Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vatín

Historie
Nejstarší písemnou zmínku o Vatíně máme z roku 1353, kdy 6. prosince tehdejší majitelé velkomeziříčského statku, synové Jana z Meziříčí, dali žďárskému klášteru dědičně své vsi Vatín (Baleyn), Babín a Sazomín. Tuto osadu tedy nejspíše založili páni z Meziříčí pravděpodobně po roce 1317. Dne 1. září 1638 udělil Maxmilián z Dietrichštejna Vatínu odúmrt, ale toto právo mělo nabýt platnosti teprve roku 1670.

V roce 1717 bylo provedeno, nejspíše v nějakém sporu, popsání hranic mezi městem a naší obcí. Předchozí zápis hranic je z roku 1519. Dle gruntovní knihy z roku 1653 tu byla rychta, 13 gruntů, 2 podsedky a 2 chalupy. Při nové politické organizaci v r. 1850 byla utvořena místní obec o rozloze 844 jiter s 327 obyvateli.

V r. 1881 postihl obec velký požár, vyhořelo 7 selských usedlostí. V r. 1914 byly zaměřeny vlhké pozemky k melioraci, ale ta byla provedena až v r. 1926-1927. Odvodněno bylo 119 ha nákladem 373 000 Kč, na jehož úhradu byla získána 70% státní a zemědělská podpora. V letech 1927-32 řádily v obci pětkrát požáry, jimž padlo za oběť 10 domků. V r. 1928 se usneslo obecní zastupitelstvo , že obec bude připojena k vedení Západomoravských elektráren, provedení se však oddálilo, takže se poprvé svítilo 8. prosince 1933. V letech 1929-30 provedla obec s okresem přestavbu dálkové silnice Ždírec - V. Bíteš mimo obec.

Turistické zajímavosti
Kaple Panny Marie Sedmibolestné - R. 1888 byla v naší obci postavena Tomášem Polachem z Velkého Meziříčí kaple Panny Marie Sedmibolestné, která byla posvěcena r. 1890 biskupem Fr. S. Bauerem, v roce 1926 byla pokryta plechem nákladem 5 000 Kč a náves osázena stromy. Rekonstrukce kaple a přilehlé návsi s rybníkem byla provedena roku 1989.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://vatin.cz/start.html, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA