Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Osové

Obec leží 3 km jižně od Velkého Meziříčí v Křižanovské vrchovině Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 487 m. Dřívější názvy byly Osoví či Osová. Název asi pochází od místa, kde se vyskytovaly vosy.

První písemná zmínka o obci je z roku 1354. V roce 1365 prodal svůj majetek v Osovém Jan z Meziříčí Bláhovi z Oslavičky. Po šesti letech ho však Bláha vyměnil s Janem z Osového za jeho podíl v Oslavičce.

V r. 1493 bylo Osové připojeno k Oslavičce a s ní v r. 1560 k Velkému Meziříčí. Podle pověsti zde stávala tvrz. V roce 1693 bylo i okolí Osového napadeno mračny kobylek, které nejvíce řádily na Velkobítešsku a Náměšťsku.

Na návsi stávala dřevěná zvonička se zvonkem z roku 1824 s reliéfy sv. Floriána a Panny Marie Pomocnice. Nahradila ji dnešní zděná kaple sv. Anny se zvonicí.

Mezi dvěma chráněnými lípami na návsi stojí kamenný kříž (1861), jenž dominuje olejomalbě Jindřicha Zezuly "Lípy v Osovém". U silnice do Oslavice stojí kříž mramorový (1894).

V Osovém se zachovalo stavení lidové architektury. U obce se našly v roce 1905 zajímavé archeologické nálezy: kamenný mlat a džbánek s mincemi z dob krále Vladislava II.

V okolí Osového je krásná romantická krajina, Nesměřské údolí. Ideální místo pro turisty, toužící po klidu, neboť zde končí silnice a dál se chodí pouze pěšky…

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=242, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA