Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrov nad Oslavou

Historie
Obec má název zřejmě podle místa, které bylo obtékané vodou řeky Oslavy a Bohdalovského potoka. Leží v nadmořské výšce 530 m.

Ostrov byl založen rodem erbu křídla (z Lomnice) z hradu Tasova brzy po roce 1250. Za „Jakuba Míty z Vostrova“ bylo v obci postaveno rytířské sídlo, pivovar (zmínka v r. 1572), čtyřoblouký kamenný most přes Oslavu (mýto povoleno r. 1584) a obec získala některá městská práva, zvláště pak právo tržní.

Samostatnost obce skončila za Tomáše Soběhrda z Kozlova, kterému byl po Bílé Hoře majetek zkonfiskován.

V roce 1624 koupil Ostrov Lev Burian Berka a na 85 let jej připojil k Novému Veselí. Jeho dědici pak v roce 1709 prodali Ostrov klášteru žďárskému. V těchto kupních smlouvách byla obec uváděna jako městečko. K povýšení na městečko došlo ve skutečnosti až 1. 2. 1922 bez udělení znaku. Znak a prapor byl obci udělen předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem 14. srpna 2001.

Kostel je připomínán již roku 1370. Po období reformace byl do našeho „chrámu“ uveden opět katolický kněz v roce 1637. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn roku 1885. Věž byla postavena roku 1845.

Celá obec v roce 1621 vyhořela a do konce třicetileté války byla obnovována. Jen na spáleništi rychty postavil opat Václav Vejmluva, podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, panskou hospodu o sto let později.

Mezi kostelem a zájezdní hospodou stojí socha sv. Jana Nepomuckého, vysvěcená v r. 1755. Restaurována byla v roce 1998.

V obci se sbíhá 7 silnic a je zde dobré autobusové i vlakové spojení.

Návštěvníky zaujme 10 oblouků železničního viaduktu, který se od roku 1953 klene ve výšce 25 m nad řekou Oslavou.

Místem vedou turistické trasy a 2 cyklotrasy – z Jeseníku do Znojma a od Vojnova Městce do Bystřice n. P.

V těsné blízkosti obce na Bohdalovském potoce je přehrada s možností koupání a rybaření. Občerstvit se je možno ve dvou hostincích nebo ve dvou prodejnách potravin.

Ostrov se „nad Oslavou“ píše od roku 1920. K 1. 1. 2003 má obec 893 obyvatele a 282 čísel popisných.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ostrovno.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA