Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pavlov

Historie
Název obce pochází od osobního jména Pavel. Podle pověstí stávala původní obec na „Starém Pavlově“ a byla mnohem větší. Hromádka kamení na „Starém Pavlově“ má připomínat původní hrad. Pavlov býval částí mostišťského panství, s nímž byl v roce 1370 postoupen Bohuněm z Mostišť markrabímu Janovi.

Později se stal Pavlov součástí meziříčského panství a při jeho rozdělení v roce 1515 připadl jako součást statku Ostrov, Vladislavovi Meziříčskému z Lomnice.

V roce 1729 vylákal Jan Dvořák z Pavlova Matouše Lukšu z Radostína k rybníku Vylhal, tam ho zavraždil a oloupil. Byl za to vpleten do kola a popraven 21. 4. 1730 ve Velkém Meziříčí. Událost se v Pavlově připomíná a dokonce se (asi mylně) traduje, že pachatel byl trhán voly přímo na hrázi rybníka Vylhal. Ten se nachází směrem k Radostínu nad Oslavou.

V Pavlově zemřel a je zde pochován na novém hřbitově kněz Antonín Hugo Bradáč (1911-1974), autor básní, pověstí (např. Netínský hastrman) a povídek.

Obec zpopularizoval veršovanou pověstí „Pavlov“ Richard Neugebauer (1896-1989). Tiskem ji vydal jeho vnuk Ladislav Haňka v USA.

Současnost
Obec se nachází 17 km jihozápadně od bývalého okresního města Žďár nad Sázavou, v nadmořské výšce přibližně 574 m n. m. Podle posledního sčítání obyvatel zde trvale žije 330 obyvatel.

V letech 1980 - 1990 spadal Pavlov pod střediskovou obci Radostín nad Oslavou. Od roku 1991 je opět samostatnou obcí. Částí obce je Starý Telečkov, který se nachází severozápadně od Pavlova.
V okolí je řada rybníků. U Staropavlovského se každoročně konají stanové letní tábory mládeže. Pavlov je východištěm cest na zalesněný hřbet Dědkovské hory (694 m n. m.) a do Arnoleckých hor.

V obci je budova kulturního domu s pohostinstvím, obchod se smíšeným zbožím, mateřská škola a obecní úřad s hasičskou zbrojnicí a knihovnou.

Přímé autobusové spojení má obec s Velkým Meziříčím, Žďárem nad Sázavou a Měřínem.

Turistické zajímavosti
Kostel sv. Filipa a Jakuba je gotického původu z konce 13. stol. V 15. století byl opevněn zdí ve tvaru hradeb. Jeho barokní přístavba pochází z roku 1792. Vzácnou řezbářskou prací je dřevěná kazatelna z počátku 17. stol. s plastikami čtyř evangelistů. Z konce 18. stol. je fara a věž. Kamenný kříž u kostela pak z roku 1810.

Renovovaná fasáda na návsi (na domu č. p. 59) s výzdobou (váhy a podkova) připomíná bývalou kovárnu. Nedaleko stojí pomník padlých v 1. světové válce. V č. p. 18 bývala rychta.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.pavlovzr.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA