Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Netín

Turistické zajímavosti

Památky:
- farní kostel Nanebevzetí Panny Marie
- barokní stavba farní budovy
- barokní socha sv. Jana Nepomuckého
 - novogotická stavba hrobky Lobkowitzů
 - kamenná křížová cesta s alejí lip
 - památné stromy v okolí obce
 - kříž a památník farníků padlých v 1. světové válce
 - misijní kříž u kostela
 - barokní kříž s balustrádou u kostela
 - hlavní kříž uprostřed hřbitova

Přírodní zajímavosti:
Soustava netínských rybníků, chráněné stromy památkovým úřadem, kaštanová a lipová alej do Černochova, řeka Oslava, přehradní nádrž Mostiště.

Turistika:
Regionální cyklotrasa Jeseník – Znojmo pěší turistika v okolí obce po vyznačených trasách.

Historie
Netín náležel ke statkům měřínského probošství a jeho název je asi odvozen od některého Vznaty z Lomnice a Meziříčí. V roce 1370 se píše v podobě Vznětín. Poprvé je připomínán k r. 1156 ve falzu z konce 12 století jako ves v majetku benediktýnského kláštera v Třebíči. Rozsáhlé okolní rybníky budoval Jan z Meziříčí s povolením markrabího i třebíčského opata. V roce 1498 vznikly různice mezi Vilémem z Pernštejna a Janem z Lomnice o zátopách vsí Netínským rybníkem. Podobných sporů bylo v minulosti více.

Po zrušení probošství měl Netín s Měřínem společnou vrchnost do roku 1556, kdy Měřín připadl k Rudolci a Netín se zákupní rychtou a kostelním podacím ke Stránecké Zhoři a s ní připadl v r. 1729 k velkomeziříčskému panství.

V Netíně byla palírna, škola již v roce 1688.

V červenci 1882 vyhořelo 37 domů a škola. Pošta vznikla v roce 1891, hasičský sbor byl založen v roce 1894 a v r. 1907 vznikl Společenský a záložní spolek tzv. Kampelička.

Stará pečeť z roku 1717 měla ve znaku Pannu Marii, novější pak moravskou orlici.

Nad severozápadním okrajem obce stojí farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl původně vystavěn v gotickém slohu ve 13. století (dnešní polygonálně uzavřený presbytář s křížovou žebrovou klenbou) a poprvé připomínaný v r. 1414. V 15. století byl kostel opevněn a poté byl přistavěn pozdně gotický presbytář. V letech 1739 – 40 prošel kostel barokní přestavbou. Získal tehdy valenou klenbu lodi s lunetami a štukovým zrcadlem, hudební kruchtu a oratoř. Věž vysoká 31 m byla vystavěna v roce 1780.

Obraz Nanebevzetí P. Marie na hlavním oltáři namaloval K. Töpper v roce 1715. Nad svatostánkem je socha Panny Marie z konce 14. století, k níž se konají slavné poutě. V roce 1714 zuřil v okolí mor a obyvatelé z Velkého Meziříčí (kde zjara zemřeli 372 lidé) slíbili každoroční pouť do Netína, když bude pohroma odvrácena. První procesí bylo vypraveno 2. 7. 1714 a morová rána byla toho dne skutečně zastavena. Slavné poutě se konávaly od toho roku vždy 2. července. V roce 1778 byly vymoženy odpustky na 15. srpna a na 6 jiných mariánských svátků. Dnes se koná největší pouť v neděli kolem svátku Nanebevzetí Panny Marie, jenž je 15. srpna.

Barokní křížová cesta pochází z kláštera v Louce u Znojma. Mramorová křtitelnice je z roku 1551. Na věži visí zvony z let 1587 a tři z roku 1956. Pod kostelem jsou dvě hrobky. V jedné odpočívá Eleonora, vévodkyně z Quastally, a ve druhé Aleš Stránecký. Do roku 1860 se pochovávalo kolem kostela. Pod kostelní zdí stojí kamenný kříž a dvě desky se jmény padlých farníků v 1. světové válce. Poslední velká oprava kostela proběhla v roce 1998. Sousední barokní fara má ve výklenku sochu sv. Jana Nepomuckého a nyní probíhá její rekonstrukce.

Nedaleko kostela stojí hrobka knížat z Lobkovic, novogotická stavba s alejí, kterou nechala vystavět v letech 1869 – 1871 kněžna Leopolda dle projektu A. Prokopa. Stavba sestává ze spodní hrobky Všech dušiček a horní kaple Sedmibolestné Panny Marie. Ke stavbě vede křížová cesta s obrázky v kamenných kapličkách, kterou lemuje chráněné lípové stromořadí. Kolem hrobky visí na modřínech tabulky tvořící galerii sv. patronů Čech a Moravy. Naposledy do hrobky byla pochována hraběnka Josefina Podstatzká-Lichtensteinová, majitelka restituovaného velkomeziříčského zámku (+ 2000).

Na návsi před školou stojí socha Jana Nepomuckého z roku 1715. Slíbili ji postavit poutníci na první pouti v roce 1714. Krásná socha Ukřižovaného visí na dřevěném kříži v zahrádce u č. p. 73 (s letopočty 1898 a 1940). V okolí je ještě řada kamenných a mramorových křížů (na křižovatce v obci z roku 1930, u silnice do Olší z roku 1910 a 1939, u výjezdu k Blízkovu z roku 1909 atd.). V lese Ochoz mezi Netínem a Olším má památník por. Jaroslav Odstrčil člen paradesatní skupiny Calcium, který zde padl 23. 6. 1944 po přestřelce s nacisty.

Kopec Strážnice 609 m n. m. se zvedá SZ od Netína. Již od konce 14. stol. začala být v okolí obce zakládána soustava rybníků. Z blízkých rybníků je největší Netínský, dalšími jsou Vrkoč, Ochoz, Kněžský a Křenčák. Kamenný mezník u Netínského rybníka dříve vymezoval polovinu cesty z Velkého Meziříčí do Pavlova.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA