Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radňovice

Historie
V roce 1269 daroval Smil z Lichtenburka Radňovice a Jiříkovice žďárskému klášteru. Radňovice patří mezi nejstarší obce na Novoměstsku. Jejich název byl pravděpodobně odvozen od osobního jména Raden nebo Radoň. Ves zůstala od roku 1269 trvale u klášterního majetku a sdílela jeho osudy.

V roce 1667 dostala obec pečeť a ve znaku má strom.

V roce 1850 byly Radňovice přičleněny k politickému i soudnímu okresu v Novém Městě. Od roku 1980 byly součástí Nového Města na Moravě, od roku 1990 jsou opět samostatnou obcí.

Radňovice leží na hranici CHKO Žďárské vrchy. SV od obce je Harusův kopec (741 m), který byl pojmenován podle majitele z 18. století. Už v roce 1907 se objevila myšlenka postavit zde rozhlednu. Tato myšlenka byla realizována až v roce 1921, kdy postavil na vrcholu Harusova kopce novoměstský Sportovní klub turistickou chatu s rozhlednou. Chata však v roce 1942 vyhořela a již nebyla obnovena. Dnes se na kopci tyčí vysoká věž pro přenos televizního signálu, která je velmi důležitým orientačním bodem pro široké okolí.

Sousední vrch Šibenice (706 m) se chlubí skokanským můstkem P-40. Byl vybudován v roce 1925, ale až v roce 1973 zmodernizován a opatřen povrchem z keramické hmoty. V roce 1997 byly zprovozněny další dva umělé můstky K-15 a K 30. Dříve se zde provádělo hrdelní právo.

Návsi dominuje požární nádrž s přilehlým dětským hřištěm. U něj stojí kaplička se zvoničkou a za ní základní a mateřská škola. Před kapličkou je železný kříž a nedaleko ještě pomník padlých z 1. světové války. Hasičská zbrojnice byla roku 1958 vyzdobena sgrafity s hasičskou tématikou.

Pod silnicí u č. p. 18 má pomník František Mikeš (1888-1942), jenž byl popraven za odbojovou činnost. Autorem jeho plakety z r. 1947 je sochař František Žemlička (narozen 1891 v Jimramově), když celý pomník navrhl novoměstský sochař Vincenc Makovský.

Do dětské literatury vstoupily Radňovice jako Radobylice. Tak je přezval J. V. Pleva (1899 - 1985) ve známé knize Malý Bobeš. V knize se prolínají zážitky z jiných míst, kde Plevovi bydleli, se zážitky v Radňovicích. Jde především o epizody, které se týkají učitele Šabackého, smrti bratra Rudolfa, tajuplného řezbáře Šimka (přezdívalo se mu Heršl), dívenky z rychty a samotné malé chaloupky na konci vsi.

Současnost
Obec Radňovice leží mezi městy Nové Město na Moravě a Žďár nad Sázavou. Díky této poloze a přítomnosti autobusové a vlakové zastávkky má obec ideální spojení. Nad obcí majestátně ční Harusův Kopec vysoký 742 m. Na jeho odvrácené straně je sjezdovka a kousek dál sportovní lyžařský
areál Ski. V obci je čilý podnikatelský ruch. Jsou zde zastoupeny různé druhy řemesel: kováři, klempíři, truhláři, elektrikáři, obchodníci a nejvíce jsou zde zastoupeni zemědělci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.radnovice.unas.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA