Horních Hamrech, popřípadě jsou základem zemědělské usedlosti. Souběžně však začíná upadat jejich význam jako železáren.

Šlakhamerský hamr byl přestavěn na mlýn někdy kolem roku 1694, najdecký zaniká ještě před rokem 1600, Frendlův hamr kupuje v roce 1708 nejznámější žďárský opat Václav Vejmluva a na jeho základě buduje jeden z největších feudálních dvorů okolí, a konečně o fiklovském hamru v dnešních Dolních Hamrech se v prvním dvacetiletí 18. století již hovoří jako o dvoru, zemědělské usedlosti. (Mimochodem právě tento hamr je zajímavý tím, že v polovině 16. století zde nemá hlavní slovo hamerník, ale mistrová hamernice Kateřina, vdova po bývalém hamerníkovi Prokšovi.)

Avšak se soumrakem železáren se naopak do dějin začíná zapisovat vlastní vesnice. Její nejstarší částí je Najdek. Sídlo vzniká jako obec průmyslových dělníků u železáren, ale nejenom jich. V roce 1750 funguje v Najdeku výrobna cihel a dřevěného uhlí, pracují zde tři zedníci, tesaři, kožedělník a přadlena. Velmi rozšířené je tkalcovství, několik lidí se živí těžbou a zpracováním kamene. Kolem roku 1784 je v Najdeku 32 domů, v nich žije 39 rodin, což představuje celkem 209 lidí.

Turistické zajímavosti v okolí obce

Kamenný most
Oba břehy řeky Sázavy spojuje kamenný most, který dala na své náklady postavit obec Hamry nad Sázavou. Stavbu prováděl Jan Bouček ze Zámku Žďáru v roce 1878. Obec za tuto stavbu zaplatila 1641 zlatých 63 korun.

Boží muka
V obcích na pomezí Čech a Moravy a v jejich okolí je možno nalézt a obdivovat množství památek drobné sakrální architektury jako jsou boží muka, Kříže, smírčí kameny a podobně. Ne vždy se k nim lidé chovali s náležitou úctou a ani v dnešní době tomu není jinak. Patří ale neoddělitelně k naší kulturní krajině a je třeba je podle možnosti chránit. Jedním z prvních kroků může být jejich vědomé poznání. Často si ani neuvědomujeme, kolik takových svědků minulosti dnes a denně potkáváme.

Brdíčkův mlýn
Počátky železářství na Žďársku jsou svázány s kolonizací krajiny na pomezí Čech a Moravy v pramenné oblasti Sázavy cisterciáckým klášterem ve Žďáře nad Sázavou. Ke kolonizační činnosti došlo v polovině 13. století (druhé založení kláštera v roce 1256), případně v obdobích těsně následujících.

Kapličky
Kaplička v Horních Hamrech je zasvěcena Svaté Anně. Patří k válcovému mlýnu a je majetkem rodiny Březinovy. Kapličku dala postavit v 18. století Anna Svobodová. Přestavěna byla v roce 1875. V současné době je ve špatném stavu. Majitel pan Alois Březina hodlá kapličku přestavět v původním tvaru a velikosti na místě vzdálenějším od silnice 1/19.

Kaplička v Dolních Hamrech je zasvěcená Cyrilu a Metoději. Patří obci Hamry nad Sázavou. Byla postavena v roce 1871 a kompletně přestavěna v roce 2002. Rekonstrukce a vysvěcení kapličky v Dolních Hamrech. V září 2001 byla schválena panem farářem Ervínem Jansou a starostou naší obce Hubertem Křesťanem oprava kapličky Cyrila a Metoděje v Dolních Hamrech. V měsíci říjnu 2001 byla odstraněna venkovní i vnitřní omítka a odkopána zemina okolo kapličky. Plánovalo se, že na jaře 2002 se staré provlhlé kamenné zdivo odizoluje a znovu se omítne. Po obnažení zdiva se zjistilo, že velmi silné kamenné zdi kapličky mají velice špatné základy.

Jezírko Vápenice
Na Hamerském vycházkovém okruhu se nachází tichý, romantický a přitom melancholický koutek. Je to místo s malým jezírkem, s čistou zelenou vodou - Vápenice. Nebývala zde vždy voda. V dřívějších dobách to byl prázdný, opuštěný vápencový lom.

Rozštípená skála
Bizarní skalní útvar v údolí řeky Sázavy, k němuž vedou turistické značky, je státem chráněným přírodním výtvorem. Několik horolezeckých cest všech obtížností z ní dělá vhodnou horolezeckou skálu. V blízkosti se nachází původní šlakhamerský hamr, nyní rekonstruovaný, pod správou Technického muzea v Brně.

Hamerský vycházkový okruh

Současnost
Hamry nad Sázavou  jsou obcí, která se rozprostírá v údolí řeky Sázavy. Vznikla spojením čtyř dříve samostatných částí. Nejstarší část Najdek vznikla ve 14. století. Tehdy končila v okolí na vrchu Peperek těžba stříbra  a po roce 1300 se tu začalo s těžbou železné rudy, jejíž rozsáhlá ložiska zde byla odkryta. Tehdy vznikly první železárny - hamry.

Majitelem dolů i železáren byl cisterciánský klášter ve Žďáře nad Sázavou.

Místní názvy jednotlivých částí obce Horní Hamry, Dolní Hamry, Najdek a Šlakhamry jsou odvozeny také od zpracování železa Hamry  a od nálezů železné rudy (Neue Decke). Přízvisko dostala obec od řeky Sázavy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hamrynadsazavou.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA